Když vaši zaměstnanci nepracují v kanceláři

Ve Spojených státech došlo ke zveřejnění výsledků výzkumu, který se zabývá vlivem telecommutingu (práce z domova či jiného místa) na pracovní morálku, vztahy zaměstnanců a jejich chování. Autor výzkumu Timothy Golden, profesor managementu na Rensselaer Polytechnic Institute, zjistil, že telecommuting může vést ke zvýšení morálky a odbourání stresu, nicméně může mít opačný efekt na ty, kteří musejí stále být v kanceláři na svém pracovišti. Podívali jsme se, jaký názor mají na práci na dálku české firmy.

Telecommuting by se dal volně přeložit do češtiny jako „virtuální dojíždění“. Jedná se o několik let starý pojem pro nový způsob práce. Příbuznou formou práce je ještě teleworking neboli práce na dálku, práce z domova. Podstatou telecommutingu je omezení nutnosti dojíždět na pracoviště firmy a vykonávat práce ve fixně stanovených hodinách a dnech v týdnu. Dotyčný si místo pevného režimu optimalizuje svůj pracovní rozvrh podle svých individuálních potřeb a podle toho poté vykonává své povolání.

Nespokojenost těch, kteří musejí zůstat v kanceláři

Podle Goldena dochází často k situaci, kdy se několik pracovníků firmy věnuje prostřednictvím telefonu nebo osobního počítače práci z domova a zaměstnanci zůstávající v práci mají výraznější sklony k nespokojenosti. Tito zaměstnanci následně dotyčnou firmu opustí. Práce z domova je většinou možná díky rozšíření rychlého internetu (broadband), který umožňuje přístup k firemním zdrojům. Zajímalo nás, jak se k práci z domova staví vybraní zástupci českých firem. Sdílní byli především zástupci českých internetových portálů.

Podle Martina Březiny, marketingového ředitele portálu Atlas.cz, by tato „výhoda“ neměla mít negativní dopad na morálku zaměstnanců: „Být přítomen přímo na pracovišti stále přináší mnoho ekonomických i sociálních výhod. Naopak pracovníci, kteří nejsou v dennodenním styku s kolegy, mají pak často problém se do kolektivu začlenit.“

Pavel Mucha, výkonný ředitel Centrum.cz, si myslí, že v některých případech by mohla výhoda telecommuterů mít špatný vliv na morálku ostatních, ale to pouze do okamžiku, kdy kolegové zjistí, že pracovat z domova není vůbec jednoduché. „Nehledě na to, že v pracovní době musíte mýt nádobí a podobně. A to už určitě nebude předmětem závisti,“ poznamenal ředitel Centrum.cz.

Roste význam telecommutingu

Telecommuting nabývá na významu ve Spojených státech přibližně od roku 2000. V současnosti tuto formu práce umožňuje přibližně 37 % amerických firem. Podle organizace Society of Human Resource Management se nabídka takových flexibilních pracovních pozic v USA každoročně navyšuje o 11 %.

Podle Martina Březiny není důvod k tomu, aby se tento způsob práce výrazněji neprosadil také v Česku. Podle něj je v České republice mnoho zahraničních poboček a sídel zahraničních firem, které sem tento systém přinášejí. Podobný názor má i Pavel Mucha: „Ano, určitě by se v některých oblastech prosadit mohl, tlak na snižování nákladů tu bude stále.“

Výhody a nevýhody pro firmy

Martin Březina řekl, že zaměření Atlasu tuto možnost řešení spolupráce umožňuje. Využívána je pak v některých oblastech, které nevyžadují pravidelnou bezprostřední přítomnost zaměstnance. Jedná se především o oblast IT – vývoj, grafika, apod. Nezbytné jsou ale pravidelné osobní konzultace přímo ve společnosti.

Podle Březiny je práce z domova pro zaměstnavatele výhodná z hlediska úspor nákladů v rámci provozu firmy. Pracovníci si tak na sebe přenášejí některé závazky, které na pracovišti často řešit nemusejí. Jde například o úklid, servis, elektřinu, vodu nebo poštu. Výhodná je údajně také v oblasti získávání nových a kvalitních lidí, kteří nejsou třeba z místa působiště firmy. Nevýhodná může být z hlediska kontroly zaměstnance a jeho práce. Riziko je v neplnění termínů a dohodnuté práce. Proto je podle Březiny nutné nastavit a dodržovat pravidla.

Podle Pavla Muchy je tato forma práce pro některé lidi motivační a zároveň toho stihnou udělat více. Na druhou stranu ale upozornil na to, že práce z domova je náročnější na sebekázeň zaměstnanců a na kontrolu práce.

Špatný vliv na loajalitu zaměstnanců

Některé studie vyzdvihují pozitivní vliv flexibilní práce na zdraví a morálku zaměstnanců, ovšem Goldenova studie varuje, že spolupracovníci těchto telecommuterů mohou pak považovat místo, kde pracují, za méně atraktivní. Potom ztrácejí vazbu na firmu, což vede až ke ztrátě smyslu pro povinnost na své pracovní pozici v podniku.

Autor studie dodal, že čím více se zvyšuje počet telecommuterů ve firmách, tím menší osobní zodpovědnost k plnění svých pracovních závazků cítí ostatní zaměstnanci firem. Podle Goldena by se těmto problémům dalo čelit, kdyby zaměstnavatelé nechali pracovníky na společném pracovišti v osobním kontaktu, ale poskytli by jim větší samostatnost v řešení stanovených úkolů.

„Není pochyb o tom, že pracovní život ovlivňuje roli jedince v rodině. Ovšem zodpovědní lidé ve firmách by měli vzít na vědomí, že telework má vliv na ostatní spolupracovníky,“ dodal nakonec profesor Golden. Studii vychází ze zkoumání vzorku 240 zaměstnanců středně velkých společností.

Zdroj: Telecommuting not so great for those left in office

Související

Několik rad pro osoby pracující z domova
Jobs.cz a podezřelé nabídky práce z domova

Exit mobile version