• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Pojišťovny se snaží stáhnout z krytí rizik spojených s AI

ČTK
24. 11. 2025
| Zprávičky

Zdroj: Pixabay

Některé pojišťovny se začínají stahovat z pojišťování rizik spojených s umělou inteligencí (AI). Rostou totiž obavy z potenciálních nároků na odškodnění v řádu miliard dolarů, uvedl server listu Financial Times.

Velké americké pojišťovny AIG, Great American a WR Berkley v této souvislosti požádaly americké úřady o povolení zavést výluky z pojištění pro firmy využívající nástroje generativní AI, včetně chatbotů a agentů.

AIG v podání uvedla, že generativní AI je široce rozšířená technologie a počet pojistných událostí vedoucích k budoucím nárokům se v budoucnosti zvýší.

Některé navržené výluky jsou podle FT mimořádně široké. WR Berkley například požadoval, aby nebylo možné uplatnit nároky týkající se jakéhokoli skutečného či domnělého použití AI, včetně produktů nebo služeb, které tuto technologii jakýmkoli způsobem zahrnují.

Podle oslovených odborníků je hlavním problémem nepředvídatelnost modelů. „Je to až moc černá skříňka,“ řekl Dennis Bertram z Mosaic Insurance, který vede evropskou pobočku zaměřenou na pojištění v kybernetickém prostoru. Ani tento specializovaný pojistitel přitom nechce krýt rizika spojená s velkými jazykovými modely jako ChatGPT.

Rostoucí opatrnost přichází v době, kdy přibývají případy nákladných chyb způsobených AI. Firma Wolf River Electric podnikající v solárních energiích zažalovala Google o nejméně 110 milionů dolarů za to, že funkce přehledu AI údajně zveřejnila nepravdivé tvrzení o vyšetřování společnosti v americké Minnesotě.

Aerolinky Air Canada musely loni cestujícím přiznat neexistující slevu, kterou si vymyslel jejich chatbot. Australská pobočka poradenské společnosti Deloitte musela australské vládě vrátit část z celkových 440.000 australských dolarů (6,1 milionu Kč) zaplacených za zprávu, která obsahovala vymyšlené citace a odkazy zřejmě v důsledku takzvaných halucinací AI.

Kevin Kalinich z pojišťovací makléřské společnosti Aon uvedl, že odvětví zvládne ztrátu 400 až 500 milionů dolarů u jediné firmy pochybením AI. „Nemůže si ale dovolit situaci, kdy poskytovatel AI udělá chybu, která vyústí ve ztrátu v 1000 nebo 10.000 případech, tedy systémové, souvislé, akumulované riziko,“ zdůraznil.

Některé pojišťovny zavádějí dodatky vymezující, co přesně pojištění v těchto případech kryje. Například QBE rozšířila krytí o některé sankce podle evropského Aktu o AI, avšak jen do výše 2,5 procenta celkového limitu pojistky.

Právníci i makléři varují, že při nárůstu škod vyplývajících z používání AI by se pojišťovny mohly začít bránit soudní cestou. „Pravděpodobně to bude chtít velkou systémovou událost, aby pojišťovny řekly: moment, tohle jsme nikdy neměli v úmyslu krýt,“ řekl FT Aaron Le Marquer z britské advokátní kanceláře Stewarts.

Globální výdaje na AI letos podle prognózy společnosti Gartner dosáhnou téměř 1,48 bilionu dolarů, zatímco loni to bylo 988 miliard dolarů. V příštím roce by se výdaje mohly vyšplhat nad 2,02 bilionu dolarů, předpovídá Gartner.

Rubriky: ByznysTechnologie

Související příspěvky

Zprávičky

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

1. 3. 2026
Zprávičky

Samsung oznámil, že uzavře závod na výrobu televizorů na Slovensku

1. 3. 2026
Zprávičky

IDC: Trh se smartphony letos kvůli drahým pamětem zažije rekordní pokles

1. 3. 2026
HPE představuje nové routery Juniper PTX
Články

HPE představuje nové routery Juniper PTX

27. 2. 2026

Zprávičky

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

ČTK
1. 3. 2026

Technologická společnost Anthropic v noci na dnešek oznámila, že se obrátí na soud kvůli

Samsung oznámil, že uzavře závod na výrobu televizorů na Slovensku

ČTK
1. 3. 2026

Jihokorejský elektrotechnický koncern Samsung do letošního května postupně ukončí výrobu televizorů ve své továrně

IDC: Trh se smartphony letos kvůli drahým pamětem zažije rekordní pokles

ČTK
1. 3. 2026

Celosvětový trh s chytrými telefony v letošním roce vykáže nejprudší pokles v historii, a

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Tendr

ITU

Hledání práce

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.