• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Nákup notebooku pod stromeček: 2. díl

itbiz
18. 12. 2008
| Články
Vánoce

V druhé části vánočního průvodce se zaměříme především na neméně důležitou výbavu notebooků, příslušenství a také na několik ne zcela pravdivých argumentů z internetových či jiných diskusí. Neopomeneme se zmínit o pevnosti konstrukce, předinstalovaném softwaru nebo záruce a s ní spojeným servisem.

Hardwarové parametry, potažmo výkon a s tím související výdrž na baterie nejsou to jediné, čemu byste měli pří výběru notebooku věnovat pozornost. Neméně důležité je také to, jak je notebook řešen konstrukčně a jakou má výbavu.

Vlak

Rozhraní – spíše subjektivní záležitost

Dnes již zcela běžně u drtivé většiny notebooků narazíte na Wi-Fi či Bluetooth, ethernetový konektor či dostatek USB portů. Spíš by možná dělalo problém najít takový, který tato komunikační rozhraní nemá. Pozornost proto soustřeďte spíše na to, zda je přítomný digitální (HDMI) výstup grafické karty. Ten slouží k připojení samostatných zobrazovacích zařízení, jako televize či LCD monitor, a poskytuje mnohem vyšší kvalitu výstupního signálu. Chybět by rozhodně neměl ExpressCard slot pro připojení externích rozšiřujících karet.

Pokud často cestujete a potřebujete internetové připojení, měli byste zvážit také integrovaný GSM/UMTS modul. Hotspoty s bezdrátovým internetem totiž ještě ani zdaleka nejsou dostupné všude, a nejschůdnější cesta pro připojení k internetu tak zůstává vlastní datový paušál od mobilního operátora.

Otázkou však zůstává, jak modem, ať už v podobě datové karty či mobilního telefonu, k notebooku připojit. Některým uživatelům totiž připojení prostřednictvím USB konektoru, ExpressCard slotu nebo rozhraní Bluetooth nemusí vyhovovat. Vhodnou alternativou tedy představuje zmíněný integrovaný modul, do kterého pouze vložíte SIM kartu, a tím veškeré starosti končí.

Zcela za subjektivní lze považovat záležitosti jako integrovaná webkamera či čtečka paměťových karet. Je zbytečné něco takového vyžadovat, pokud to při práci nikdy nepoužijete. Podobné je to i s rozložením všech portů a konektorů, každému totiž vyhovuje něco jiného.

Dilema s displejem

S větší pravděpodobností budete řešit, zda zvolit lesklý nebo matný displej. I v tomto případě jde spíše o subjektivní záležitost. Lesklé displeje se vyznačují vyšším kontrastem a lepším podáním barev, což se výborně hodí například pro sledování filmů. Naopak k dlouhé kancelářské práci nebo programování je vhodnější matný displej.

Není však pravda, že na přímém slunci lépe obstojí matný displej. V takovém případě zřejmě neuspějete ani s jednou variantou. Lesklé displeje navíc trpí zásadním nešvarem – neudržíte je čisté. Jsou na nich vidět veškeré otisky i prach, takže je nutné připravit se na časté čištění a leštění. Vybírejte tedy podle toho, s jakým typem se vám bude lépe pracovat. Svou pozornost nezapomeňte zaměřit také velikost pozorovacích úhlů. Tyto údaje nejlépe získáte z nejrůznějších testů a recenzí v časopisech i na internetu.

Cestujete? Volte konstrukčně pevný notebook

Důležitým kritériem, které může mnoha uživatelům připadat nepodstatné, je kvalita provedení a konstrukce samotného notebooků. Zatímco nejlevnější modely jsou vyrobeny převážně s plastu, ty dražší se mohou pyšnit hořčíkovým (někdy jde o slitinu Mg/Al) rámem, případně celým tělem. Je to výsadou spíše manažerských notebooků, u kterých se počítá s častým přenášením. Důležitou roli zde hraje také pevnost. Těmto notebookům pak nevadí ani trochu bezohlednější zacházení, což se o plastových říci nedá.

Laptop

Pokud se rozhodnete pevnou konstrukci oželet, mohou vás už po krátkém používání překvapit nepříjemné praskliny, například v oblasti spojů. Pevná těla také zvyšují ochranu samotných displejů. Když se již pod malým tlakem začne víko prohýbat a na displeji se objeví deformační obrazce, rozhodně se takovému notebooku vyhněte.

Pozornost věnujte i rozložení a kvalitě klávesnice. Přestože se manažerské notebooky většinou vyznačují tím, že se snaží standardní rozložení zachovat, u levnějších modelů můžete narazit i na zcela nepřirozené umístění některých kláves. Některé větší notebooky, zpravidla od úhlopříčky 15“, obsahují i numerický blok klávesnice, což mnoho uživatelů například při kancelářských pracích uvítá. Nezapomeňte však, že větší notebooky mohou mít výrazně vyšší hmotnost, čímž utrpí jejich mobilita. A o tu jde u notebooků především.

Kvalitní záruka a servis jsou velmi důležité

Záruka a servis představují alfu omegu celého výběru notebooku. Vhodný výběr těchto parametrů vám v případě problémů ušetří nejen čas a peníze, ale často i nervy. Není totiž nic horšího, než porucha přístroje uprostřed důležité práce nebo služební cesty.
Běžná záruční doba je pro běžného kupujícího nastavena na 2 roky. Při prodeji notebooků firmám však řada výrobců snižuje tuto dobu na 1 rok, což umožňuje obchodní zákoník. U tak často přenášeného zařízení je nicméně pouhý rok velmi krátká doba, proto je zpravidla možné další roky záruky dokoupit.

Záruka se většinou týká pouze evropských států, případně Evropské unie, takže pokud plánujete s notebookem cestovat mimo Evropu, ověřte si u výrobce, zda má v daném státě servisní středisko a zda je v něm záruka uplatnitelná.

Výrobci se často výrazně liší také v samotných servisních podmínkách. V některých případech je problém řešen technikem přímo u zákazníka (On-site), jindy musíte notebook do servisu dopravit sami (Carry-in), případně tuto přepravu zajistí výrobce. Hodně skloňovaný pojem, zejména u společnosti Dell, je NBD (Next Business Day) záruka, kdy technik k zákazníkovi dorazí do dalšího pracovního dne od nahlášení poruchy. Je možné narazit i na záruky vztahující se k náhodnému fyzickému poškození nebo krádeži. V případě zájmu naleznete tyto informace na webových stránkách výrobců.

Vista

Přiložený software – záleží na vás

OEM software může (ale také nemusí) hrát při výběru notebooku roli. Kromě operačního systému, kterým je v drtivé většině Windows Vista, může výrobce přiložit také antivirové, kancelářské nebo jiné programy. Častým trikem, zejména u méně významných prodejců nebo hypermarketů, je uvádění přiloženého softwaru do specifikace notebooku i v případě, že se jedná o časově omezenou verzi. Rozhodující pro mnoho uživatelů může být i dostupnost ovladačů pro Windows XP, která ani zdaleka nebývá samozřejmostí. Doslova vzkříšení pak Windows XP zažila díky obrovské popularitě netbooků. Kvůli instalaci v těchto zařízeních Microsoft dokonce prodloužil podporu tohoto operačního systému.

Specializované prodejny versus ostatní

Sice nepředpokládáme, že budete ve firmě kupovat notebook v hypermarketu, pokud však tento článek čtou i běžní uživatelé a mají takovou koupi v plánu, rádi bychom je zarazili. Předně je důležité si uvědomit, že nízká cena musí být něčím kompenzována, ať už osazením méně výkonnými komponentami, nebo zkrácenou zárukou. Ve specializované prodejně, která je pro nákup notebooku vůbec nejlepší volbou, se navíc můžete poradit s odborníky a získáte lepší odezvu při reklamaci, pokud je uplatňována přímo u prodejce.

Od věci není ani nákup přes internet. Kromě nižší ceny si mnoho internetových obchodů od určité výše nákupu, kterou notebookem zpravidla překročíte, neúčtuje náklady na dopravu. V součtu tak můžete ušetřit i velmi zajímavou částku a navíc můžete notebook do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit.

Čtěte testy a recenze, diskuse berte s rezervou

Při koupi notebooku, podobně jako u jiných elektronických zařízení, je výhodné orientovat se srovnávacími testy a recenzemi, které vycházejí v různých odborných časopisech nebo na internetových serverech. V neposlední řadě je také možné pročíst různá diskusní fóra a poptat se uživatelů, případně kolegů nebo známých, na zkušenosti s konkrétním modelem.

Nenechte se však unést argumenty, že zrovna tento výrobce je špatný a tedy jeho notebooky nebrat. Ty jsou totiž zpravidla založeny na zkušenostech s jedním konkrétním modelem. Podobě jako jinde i u výrobců notebooků platí, že některé modelové řady se povedou více, jiné méně, a není tedy vhodné házet je všechny do jednoho koše. Nejideálnější je, pokud si můžete daný notebook vyzkoušet, ať už přímo v prodejně nebo na nějaké předváděcí akci. Dostanete tak jasnou představu o tom, zda je právě tento model ten ideální.

K tématu:

Nákup notebooku pod stromeček: 1. díl
Podle jakých kritérií vybírat hudební přehrávač?
Jaké high-tech produkty koupit pod stromeček?

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu
Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

12. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zuzana Švecová, generální ředitelka Cisco Česká republika na Cisco Connect 2025
Články

Technologická konference Cisco Connect 2025 se zaměřila na kyberbezpečnost

6. 5. 2025
Zprávičky

Apple navýšil čtvrtletní tržby i zisk, překonal očekávání analytiků

1. 5. 2025

Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

ČTK
12. 5. 2025

Před 20 lety, 12. května 2005, byla představena herní konzole Xbox 360 od americké

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Mass storage

Rentabilita

OSS

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích
  • Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání na Měsíci
  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Pozvánka na 209. sraz OpenAltu v Brně. OpenAlt komunita se potká s komunitou OpenSSL
  • GNOME Foundation má nového výkonného ředitele
  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.