Používá Google open source jako kladivo na konkurenci?

Pavel Houser , 22. červenec 2011 12:35 15 komentářů
Logo google
Matt Asay ve své další úvaze pro The Register rozebírá strategii Google, kdy používá open source jako zbraně na pohodlnou likvidaci konkurence, vyhne se tak totiž postihu antimonopolních institucí. Mluví pravdu, nebo je tato úvaha již trochu přitažená za vlasy?
Pavel Houser
Pavel Houser
Ať tak či tak, jistě to není první příklad toho, kdy open source, případně freeware, někomu ničí (případně úplně zlikviduje) byznys. Traduje se, že tvůrce LaTeXu byl konfrontován s někým, kdo vyvíjel podobný systém na komerčním základě, a stěžoval si, že mu LaTeX de facto znemožnil podnikání. Fakt je, že celá řada open source softwaru vzniká v rámci akademických projektů, takže by se dala chápat jako nekalá konkurence, respektive skrytá dotace.

To je ovšem otázka značně teoretická, respektive spíše politická. Jen pro ukázku několik obdobných příkladů:

  1. Pokud městské části nebo obce nabídnou obyvatelům bezplatný Internet, pravděpodobně zničí nebo poškodí místní poskytovatele.
  2. Pokud stát rozhodne o výuce jazyka XY v rámci bezplatného školství, zamete možná s komerčními jazykovými školami (a možná ne, třeba naopak budou skvěle prosperovat díky doučování).
  3. Pokud bych chtěl poskytovat placenou výuku řešení kvadratických rovnic, není mi zde státní školství nekalou konkurencí?
  4. A co když se stát rozhodne v rámci základního vzdělání učit dejme tomu ovládání automobilu (jistěže pro běžný život důležitější než dejme tomu řecká filozofie). Co s tím mají dělat komerční autoškoly?

Problém velmi neurčité kritiky

Celé je to ukazuje složitost situace, to, že výrazy jako "nekalá konkurence", respektive "zneužití dominantního postavení" jsou krajně vágní. Nicméně netřeba řešit uspořádání celého světa, toto mělo sloužit pouze jako přiblížení sporu. Co přesně tvrdí M. Asay? Především, open source Google údajně používá jako kladivo. Pokud Microsoft nabídne bezplatně nějaký nástroj, je dodavateli tohoto produktu rázem obviněn ze zneužití svého dominantního postavení. Tady bychom se opět mohli dostat k spíše abstraktním "politickým" sporům (celá antimonopolní legislativa může být blud, respektive přesun monopolní moci na úřad; nebo jinak, firma má jistě právo provádět jakékoliv nenásilné aktivity). Jenže o to opět tak docela nejde. Matt Asay vytýká Googlu právě to, že likviduje konkurenci velmi sofistikovaně, aniž by na něj státní byrokratický aparát mohl skočit.

Argumentační rovina

Základ argumentace: Google ničí soupeře právě uváděním určitých technologií a produktů jako open source. Tím jsou dostupné všem, takže antimonopolní legislativa se nemá moc čeho konkrétního chytit, není to jako když Microsoft do Windows předinstaluje svůj prohlížeč. Při vyhledávání na Google není nijak předinstalován prohlížeč Chrome, Android je open source. Google má ovšem jakýkoliv software uvolnit jako open source s cílem zničit konkurenci, která software prodává. Firma je přitom živa téměř výlučně z reklamy, čili ji samotnou, argumentuje Asay, to nic moc nestojí.

Asay tvrdí, že Android byl určen částečně k porážce systému Apple iOS, ale především tento systém rozbil příslušný byznys firem RIM, Microsoft a HP/Palm.

Otázkou je:
  • jak tento přístup Google funguje proti Microsoftu, jenž stále dokáže generovat vysoké příjmy ze softwaru, který Google nabízí zadarmo nebo velmi levně. Nicméně Google právě může tuto hru hrát v delším časovém horizontu, když není závislý na příjmech z prodeje softwaru, ale z on-line reklamy.
  • jak Google+ dokáže atakovat Facebook. Je docela dobře možné, že Facebook bude muset výsledně změnit svůj obchodní model a zpochybní se současný absurdní odhad ceny firmy. Tím by Goole svého velkého konkurenta ne sice zničil, ale významně poškodil.
{seealso} Každopádně se zdá, že Google je podle Asaye schopen hrát si s celou řadou postupů, jimiž může rozšiřovat své podnikání, aniž to firmu mnoho stojí: je lhostejné, zda se zrovna zaměří na Facebook, iOS nebo MS Office. Některý z těchto "výpadů" bude jistě úspěšný, leda by se našla konkurence, která by dokázala narušit základní příjmový model firmy, tj. on-line reklamu. Dominance Googlu zde může být jen dočasná a konkurence se přirozeně různě pokouší o její narušení. Otázkou spíše je, proč se to nikomu dosud nepodařilo...


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 23. červenec 2011 02:01

Je podle mě rozdíl, když software poskytne MS a Google. MS produkty jsou "zdarma", ale vázány na jiné MS produkty. Defacto jde tedy o rozšíření funkcionality prodávaného sw. Zato programy od google tuto podpůrnou funkci nemají.

Cenová válka na trhu je jev běžný a u velkých zákazníků ceny klesají na minimální částky. U odvětví, kde poskytovaná služba má mizivé variabilní náklady, je tento jev ještě výraznější. Například telefonní operátoři dokáží nabídnout minutové hovorné v desítkách haléřů. Proč by google nemohl jít s cenou software také dolů, dokonce až na nulu? Vždyť software má variabilní náklady rovné nebo blízké nule. Kopírování jedniček a nul nikoho nic nestojí.

Místo kladiva na čarodějnice spíš spatřuju, že se vyskytl dostatečně silný subjekt, který prodává služby a nehraje si na "software jako zboží". Software ani zbožím v tradičním smyslu není, nikdy nebyl a nebude. Rozvoj free a open source hnutí, ale i hnutí pirátská dokládají, že jde o postoj společnosti vlastní.

Škoda, že jste nerozebral více hledisko zneužití dominantního postavení. Já totiž nevidím přímou spojitost s dominantním postavením google na trhu vyhledávání & reklamy s rozšířením chrome, androidu, picasy atd. Konkrétně na trhu webových prohlížečů je rozdíl mezi nástupem IE a Chrome zřejmý. Intenet Exploreru zásadně pomohlo bundlování s dominantním operačním systémem, kde byl "zdarma". Chrome své uživatele naopak získává zejména kvalitou. Na chrome jsou i offline reklamy. Suma sumárum mám dojem, že jeden z autorů právní regulaci trhu nerozumí a druhý se jí odmítl zabývat.

Marteen #10
Marteen 07. srpen 2011 19:36

Souhlas. OS už tolik netáhne. Co ale táhne je marketplace, tedy prodej aplikací. To je dnešní dojná kráva. Jako první to pochopil (asi) Apple po něm Google.

Sten #2
Sten 24. červenec 2011 13:33

Jak tak vidím, ta argumentace má dost podstatných trhlin:

„Pokud městské části nebo obce nabídnou obyvatelům bezplatný Internet, pravděpodobně zničí nebo poškodí místní poskytovatele.“
Velmi pravděpodobně. Na rozdíl od open source totiž obec neumožní zdarma (či za provozní náklady) místním poskytovatelům využívat vybudovanou síť. Kdyby to umožnila, velmi pravděpodobně by (stejně jako v případě open source) k poškození konkurenčního prostředí nedošlo, místní poskytovatelé často poskytují bezplatný a pomalý internet již nyní a tímto by se naopak konkurenčnost prostředí umocnila.

„Pokud Microsoft nabídne bezplatně nějaký nástroj, je dodavateli tohoto produktu rázem obviněn ze zneužití svého dominantního postavení“
Pokud MS nabídne proprietární produkt svázaný s Windows, dodávaný spolu s Windows a vyžadující licenci Windows (tedy nikoliv zadarmo, ale v ceně Windows), pak je. Pokud ale nabídne open source volně ke stažení, jako to dělá Google, pak není.

„Firma je přitom živa téměř výlučně z reklamy, čili ji samotnou, argumentuje Asay, to nic moc nestojí.“
Pokud to nic moc nestojí Google, proč to konkurenci stojí něco víc? A pokud to Google něco stojí, proč by konkurence nemohla použít stejný způsob financování?

„Facebook bude muset výsledně změnit svůj obchodní model a zpochybní se současný absurdní odhad ceny firmy. Tím by Goole svého velkého konkurenta ne sice zničil, ale významně poškodil.“
Od kdy je srovnání ceny na reálnou hladinu bráno jako poškozování?

František Kučera #11
František Kučera 24. červenec 2011 19:52

+1

Aleš #12
Aleš 16. srpen 2011 21:20

Souhlas.

Ještě bych doplnil jednu věc kterou laici často ignorují/nechápou. Open source není "o ceně", ale "o právech". To, že je open source "zadarmo" je důsledek toho, že je "bez omezení". Není nic na tom open source prodávat - a tím nemyslím pouze nějaké ditributory, ale primární tvůrce. Jenže kdokoliv to koupí může to pak zadarmo rozdávat - pokud to nebude vydávat za svůj výtvor (laicky řečeno).

Protože: “Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer.”

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 25. červenec 2011 01:23

Otázka je odkud plynou příjmy pana Assaye? Případně příjem za takový článek?

juzna.cz #4
juzna.cz 26. červenec 2011 01:27

Co odkaz na zdroj? Dokola se tady ohanite Mattovym clankem, ale odkaz na nej nikde :(

Karel Wolf 26. červenec 2011 02:17

Dobrý den, článek nečerpá pouze z jednoho zdroje, podnět k celé úvaze dal nicméně následující text: <a href="http://www.theregister.co.uk/2011/07/18/google_habit/">Google: The one trick pony learns a second trick - It sells ads. And it clones other people's products</a>

- Karel Wolf -

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 26. červenec 2011 21:46

Díky Googlu je tu konečně nastolen zdvihnutý ukazovák, který říká ani MS ani Apple ani Nokia ani Facebook. Snažte se a nesvádějte nic na tohle či onohle. A mimo jiné kdyby Win7 mobile byli co k tomu tak by dnes na trhu neměli aniné 5% nebo za to zase může Google. Nebo kdyby iPhone místo samých omezení a zákazů toho či onoho, zvolil trochu otevřenosti, těžko by měl Android postavení na trhu, které má.
Nokia takdlouho musel jít separátní cestou až neměla mimo nejlevnějších telefonů co prodávat její spojení s minoritním mobilním OS na trhu jí jen těžko někam posune.
To je to tak těžké to říct nahlas je tu Google je tu protože na tom tvrdě makal několik let a ted když naplno začíná sklízet úrodu své dřiny tak ejhle strejdové z Applu a MS nebo Facebooku se cítí ohrožení protože jim někdo začal totálně bořit systém jejich neskutečně amorálního bussinesu. Jen tak dál bratře Google zboř ty stigmata MS a Applu konečně je tu někdo kdo jim to může natřít.
A jestli je Open Source Kladivo na Komerční SW tak je to v naprostém pořádku nevím proč bych měl být nucen s každou verzí MS Office kupovat novou jen aby nejakej jouda v USA mohl svou dcerunku poslat na Harward a na výlet na Měsíc.

Pavel Klimunda #6
Pavel Klimunda 27. červenec 2011 16:04

Ne, nepoužívá.

Tomáš #7
Tomáš 30. červenec 2011 23:27

Zajímavý přístup. Na druhou stranu je to lepší než boj MS - tedy zuby nehty se bránit standardizaci a neustálé vymýšlení vlastních proprietárních formátů.

D.A.Tiger #8
D.A.Tiger 07. srpen 2011 01:55

Zajímavá úvaha, obzvláště tvrzení, že OpenSource někomu likviduje byznys docela kontrastuje s častým tvrzením z "druhé strany barikády" jak to nikdo nechce, nikoho to nezajímá, atpd...

Náhodný kolemjdoucí #9
Náhodný kolemjdoucí 13. srpen 2011 05:37

Po ctyrech v podstate demagogickych prikladech se mi zbytek clanku cist jiz nechtelo...

Od kdy ma byt vzdelani + pristup k informacim povazovan za business? Cti - verejnopravni provider si to muze nastavit tak, ze pusti lidi, jen kam je treba (gov portaly, IDOS, Wikipedia, atd.), cimz znacne snizi naklady na konektivitu a jedina znacna prvotni investice bude "vybudovani site" (cti - napr. dohodnout se s czfree, apod.).

Nebo jsem snad moc naivni (ptam se na technicky aspekt veci, ne beznou podpultovou praxi)?

mab #14
mab 23. srpen 2011 14:17

Google se chová úplně stejně jako kolosy typu Mikrosoft apod, je smutné, že mnozí z těch, kterým MS pro některé své praktiky vadil a brojili proti nim teď nadšeně za podobné praktiky Googlu tleská a pídí po tom mít vždy nejnovější telefon s Androidem a povolit přes mobil Googlu kde co(zjišťování polohy kamarádů apod.)

Sten #15
Sten 06. září 2011 18:05

Google má sice spoustu dost strašných praktik a často se chová jinak, než tvrdí, ale dokud jsou jeho produkty open source, budou existovat komunitou upravené verze, které Googlu neřeknou ani zbla (a nejde jenom o to povolené zjišťování polohy).

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů

Slovensko zablokovalo přístup k desítkám webů s hazardními hrami

ČTK , 18. červenec 2018 08:00

Na návrh slovenského Finančního ředitelství soudy nařídily telekomunikačním operátorům zamezit příst...

Více 0 komentářů

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů