• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Obchodní partner VTÚ čelil kybernetickému útoku, případ řeší Vojenská policie

ČTK
20. 8. 2025
| Zprávičky
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Zdroj: Pixabay

Obchodní partner státního Vojenského technického ústavu (VTÚ), německá technologická firma Aaronn, čelil sofistikovanému kybernetickému útoku. Ústav od napadené společnosti dostal podvodnou zálohovou fakturu, uvedl dnes na webu. VTÚ pozastavil veškeré obchodní aktivity s dodavatelem a případ předal Vojenské policii, která ho vyšetřuje. Jednatel firmy Aaron Florian Haidn odmítl dnes na dotaz ČTK potvrdit, že se jeho firma stala terčem kybernetického útoku.

Podvodná faktura souvisela s objednávkou, která je součástí projektu lehkého obrněného vozidla (LOV). Projekt by podle dosavadních zjištění VTÚ ohrožen být neměl.

Zaslaný dokument působil podle vyjádření VTÚ zcela důvěryhodně, přicházel přímo od kontaktní osoby a z firemní adresy dodavatele. Na nesrovnalosti v platbě upozornila příslušnou banku její vlastní kontrola. „Až IT analýza metadat samotného dokumentu potvrdila, že byla vytvořena v jiném softwaru, což běžný příjemce, i při zvýšené opatrnosti, nemůže odhalit,“ uvedl ředitel VTÚ Jiří Kašpárek.

Po konzultaci s německou firmou Aaronn se ukázalo, že faktura byla falešná a dodavatel ji nevystavil. Současně se potvrdilo, že firma čelí aktivnímu kybernetickému útoku neznámého původce. Útočník se naboural do domény, převzal firemní e-mailovou komunikaci a zákazníkům rozesílal e-maily jménem společnosti Aaronn, která se zabývá vestavnými IT systémy a technologií internetu věcí (IoT).

Firma Aaron odmítla útok potvrdit, jednatel firmy Aaron Florian Haidn nechtěl potvrdit ani to, že VTÚ patří ke klientům firmy Aaron. „K našim klientům a obchodním partnerům neposkytujeme žádné informace,“ řekl ČTK.

„Incident nemá dopad na provozní činnost podniku ani na realizaci projektů pro Armádu České republiky a další partnery,“ uvedl VTÚ.

Vojenský technický ústav je státní podnik založený ministerstvem obrany v září 2012 s cílem poskytovat strategické dodávky a služby potřebné pro zajištění obrany a bezpečnosti České republiky. Jeho tři odštěpné závody se zaměřují na výzkum, vývoj a zkušebnictví v oblastech letectví a protivzdušné obraně, pozemního vojska a výzbroje a munice.

Rubriky: České ITSecurityveřeVeřejná správa

Související příspěvky

Tiskové zprávy

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

25. 2. 2026
Zprávičky

Telekomunikační úřad chce uvolnit kmitočty pro vysokorychlostní internet

24. 2. 2026
Články

Čeští vědci vyvinuli systém, který zvyšuje spolehlivost energetických a komunikačních sítí

24. 2. 2026
Zprávičky

Operátoři: Pro vysokorychlostní internet bude klíčová novela stavebního zákona

23. 2. 2026

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Hegseth chce pro americkou armádu neomezené využití technologie firmy Anthropic

ČTK
25. 2. 2026

Americký ministr obrany Pete Hegseth chce firmu Anthropic donutit, aby armádě umožnila používat svou

Telekomunikační úřad chce uvolnit kmitočty pro vysokorychlostní internet

ČTK
24. 2. 2026

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) plánuje uvolnit kmitočtové pásmo 26 GHz pro vysokorychlostní mobilní sítě

Tiskové zprávy

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Novinky v MSP platformě Acronis: PDF reporty s výsledky DR testů a deduplikace dat v archivech M365 a Google Workspace

Sandisk představuje portfolio přenosných SSD disků nové generace

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Web administrator

Country manager

Podlinkové komunikace

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.