Android se do konce roku stane dvojkou mezi smartphony

K překonání rivalů jako je Apple, Microsoft a RIM mají Androidu pomoci především atraktivní zařízení, která do prodeje vstoupí koncem letošního roku.


Android míří na pozici světové dvojky v oblasti
mobilních OS.

Teprve před dvěma lety vydaný mobilní operační systém Android si na trhu buduje stále silnější pozici. Podle předpokladu renomované analytické společnosti Gartner se do konce letošního roku Androidu podaří dosáhnout až na pomyslnou stříbrnou příčku v této oblasti. To by ovšem znamenalo, že by Android dosáhl tržního podílu ve výši nejméně 26% a předehnal tak současnou dvojku, operační systémy iPhone OS z dílen výrobce Apple. To se, především kvůli současnému podílu Androidu ve výši 9,22%, zdá poměrně nepravděpodobné.

Gartner na druhou stranu argumentuje stabilně silnými prodeji mobilních zařízení postavených právě na OS Android. Podle Erica Schmidta, CEO společnosti Google, pravděpodobně nejvýraznějšího subjektu v rámci Open Handset Alliance, se každý den po celém světě prodá na 200 tisíc nových smartphonů s OS Android. Gartner navíc argumentuje, že na podzim a v zimě letošního roku se na trhu mají objevit další atraktivní telefony, které tato prodejní čísla ještě dále zvýší. Překonat 17% rozdíl, který Android dělí od iPhone OS, během pouhých pár měsíců, je ale i tak prakticky nemožné.

Když ne do konce letošního roku, tak v průběhu let následujících ovšem Android iPhone OS, respektive iOS bezesporu překoná. Důvod je prostý – zatímco iOS je dodáván pouze s (byť nesmírně populárním) telefonem iPhone, Android je v současnosti přítomný v několika desítkách smartphonů nejrůznějších výrobců. I když žádný z nich ani zdaleka nedosahuje prodejních čísel iPhonu, dohromady představují sílu, kterou samotný iPhone nemůže vyrovnat, natož překonat.

Podle odhadu analytické společnosti Gartner by OS Android do konce roku 2014 měl navíc ohrozit vůdčí pozici nejpoužívanějšího systému Symbian. Ten oblasti mobilních operačních systémů dominuje už několik let, a to i přesto, že v porovnání se systémy konkurenčních výrobců značně zaostává. Důvod pro jeho úspěch je ovšem jednoduchý – společnost Nokia, největší světový výrobce mobilních telefonů a současně hlavní vývojář Symbianu, systém distribuuje s naprostou většinou svých zařízení. Vzhledem k jejich poměrně nízké ceně a širokému poli působnosti Nokie tak není těžké pochopit, proč je právě Symbian tím nejúspěšnějším systémem.

Celosvětový podíl Symbianu se dnes pohybuje okolo 31% a obecně se dá říct, že má (byť mírnou) klesající tendenci. OS Android by, alespoň podle společnosti Garner, hranici 30% měl atakovat na přelomu let 2014 a 2015. Je ovšem otázkou, jestli se tak nestane dřív – za předpokladu, že si Android udrží své dosavadní postavení, tedy mezi výrobci a zákazníky bude i nadále stejně populární.

Důvodů pro úspěch Androidu je několik. Pro uživatele se jedná o interaktivní a jednoduchý systém, který v mnoha ohledech může směle konkurovat platformě iPhone OS, respektive iOS výrobce Apple. Nezanedbatelným plus je pak také zhruba 70 tisíc, často zdarma dostupných, rozšiřujících aplikací. Pro výrobce je pak Android atraktivní díky faktu, že jej organizace Open Handset Alliance poskytuje zcela zdarma, což dovoluje snížit výrobní náklady mobilních zařízení, respektive zvýšit marži výrobce. Výhodou je také otevřenost systému, která výrobcům a telekomunikačním operátorům umožňuje systém přizpůsobovat vlastním požadavkům. To může zahrnovat cokoliv od zakázání některých funkcí, až po dodávání systému s dalšími aplikacemi.

Rok 2010 v oblasti mobilních telefonů můžeme téměř bez obav nazvat rokem OS Android. Systém, o jehož úspěchu zpočátku mnozí pochybovali, byl právě letos adoptován mnoha významnými světovými výrobci a dnes jej tak můžeme nalézt ve smartphonech značek ASUS, Dell, HTC, Lenovo, Motorola, Sony Ericsson a mnoha dalších.

Zdroj: Reuters

Přečtěte si také:

Apple vzal Adobe na milost – Android mu přerůstá přes hlavu
Android je druhý nejpoužívanější systém, překonal iPhone OS
Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět

Exit mobile version