Průvodce po mobilních sítích nejen čtvrté generace, aneb co znamená 3G, 4G, HSPA+, LTE či WiMax (2. část)

Karel Wolf , 07. únor 2011 10:49 0 komentářů

BtS - T-Mobil

V minulém dílu jsem si slíbili, že se na 3G sítě podíváme poněkud podrobněji. Nuže směle do toho.

gsm až lte
Evoluční vztahy mezi technologiemi GSM, EDGE, WCDMA, HSPA a LTE.

Na začátek si můžeme zopakovat, že 3G sítě představují takovou malou džungli různých standardů.

Nejčastěji se můžeme setkat se sítěmi typu UMTS (Universal Mobile Telecommunication System), který do mobilních sítí přinesl prvek podpory kvality služeb (QoS) se čtyřmi třídami (konverzace, jednosměrné vysílání, obousměrná interakce a základní přenos) a mladšími HSDPA/HSUPA sítěmi, ty přinášejí z pohledu uživatele slušné navýšení rychlosti a výrazné poklesy latencí, z technického pohledu pak adaptivní metody modulace a kódování.

Adaptivní modulace zajišťuje uživatelům optimální zacházení ze strany sítě. Pokud jsme například blízko základnové stanice, sníží se automaticky ochrana proti chybám přenosu a naroste nám rychlost přenosu, když se vzdalujeme od stanice, situace se obrací. Završením 3G technologií (poslední release) je pak standard LTE (Long Term Evolution), k němuž se dostaneme příště.

Rozdělení jednotlivých sítí

V rámci UMTS standardu můžeme dále sítě (jednotlivé technologie) rozdělit na ty, které využívají kmitočtového duplexu (FDD) a na ty, které pracují s duplexem časovým (TDD), kdy uplink i downlink probíhá na stejné frekvenci a střídání na základě různých časových slotů (tzv. „Ping-Pong“). Do této kategorie patří například dnes napůl zapomenutá TD-SCDMA. O světově unikátní experiment s UMTS-TDD, ze kterého se ve finále stala mezinárodní ostuda (možná i kvůli nešťastnému marketingovému označení 4G), se v České republice pokoušel T-Mobile. Dlužno ale také podotknout, že šlo vedle CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz, o vůbec druhý náznak 3G sítě u nás. Bohužel ani jedna ze sítí nebyla standardní 3G sítí (minimálně je nepodporovali výrobci koncových zařízení), ale zejména CDMA2000 v pásmu 450 MHz byla ve své době pro mobilní přenos dat docela výhra.

t-mobile

UMTS sítě s kmitočtovým duplexem (FDD) si můžeme dále rozdělit na dva přímé konkurenty: pomalejší (384 kb/s) síť W-CDMA (Wideband CDMA), kterou si tak oblíbili provozovatelé GSM sítí kvůli zpětné kompatibilitě a rychlejší, nicméně méně standardní CDMA2000. W-CDMA má nejvíce zastánců na starém kontinentu, kdežto s CDMA2000 se častěji setkáme v progresivnější Severní Americe.

CDMA se dále dělí na 1xRTT (1x Radio Transmission Technology) s limitem 144 kb/s směrem k uživateli, 1xEV-DO (Data Optimised), která je určena výhradně pro přenos dat a před první revizí umožňovala max. 2,45 Mb/s. CDMA EV-DO 2000 1x Rev a pak přišla s navýšením rychlosti na 3.8 Mb/s pro downlink a 1.8 Mb/s pro uplink. Vzhledem k tomu, že to byl prakticky nepatrný skok, CDMA2000 1x EV-DO Rev B, která přinesla navýšení rychlosti na 9.3 Mb/s pro stahování a 5.4 Mb/s pro download na sebe nenechala dlouho čekat. Poslední varianta CDMA2000 nese označení 1xEV-DV (Data Voice), která kombinuje podporu hlasu i dat.

HSDPA (Evolved High-Speed Downlink Packet Access) přinesl do 3G sítí inovaci v tom, že zavedl nový přenosový kanál pro uživatelská data – jde o tzv. rychlý kanál sdílení (HS-DSCH) umožňující efektivnější práci se spektrem. Jakmile základnová stanice rozhodne, který z uživatelů má dostat před HSDPA datový packet, nejprve o tom uživatele prostřednictvím signalizačního kanálu informuje a sdělí mu způsob modulace a verzi kódu vybranou základnovou stanicí. Plánovač svá rozhodnutí podřizuje požadavkům dané služby, prioritě datového toku či dostupnosti síťových prostředků.

vodafone

HSUPA (Evolved High-Speed Uplink Packet Access) přináší k výhodám HSDPA ještě posílení zpětného směru komunikace. Technologie je proto také někdy nazývána jako vylepšený zpětný kanál EUL (Enhanced UpLink). Tato technologie sebou nese vedle větší rychlosti i různá nová omezení. Prostorový multiplex s více datovými toky si totiž vyžádal použití více antén (u vysílače i na přijímači), pracujících o nižší rychlosti, než je u původního toku, přičemž výsledná rychlost lineárně roste s počtem použitých antén u vysílače. To pro operátory znamená nepříjemný fakt výměny hardwaru základnových stanic a tak se jim nelze divit, že se do HSUPA sítí příliš nehrnou.

Jak začala 3G revoluce u nás a ve světě

Revoluce 3G sítí odstartovala v roce 2001, kdy japonský operátor NTT DoCoMo spustil první FOMA/W-CDMA síť. První CDMA2000 1X EV-DO síť pak odstartoval SK Telecom v Jižní Koreji přibližně o rok později (na začátku roku 2002), ale ještě dva roky poté nebylo jasné, na kterou stranu se většina operátorů definitivně přikloní. Vzhledem k tradici GSM nakonec zvítězila W-CDMA.

TO2

U nás se začalo s provozem první opravdové 3G sítě kupodivu brzy, první síť byla spuštěna v roce 2004. Šlo o CDMA 2000 EV-DO, která využívala pásmo 450 MHz po zastaralé NMT. Přeci jenom dvacetiletou licenci na provoz mobilní telekomunikační sítě v pásmu 450 MHz, kterou získal Eurotel v roce 1990 bylo potřeba nějak efektivně využít. Její výhodou bylo zejména vysoké pokrytí (poměrně brzy dokázala dosáhnout na téměř 80 % populace). O rok později spustil tehdy ještě Český Telecom (bývalý SPT Telecom) první standardní UMTS sít, kterou po něm zdědila Telefónica O2. V roce 2006 začal s výstavbou vlastní 3G sítě Vodafone, ale projekt šel poměrně brzy zase k ledu, takže šla síť do provozu až v březnu 2009, aby byla ani ne za rok nahrazena sítí úplně novou.

Zásadní nevýhodou původní sítě Telefóniky byla vedle malého pokrytí (větší část Prahy a Brna) přenosová rychlost pouze do 384 kb/s. V zhledem k totální apatii konkurence, trvala u nás tato doba 3G temna až téměř do konce roku 2008, kdy O2 změnila původního dodavatele technologie (Nokii) za levnější společnost (Huawei) a začala síť aktivně rozšiřovat. Dnes se pohybuje někde kolem 39 až 40 % pokryté populace a to s přenosovou rychlostí, kolísající od 1,8 Mb/s do 3,6 Mbit/s.

T-Mobile Czech Republic, který zdědil 3G licenci po českém Radiomobilu, se v roce 2005
pustil do světově ojedinělého technologického experimentu, když se rozhodl vybudovat u nás UMTS síť na principu časového duplexu (TDD), která využívá jediné frekvenční pásmo pro oba směry (tedy tzv. nepárové spektrum) a zároveň prohlásil, že UMTS FDD stavět nikdy nebude, protože mu technologie vystačí až do příchodu LTE. Ne náhodou změnil názor v okamžiku, kdy Telefónica s pomocí Huawei začala rozšiřovat a modernizovat vlastní 3G síť. T-Mobile spustil v ČR svoji 3G síť jako poslední, stalo se tak v lednu 2010.

Náš přehled by nebyl kompletní, pokud bychom se alespoň slovem nezmínili ještě o sítí, kterou u nás pod značkou U:fon provozuje společnost MobilKom. Ten u nás svoji technologii CDMA2000 EVDO Revize A provozuje od května 2007 a nabízí na ní zejména mobilní Internet v pro konkurenty hůře dostupných oblastech. Vybudovat v České republice celoplošnou CDMA mobilní síť umožnila MobilKomu licence na celoplošné vysílání v pásmu 410-430 MHz, kterou společnost získala v roce 2006. Od července 2010 se MobilKom rozhodl přesunout svoji snahu z předimenzovaného koncového trhu na velkoobchodní způsob prodeje, jeho infrastrukturu využívá například Vodafone.

Příště seriál zakončíme pohledem na budoucí standard 4G a přechodové technologie, které k němu vedou (LTE, WiMax).

Zbývající díly:


Průvodce po mobilních sítích nejen čtvrté generace, aneb co znamená 3G, 4G, HSPA+, LTE či WiMax (1. část)

Průvodce po mobilních sítích nejen čtvrté generace, aneb co znamená 3G, 4G, HSPA+, LTE či WiMax (dokončení)


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů