Osvětim: smrt byla vysvobozením

Ivana Vrbová, 20. červenec 2007 07:18 20 komentářů

Osvětim
Během horkých červencových a srpnových dní se naskýtá jedinečná možnost cestovat napříč celým světem. Někteří z nás zvolí své chaty a chalupy, jiní jedou i dvakrát za sezónu k moři, poznávají historické památky či si kvůli svému pracovnímu vytížení užívají volna a nejedou nikam. Podle průzkumu analytické společnosti Mag Consulting zůstanou celé dvě pětiny Čechů doma, zbytek bude cestovat - asi šedesát procent vyráží cestovat po tuzemsku, zbytek pak volí dovolenou v zahraničí. Pokud patříte k těm, kteří dávají přednost dovolené v zahraničí, můžete si naplánovat i návštěvu poměrně netradičních míst. Mezi ně patří například památník a bývalý koncentrační tábor Osvětim.

Osvětim (Oświęcim) leží v Polsku a nejpohodlnější způsob dopravy je automobilem. Z Ostravy trvá cesta dvě a půl hodiny, je to asi 140 kilometrů.

Osvětim
Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto místa v létě, doporučuji chladnější počasí, je to dlouhý pochod především venku na slunci. Platí se pouze průvodce, pokud se tedy rozhodnete projít si areál sami, je zdarma. Průvodce nás stál sto korun na osobu, nijak závratná částka.

Každý někdy slyšel jméno Osvětim v souvislosti s událostmi 2. světové války, ale už méně lidí zná celý příběh tohoto místa. Podle několika málo stránek dochovaných záznamů z té doby zde v období 1940 - 1945 zemřelo na 1 100 000 lidí. Přesné počty obětí nelze zjistit, protože po válce byla valná většina dokumentů o osvětimských obětech zničena Němci. Genocida Židů a lidí určených k likvidaci ve skutečnosti vyžádala tři až čtyři miliony jen na půdě Osvětimi, z celkových šesti milionů obětí holocaustu.

Točená zmrzlina a párek v rohlíku

Když jsme v rámci exkurze dojeli až k jeho branám, rozhlížela jsem se kolem sebe, ale nic hrůzostrašného jsem neviděla – před samotným táborem pochodují davy turistů, prodávají se reklamní předměty, točená zmrzlina či hot-dogy.

Vešli jsme do muzea, ve kterém jsme samotnou prohlídku, která trvala nekonečných pět hodin v nesnesitelném vedru, začali. Čekali nás tři původci – Polák mluvící lámanou češtinou, Slovenka a Američan. Byli jsme rozděleni do tří skupin a vešli do areálu.

Budovy vypadají dodnes zachovale, přestože jsou převážně dřevěné, cestu mezi nimi lemovaly vzrostlé stromy, svítilo slunce, nikde ani náznak něčeho neobvyklého. Až jsme stanuli před branou „Arbeit macht frei“, každému došla vážnost tohoto místa.

Začali jsme tedy chodit do jednotlivých bloků. Byly to domy, napohled se jediný ničím nelišil od toho předcházejícího. Uvnitř však byly vybudované expozice, projekce, velké dobové snímky, každý blok byl věnovaný jinému tématu.

Cesta vlakem smrti

Osvětim
V jednom z prvních se nalézaly dobové fotografie zvětšené na celou zeď a ke každé se vázalo vyprávění. Fotky byly seřazeny chronologicky a vyjadřovaly jednotlivé kroky putování obětí do tábora.

Prvním krokem k tomu, jak dostat lidi do „vlaku smrti“, bylo přesvědčit je, že je nic hrozného nečeká, aby nekladli větší odpor. Nacisté na to šli chytře. Namluvili lidem, že je vezou pryč z války, někam na Ukrajinu a do podobných oblastí, ať si zabalí vše, co mohou, že začnou nový život, dokonce od nic netušících obětí vybírali i peníze na smyšlené pozemky a domy, ve kterých začnou onen nový život. A lidé uvěřili. Důkazem toho je i fakt, že si lidé posbírali skutečně věci jako hrnce, šicí stroje, zrcátka či jiné běžné věci, čili byli velice dobře zmanipulováni a přesvědčeni.

Nasedli do vlaku. Z tohoto momentu si už nacisté vedli fotodokumentaci, v jednom vagónu pro 30 lidí jich vezli mnohdy i několik stovek. V těchto vlacích jeli v zimě, v létě, bez zastávky někdy i 14 dnů namačkáni jeden na druhém, historici říkají, že někdy lidé ani samotnou jízdu nepřežili, umírali na dehydrataci a různé infekce, které se převážně v létě rychle šířily, v zimě potom umrzali.

Další fotografie demonstrovala průběh příjezdu vlaku na rampu, odkud pak byli stále nic netušící lidé, v ruce držící zavazadla, děleni na dvě poloviny. Jedna polovina – převážně mladí a silní muži – byla odvedena pracovat, druhá polovina byla určena k okamžité likvidaci a odvedena ještě ten den do plynových komor. Byly to hlavně ženy s dětmi a staří či nemocní lidé. K plynovým komorám je odvedli „civilkáři“ (většinou vězni, kteří si v Německu odpykávali tresty za vraždy) a napovídali jim, že je zavedou do sprch, kde se mohou umýt a dát se po tak namáhavé cestě do pořádku.

Člověk určen k likvidaci

V šatnách před komorou si pověsili oděvy na věšáky a vešli do komor. V komorách byly skutečně atrapy sprch. Zavřely se dveře, ze stropu se začaly sypat granule látky Cyklon-B, která byla používána jako dezinfekce, ovšem ve směsi s kyanovodíkem šlo o prudký jed. Jak náš polský průvodce morbidně poznamenal „Po patnácti minutách bylo tichučko.“

Na řadu přišlo další komando vězňů, které se postaralo, aby bylo skutečně využito každé mrtvé tělo do posledního kousíčku. Ostříhali jim vlasy, které následně bylo možné zpeněžit, prohlédli všechny tělní dutiny, trhali zlaté zuby, ... Až skutečně oškubaná těla odvezla poslední skupina k velkým pecím, kde byla jedno po druhém pálena.

Arbeit macht frei

Druhá skupina vězňů měla to "štěstí", že byla využívána k práci. Odevzdali své oblečení, vyfasovali potrhaná pyžama, která se prala jednou za půl roku (dostávali je špinavá po předešlých vězních). Na každé košili byl znak, který měl nejspíše znázorňovat, kvůli jakým přečinům byl ten člověk určen k likvidaci.

Jak probíhal takový pracovní den? Ve čtyři ráno budíček, deset minut na hygienu a snídani, která se skládala z trochy nějakého nechutného nápoje, poté byly tisícovky vězňů odvedeny branou Arbeit macht frei pracovat. Aby se urychlil průchod úzkou branou, hrála kapela rytmické německé písně. Vězni museli pracovat asi od pěti rána do večera v poklusu. Kdo pracoval pomalu, byl na místě zastřelen; pracovní síly byl dostatek, vždyť každý den přijížděly desítky nových vlaků. Večer se pak za zvuku písní vraceli zpět do tábora vyčerpaní, sotva stáli na nohou. K večeři dostali trochu polévky a kus chleba a šli zubožení spát kolem jedenácté večerní.

V dalším domě byly na fotografiích znázorněny děsivé praktiky tamních lékařů, kteří prováděli pokusy na těhotných ženách a dětech. Porody probíhaly tak, že žena přišla odrodit, dítě jí okamžitě sebrali, hodili ho oknem ven, kde se na něj v momentu navalila smečka hladových krys. Matka byla hned po porodu odvedena zpět pracovat.

Navštívili jsme i budovu, kde se trestaly útěky a jiné prohřešky, samozřejmě nijak lidsky. Vykloubení ramen nebo trest spánku ve stoje a ráno zpět do práce, tohle mělo nacistům dodat potřebný respekt.

V areálu osvětimského koncentračního tábora se nachází 28 bloků. Prošli jsme hrstku z nich za asi pět hodin. Autobusem jsem asi po deseti minutách jízdy dojeli do Březinky, což je také koncentrační tábor, s třemi sty bloky a několika plynovými komorami.

Návštěva Osvětimi na každém zanechá nějakou stopu. Protože bylo krásné počasí, čekala jsem, že zaslechnu i nějaké zvuky ptáků. Místo toho panovalo tak trochu děsivé ticho. Nad táborem skutečně ptáci nezpívají...

Vybráno z rubriky


Bodies: pohled do nitra lidského těla
George Bush: reportáž z přísně střeženého hradu
Inteligentní plastelína nejen na nudné porady
IT Crowd: zapněte a vypněte počítač


Komentáře

Sova #1
Sova 21. červenec 2007 15:49

Good článek, asi si tam konečně zajedu.

Vlastimil Ott #2
Vlastimil Ott 21. červenec 2007 14:44

Pár desítek fotek, když jsme tam byli se školou na jaře 2006:

http://www.spgs-szs.cz/fotogalerie/vylety-exkurze/osvetim/

jarda #3
jarda 20. červenec 2007 10:44

Mohu se prosím zeptat kudy jste do té Osvetimi jela?...jestli přes Katowice nebo přes Slovensko?...a to jste se stavila ještě na limonádu v hospodě:-)..mně trvala cesta z Olomouce do Katowic přes dvě hodiny...vzdálenost Ostrava-Osvětim je tak poloviční:-)))

Ivana Vrbová #4
Ivana Vrbová 20. červenec 2007 11:11

Skutečně jsem se na limonádu nestavila, jeli jsme autobusem jako zájezd. Informace do článku jsem získala z mapy.cz, klidně se můžete přesvědčit sám.
Hezký den.

jardek #13
jardek 23. červenec 2007 00:08

Aha tak podle mapy.cz už to chápu:-))...pěkný klikyhák:-)...přes Bohumín mi to vyšlo 111km a to ještě 10km to počítalo jenom průjezd Ostravou...to to pak nabíhá. No nezbývá tedy, než tam vyrazit...jdu si zjistit jaký tisíce mi to ukáže na cestu z Čech:-)).

Michala Chadimová #5
Michala Chadimová 28. červenec 2007 19:17

Dobry den, mohla bych vas poprosit o informace k památníku Osvětim? Hlavně by mě zajimala provozní doba a pruvodci(jestli je možnost sehnaní českého průvdce přímo tam)? moc děkuji

Ivana Vrbová #14
Ivana Vrbová 29. červenec 2007 13:28

Hezký den,
informace se pokusím sehnat a dodat v co nejkratší době. Osobně se domnívám, že průvodci se shánějí přímo tam (jak čeští, tak zahraniční) a provozní doba podle mě bude celé prázdniny, i po letech projdou areálem davy turistů.
Jak říkám, obeslala jsem několik kontatkních osob a čekám na další informace.
IV

Ivana Vrbová #15
Ivana Vrbová 29. červenec 2007 22:50

Sehnala jsem informace, že otevírací doba (dle letáku) je denně a celoročně od 8:30 do 20:00 (od října do března jen do 18:00), vstup je volný, organizované výpravy ale musejí mít jejich akreditovaného průvodce, s českým průvodcem jsou vždy velké problémy (mají ho v nabídce, ale když ho chcete objednat snaží se Vám vnutit polského - patrně jde o vzájemnou nevraživost mezi průvodci a gangem ovládajícím pokladnu areálu). Jedním z česky mluvících průvodců je pan Kolniak, na něhož mám jeho soukromý telefon, pokud byste měla zájem, kontaktujte mě na redakce@itbiz.cz.
IV

Kamila #6
Kamila 29. červenec 2007 23:15

dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je tam určená nějaká věková kategorie?prosím odpovězte co nejdřív!děkuji

Ivana Vrbová #16
Ivana Vrbová 30. červenec 2007 10:46

Dobrý den,
na oficiálních stánkách Státního muzea Osvětim je uvedeno, že nedoporučují dětem mladších čtrnácti let návštěvu památníku. Je ale potřeba si uvědomit, jaké je to místo a asi by nebylo nejvhodnější vodit do areálu hodně malé děti, které by náročnou prohlídku nemusely zvládnout vklidu.
IV

nacek #7
nacek 14. srpen 2007 16:39

<em>Závadný komentář by vymazán redakcí. Všem čtenářům se omlouváme.</em>

brian molko #17
brian molko 05. září 2007 16:49

si velký blbec a to 88 svědčí o tom že si debilní debil který uznává nacismus přitom si slovan jako já či onen a slovany nacisti chtěli vyvraždit něco jako negry a židy takže jsme byli na stejné koleji blbče...

lubomir #18
lubomir 23. leden 2008 23:59

Kdo sem napsal 88 a cítí se jako někdo povýšený, at sem napíše i svoji adresu. Je hodně lidí, kteří mu přijedou vzdát holt... Pak u mě budeš frajer a s radostí ti zabořím boxer do nosu.

Orwin #8
Orwin 23. březen 2008 18:58

Mrkněte na to:
http://osvetim2008.ic.cz/

Monika Hlaváčová #9
Monika Hlaváčová 08. únor 2009 17:36

Dobrý den, mohla bych se zeptat jak to probíhá s objednáním do Osvětimi? Bude nás kolem 45 lidí a chtěla bych se zeptat, jestli můžem přijet bez objednání nebo máme někomu zavolat a objednat si přímo i českého průvodce? Jestli by to šlo mohla byste mi poslat odkaz nebo alespoň číslo na toho českého průvodce? Předem děkuji za odpověď Monika Hlaváčová

míra #10
míra 08. březen 2009 10:46

Prohlídka trvala nekonečných pět hodin...to je vtipný. Můj děda byl v Mauthausenu tři roky. Co by na tenhle blábol asi řekl....

Michal #11
Michal 19. červen 2009 19:12

Jsem zachráněným dítětem z Osvětimi, jež bylo v den vysvobození Rudou armádou staré 4 roky a 10 dní. Již delší dobu neúspěšně hledám kontakty na děti, které byly v Auswitz-Birkenau (v Osvětimi-Březince) v období od srpna 1944 do ledna 1945. Pokoušela jsem se navázat všelijaké kontakty s organizacemi na teréně Polska. Politováníhodný výsledek, i když nepochopený. Jednostranná korespondence! Paní Kustoszowá z osvětimského muzea mi slíbila poslat 31 jmen zachráněných dětí z tohoto bloku. K dnešnímu dni jsem se dočkala pouze několika naťukaných slov v e-mailu. Pokud kdokoliv z vás zná nějaké zachráněné dítě, které bylo v bloku 32 BII E v Aushwitz-Birkenau, prosím o jeho kontakt.

Ján #19
Ján 30. srpen 2009 19:23

Dobrý deň. Možno že o tom by som niečo vedel , takže ak máte záujemm o moju pomoc tak mi pošlite e-mail na j.murdzik@post.sk a budeme pokračovať cez e-mail.
A radšej by som odporučal poslať aj záložny e-mail na john757@pobox.sk , lebo so schránkou na poste mám problémy...
zatial dovi , a velmi rád pomôžem !!

Dana #12
Dana 02. srpen 2009 21:43

Ahoj! CHtěla bych se zeptat, jestli se dá v Osvětimi platit našimi korunami nebo si musím vyměnit?Díky!

Náhodný kolemjdoucí #20
Náhodný kolemjdoucí 06. únor 2010 17:20

Pokud neberete průvodce pak se nikde platit nemusí a navíc jsou tam směnárny

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů