• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Články

Nákup notebooku pod stromeček: 2. díl

itbiz
18. 12. 2008
| Články
Vánoce

V druhé části vánočního průvodce se zaměříme především na neméně důležitou výbavu notebooků, příslušenství a také na několik ne zcela pravdivých argumentů z internetových či jiných diskusí. Neopomeneme se zmínit o pevnosti konstrukce, předinstalovaném softwaru nebo záruce a s ní spojeným servisem.

Hardwarové parametry, potažmo výkon a s tím související výdrž na baterie nejsou to jediné, čemu byste měli pří výběru notebooku věnovat pozornost. Neméně důležité je také to, jak je notebook řešen konstrukčně a jakou má výbavu.

Vlak

Rozhraní – spíše subjektivní záležitost

Dnes již zcela běžně u drtivé většiny notebooků narazíte na Wi-Fi či Bluetooth, ethernetový konektor či dostatek USB portů. Spíš by možná dělalo problém najít takový, který tato komunikační rozhraní nemá. Pozornost proto soustřeďte spíše na to, zda je přítomný digitální (HDMI) výstup grafické karty. Ten slouží k připojení samostatných zobrazovacích zařízení, jako televize či LCD monitor, a poskytuje mnohem vyšší kvalitu výstupního signálu. Chybět by rozhodně neměl ExpressCard slot pro připojení externích rozšiřujících karet.

Pokud často cestujete a potřebujete internetové připojení, měli byste zvážit také integrovaný GSM/UMTS modul. Hotspoty s bezdrátovým internetem totiž ještě ani zdaleka nejsou dostupné všude, a nejschůdnější cesta pro připojení k internetu tak zůstává vlastní datový paušál od mobilního operátora.

Otázkou však zůstává, jak modem, ať už v podobě datové karty či mobilního telefonu, k notebooku připojit. Některým uživatelům totiž připojení prostřednictvím USB konektoru, ExpressCard slotu nebo rozhraní Bluetooth nemusí vyhovovat. Vhodnou alternativou tedy představuje zmíněný integrovaný modul, do kterého pouze vložíte SIM kartu, a tím veškeré starosti končí.

Zcela za subjektivní lze považovat záležitosti jako integrovaná webkamera či čtečka paměťových karet. Je zbytečné něco takového vyžadovat, pokud to při práci nikdy nepoužijete. Podobné je to i s rozložením všech portů a konektorů, každému totiž vyhovuje něco jiného.

Dilema s displejem

S větší pravděpodobností budete řešit, zda zvolit lesklý nebo matný displej. I v tomto případě jde spíše o subjektivní záležitost. Lesklé displeje se vyznačují vyšším kontrastem a lepším podáním barev, což se výborně hodí například pro sledování filmů. Naopak k dlouhé kancelářské práci nebo programování je vhodnější matný displej.

Není však pravda, že na přímém slunci lépe obstojí matný displej. V takovém případě zřejmě neuspějete ani s jednou variantou. Lesklé displeje navíc trpí zásadním nešvarem – neudržíte je čisté. Jsou na nich vidět veškeré otisky i prach, takže je nutné připravit se na časté čištění a leštění. Vybírejte tedy podle toho, s jakým typem se vám bude lépe pracovat. Svou pozornost nezapomeňte zaměřit také velikost pozorovacích úhlů. Tyto údaje nejlépe získáte z nejrůznějších testů a recenzí v časopisech i na internetu.

Cestujete? Volte konstrukčně pevný notebook

Důležitým kritériem, které může mnoha uživatelům připadat nepodstatné, je kvalita provedení a konstrukce samotného notebooků. Zatímco nejlevnější modely jsou vyrobeny převážně s plastu, ty dražší se mohou pyšnit hořčíkovým (někdy jde o slitinu Mg/Al) rámem, případně celým tělem. Je to výsadou spíše manažerských notebooků, u kterých se počítá s častým přenášením. Důležitou roli zde hraje také pevnost. Těmto notebookům pak nevadí ani trochu bezohlednější zacházení, což se o plastových říci nedá.

Laptop

Pokud se rozhodnete pevnou konstrukci oželet, mohou vás už po krátkém používání překvapit nepříjemné praskliny, například v oblasti spojů. Pevná těla také zvyšují ochranu samotných displejů. Když se již pod malým tlakem začne víko prohýbat a na displeji se objeví deformační obrazce, rozhodně se takovému notebooku vyhněte.

Pozornost věnujte i rozložení a kvalitě klávesnice. Přestože se manažerské notebooky většinou vyznačují tím, že se snaží standardní rozložení zachovat, u levnějších modelů můžete narazit i na zcela nepřirozené umístění některých kláves. Některé větší notebooky, zpravidla od úhlopříčky 15“, obsahují i numerický blok klávesnice, což mnoho uživatelů například při kancelářských pracích uvítá. Nezapomeňte však, že větší notebooky mohou mít výrazně vyšší hmotnost, čímž utrpí jejich mobilita. A o tu jde u notebooků především.

Kvalitní záruka a servis jsou velmi důležité

Záruka a servis představují alfu omegu celého výběru notebooku. Vhodný výběr těchto parametrů vám v případě problémů ušetří nejen čas a peníze, ale často i nervy. Není totiž nic horšího, než porucha přístroje uprostřed důležité práce nebo služební cesty.
Běžná záruční doba je pro běžného kupujícího nastavena na 2 roky. Při prodeji notebooků firmám však řada výrobců snižuje tuto dobu na 1 rok, což umožňuje obchodní zákoník. U tak často přenášeného zařízení je nicméně pouhý rok velmi krátká doba, proto je zpravidla možné další roky záruky dokoupit.

Záruka se většinou týká pouze evropských států, případně Evropské unie, takže pokud plánujete s notebookem cestovat mimo Evropu, ověřte si u výrobce, zda má v daném státě servisní středisko a zda je v něm záruka uplatnitelná.

Výrobci se často výrazně liší také v samotných servisních podmínkách. V některých případech je problém řešen technikem přímo u zákazníka (On-site), jindy musíte notebook do servisu dopravit sami (Carry-in), případně tuto přepravu zajistí výrobce. Hodně skloňovaný pojem, zejména u společnosti Dell, je NBD (Next Business Day) záruka, kdy technik k zákazníkovi dorazí do dalšího pracovního dne od nahlášení poruchy. Je možné narazit i na záruky vztahující se k náhodnému fyzickému poškození nebo krádeži. V případě zájmu naleznete tyto informace na webových stránkách výrobců.

Vista

Přiložený software – záleží na vás

OEM software může (ale také nemusí) hrát při výběru notebooku roli. Kromě operačního systému, kterým je v drtivé většině Windows Vista, může výrobce přiložit také antivirové, kancelářské nebo jiné programy. Častým trikem, zejména u méně významných prodejců nebo hypermarketů, je uvádění přiloženého softwaru do specifikace notebooku i v případě, že se jedná o časově omezenou verzi. Rozhodující pro mnoho uživatelů může být i dostupnost ovladačů pro Windows XP, která ani zdaleka nebývá samozřejmostí. Doslova vzkříšení pak Windows XP zažila díky obrovské popularitě netbooků. Kvůli instalaci v těchto zařízeních Microsoft dokonce prodloužil podporu tohoto operačního systému.

Specializované prodejny versus ostatní

Sice nepředpokládáme, že budete ve firmě kupovat notebook v hypermarketu, pokud však tento článek čtou i běžní uživatelé a mají takovou koupi v plánu, rádi bychom je zarazili. Předně je důležité si uvědomit, že nízká cena musí být něčím kompenzována, ať už osazením méně výkonnými komponentami, nebo zkrácenou zárukou. Ve specializované prodejně, která je pro nákup notebooku vůbec nejlepší volbou, se navíc můžete poradit s odborníky a získáte lepší odezvu při reklamaci, pokud je uplatňována přímo u prodejce.

Od věci není ani nákup přes internet. Kromě nižší ceny si mnoho internetových obchodů od určité výše nákupu, kterou notebookem zpravidla překročíte, neúčtuje náklady na dopravu. V součtu tak můžete ušetřit i velmi zajímavou částku a navíc můžete notebook do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit.

Čtěte testy a recenze, diskuse berte s rezervou

Při koupi notebooku, podobně jako u jiných elektronických zařízení, je výhodné orientovat se srovnávacími testy a recenzemi, které vycházejí v různých odborných časopisech nebo na internetových serverech. V neposlední řadě je také možné pročíst různá diskusní fóra a poptat se uživatelů, případně kolegů nebo známých, na zkušenosti s konkrétním modelem.

Nenechte se však unést argumenty, že zrovna tento výrobce je špatný a tedy jeho notebooky nebrat. Ty jsou totiž zpravidla založeny na zkušenostech s jedním konkrétním modelem. Podobě jako jinde i u výrobců notebooků platí, že některé modelové řady se povedou více, jiné méně, a není tedy vhodné házet je všechny do jednoho koše. Nejideálnější je, pokud si můžete daný notebook vyzkoušet, ať už přímo v prodejně nebo na nějaké předváděcí akci. Dostanete tak jasnou představu o tom, zda je právě tento model ten ideální.

K tématu:

Nákup notebooku pod stromeček: 1. díl
Podle jakých kritérií vybírat hudební přehrávač?
Jaké high-tech produkty koupit pod stromeček?

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Zprávičky

IDC: Globální odbyt nositelné elektroniky se ve druhém čtvrtletí vrátil k růstu

21. 9. 2023
Zprávičky

Skupina investorů má dost akcií na to, aby Toshibu stáhla po 74 letech z burzy

21. 9. 2023
Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n
Články

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

18. 9. 2023
Články

Arm byla v rámci letošní největší nabídky akcií ohodnocena na 54,5 mld. dolarů

15. 9. 2023

Zprávičky

Britský Vodafone jedná s firmou Zegona o prodeji svých aktivit ve Španělsku

ČTK
23. 9. 2023

Britská společnost Zegona jedná s britským telekomunikačním operátorem Vodafone Group o možném převzetí jeho

Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu, tu původní částečně anuloval soud

ČTK
22. 9. 2023

Evropská komise (EK) vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur (9,2 miliardy

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Británie signalizovala, že schválí spojení Microsoftu a Activision

ČTK
22. 9. 2023

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) signalizoval že schválí upravený plán softwarové

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Microsoft zařadí do Windows asistenta s umělou inteligencí

ČTK
22. 9. 2023

Americká softwarová společnost Microsoft od příštího týdne zařadí do svého operačního sytému Windows asistenta

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Cisco za 28 miliard dolarů koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností

ČTK
21. 9. 2023

Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD (642,9 miliardy Kč) firmu

Umělá inteligence patří podle 56 % učitelů i do škol

Pavel Houser
21. 9. 2023

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i

IDC: Globální odbyt nositelné elektroniky se ve druhém čtvrtletí vrátil k růstu

ČTK
21. 9. 2023

Celosvětový odbyt takzvané nositelné elektroniky, jako jsou například chytré hodinky a chytrá sluchátka, se

Před 40 lety uvedla Motorola na trh první mobilní telefon

ČTK
21. 9. 2023

První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973, k zákazníkům se technologie dostala

Tiskové zprávy

Objem bezhotovostních plateb dosáhne letos 1,3 bilionu a dál poroste

Sophos: Při podvodech typu Sha Zhu Pan byly využity falešné kryptoměnové obchodní platformy a odcizen více než milion dolarů

Sdružení CZ.NIC posiluje svůj .CZ DNS anycast zprovozněním nové lokality v Sydney

HPE Aruba Networking rozšiřuje portfolio zařízení, a tak pomáhá malým a středním podnikům v rostoucích požadavcích na síť a zabezpečení

Společnost Giga Computing rozšiřuje své portfolio GPU serverů GIGABYTE v reakci na poptávku po generativní umělé inteligenci

Veeam získal od NIAP mezinárodní certifikaci Common Criteria pro kybernetickou odolnost

Zpráva dne

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

Redakce
1. 9. 2023

Jsme na začátku září. Zvláště těm, kteří rádi utrácejí za hardware důležité peníze, šetří...

Kalendář

Zář 26
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 24
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 15
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence

Pavel Houser
1. 9. 2023

Hned několik analýz a komentářů ve významných médiích spekulovalo v poslední době o tom, zda současná...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

SNR

TV Share

Dohled SNMP

Nejpopulárnější články

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Redakce
21. 8. 2023

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Pavel Houser
11. 7. 2023

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zakázat zákonem platby ransomwarovým vyděračům není reálné

Pavel Houser
9. 8. 2023

Hrátky s magnetickými víry

Feroelektricita a supravodivost se již nevylučují

Pavel Houser
10. 8. 2023

Trendy pro vývojáře: monolitické aplikace neodepisovat a low code bude spíš okrajovou záležitostí

Redakce
25. 7. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Ve vesmíru objevili obří strukturu: bublinu galaxií velkou miliardu světelných let
  • Vědci dokázali získat a přečíst RNA vakovlka
  • Robotičtí psi a drony jako součást bezpečnostního kamerového systému

RSS AbcLinuxu RSS

  • Facebook má nové logo
  • Sweet Home 3D 7.2 a Sweet Home 3D Mobile
  • Maker Faire Mladá Boleslav

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.