Intel: Na veletrhu Computex hovořil Sean Maloney o růstu a příležitostech v mobilním sektoru

31. květen 2011 23:21 0 komentářů

Nový plán pro rodiny procesorů Intel® Core™ a Atom™: Tyto procesory spustí novou vlnu notebooků a mobilních zařízení.


Viceprezident společnosti Intel Sean Maloney dnes prohlásil, že do konce roku 2012 bude 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat zcela novou platformu Ultrabook™. Ta uživatelům nabídne špičkový výkon, rychlejší provoz a vyšší úroveň zabezpečení v tenkém a elegantním provedení.

Ve své projevu na veletrhu Computex, který patří k největším veletrhům v počítačovém odvětví, Maloney nastínil další detaily významných změn v následujícím vývoji procesoru Intel® Core™, aby se tato nová kategorie počítačů stala skutečností. Rovněž zopakoval, že Intel bude usilovat o urychlení „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel® Atom™ pro netbooky, smartphony, tablety a další zařízení.

„Výpočetní technika má řadu forem,“ prohlásil Sean Maloney. „Technologická inovace je katalyzátorem a my jsme přesvědčeni, že změny, které Intel do svých plánů zahrnul, nám ve spolupráci s dalšími partnery pomohou v několika příštích letech dosáhnout úžasných změn v oblasti osobních počítačů.“

Ultrabook™
Vizí společnosti Intel je nabídnout uživatelům zcela nový způsob práce s osobním počítačem a urychlit nástup nové třídy mobilních počítačů. Tyto počítače nabídnou kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků a tabletů a společně s tím vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení, a to včetně tenkého, lehkého a elegantního designu. Ultrabook™ bude ovlivněn Mooreovým zákonem a technologií křemíku stejným způsobem, jakým tyto dva faktory ovlivňovaly vývoj tradičních počítačů v uplynulých čtyřiceti letech.

Sean Maloney popsal tři hlavní fáze ve strategii společnosti urychlit realizaci této vize. Ta se již naplňuje s uvedením nejnovější druhé generace procesorů Intel® Core™. Tato rodina produktů umožní výrobcům vytvářet tenký, lehký a přitažlivý design, který bude tenčí než 20 mm a jehož cena bude začínat pod 1 000 USD. Počítače postavené na těchto čipech budou k dispozici již letos o Vánocích, kdy se na trhu objeví „ultrabooky“ ASUS UX21. Seana Maloneyho na pódiu pak doprovodil generální ředitel společnosti ASUS Jonney Shih, aby představil zcela nový ultratenký notebook, postavený na bázi nejnovějšího procesoru Intel Core druhé generace.

„Mohu říci, že ve společnosti ASUS nadšení Intelu pro koncept Ultrabook™ plně sdílíme,“ prohlásil Shih. „Naši zákazníci požadují nekompromisní výkon v odlehčeném, lehce přenosném těle. Zároveň chtějí počítač, který na jejich požadavky bude reagovat dostatečně rychle.“

Sean Maloney nastínil novou generaci procesorů přezdívanou „Ivy Bridge“. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na technologii „Ivy Bridge“ nabídnou úspornější provoz, lepší vizuální výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení. Ivy Bridge je první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií za použití revolučního designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu. Sean Maloney rovněž poukázal na komplementární technologie USB 3.0 a Thunderbolt™, které jsou snahou společnosti Intel posunout platformu PC dál.

Po „Ivy Bridge“ by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná „Haswell“, která je třetím krokem ke konceptu Ultrabook™ a nové definici notebooku v tenkém, lehkém a atraktivním designu. Generace „Haswell“ nabídne zcela novou definici tepelného bodu, neboť mikroprocesor bude dosahovat pouhé poloviny dnešní hodnoty.

Urychlení přijetí procesorů Intel® Atom™
Sean Maloney se rovněž ve svém vystoupení věnoval klíčovým milníkům dalšího vývoje procesorů Intel Atom pro tablety, netbooky a smartphony. Procesor Atom předběhne Mooreův zákon, neboť během pouhých 3 let bude dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Toto nové tempo vývoje procesorů znamená, že každý rok bude na trh uvedena nová generace, která nabídne nižší únik výkonu z tranzistorů, nižší aktivní výkon a vyšší hustotu tranzistoru. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.

Intel tento měsíc dosáhl milníku 100 milionů vyrobených procesorů a již připravuje další generaci nazvanou „Cedar Trail“. To je vůbec první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm. Nová platforma umožní vytvářet počítače, které budou extrémně tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel® Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel® Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu. Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel® Wireless Display a PC Synch, jež uživatelům nabízí možnost aktualizovat a synchronizovat dokumenty, obsah a média napříč různými zařízeními. Vedle toho se očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. „Cedar Trail“ bude rovněž podporovat přední operační systémy, jako jsou Microsoft Windows*, Google Chrome* a MeeGo*.

Vedle toho Sean Maloney představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670. Nová platforma získala od svého uvedení na trh loni v dubnu přes 35 ocenění, přičemž dnes je na trhu již řada přístrojů a další budou uvedeny v průběhu roku.

Pozornost byla věnována též první specializované 32nm platformě pro smartphony a tablety označované jako „Medfield“. Ta byla optimalizována pro úsporný i vysoký výkon a nabídne dlouhou výdrž na baterii, multimédia, hry a práci s obrazem. Na ilustraci Sean Maloney ukázal vůbec první tablet na platformě Medfield s operačním systémem Google Android* 3.0 („Honeycomb“). Platforma bude uvedena do výroby během roku a vyrobené přístroje budou tenčí než 9 mm a lehčí než 0,75 kg. Do výroby se platforma dostane v první polovině roku 2012 a bude podporovat širokou škálu operačních systémů včetně systémů Android a MeeGo.

„Nové prvky ve vývoji procesorů Intel® Atom™ společně s významnými změnami Intel® Core™ podstatně posílí schopnost společnosti Intel nabízet kompletní hardwarová řešení, kdy uživatel bude moci volit z několika softwarových platforem napříč celým spektrem IT, a to od velkých serverů pohánějících aplikace cloud computing až po miliardy zařízení, která těchto služeb využívají,“ prohlásil Maloney.

Rychlá expanze formátu cloud computing
Maloney rovněž podotkl, že rostoucí počet lidí a zařízení připojených k internetu povede k nebývale rychlému rozvoji aplikací na bázi cloudu, zejména co se týče ukládání dat, synchronizace a zábavy. Společnost Intel je připravena jít s tímto trendem. Sean Maloney zdůraznil, že na každých 600 nových smartphonů nebo 122 nových tabletů připojených k internetu je zapotřebí jednoho intelovského serveru. Rovněž zopakoval vizi Cloud 2015, tedy představu světa sestávajícího z provázaných, „federalizovaných“ cloudů umožňujících firmám sdílet data bezpečně po veřejných i privátních cloudech. Tedy představu automatizovaných sítí, jež umožňují přesun pracovní zátěže mezi servery v datových centrech, čímž přispívají k efektivnějšímu využití; a v neposlední řadě představu cloudů, které dokážou rozpoznávat jednotlivá připojená zařízení a volit s nimi spojené typy aplikací a příkazů.

Na závěr svého vystoupení Maloney zdůraznil klíčovou roli, kterou bude v transformaci výpočetní techniky hrát počítačový průmysl na Tchaj-wanu. Vyslovil se ve prospěch kolektivních inovací, které dovedou celé odvětví do nové éry, v níž počítače nabudou mnoha rozličných podob, stanou se dostupnějšími a proniknou do všech oblastí lidského života. „Počítačový průmysl na Tchaj-wanu sehraje v naplňování této vize důležitou úlohu,“ prohlásil Maloney.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 1 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů