RECENZE: Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 1. Chandler

Petr Hájek , 13. září 2010 07:00 6 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

Klic
Aplikací Chandler začíná náš podzimní seriál o hledání nejlepšího OSS správce firemní agendy. Ten by měl být pro zmenu součástí většího bloku prakticky orientovaných textů (recenzí a srovnání) nejrůznějších IT produktů, které vám mohu usnadnit váš byznys.

ILUSTRACE

Chandler je PIM software, který je určen pro jednotlivce i spolupráci malých skupin. Znalci IT historie jistě poznají, že je silně inspirován jistým klasickým produktem z 80. let minulého století – aplikací Lotus Agenda.

Dostupnost - MS Windows, Mac OS X a Ubuntu


Dojem o zdánlivé podobnosti programů zde ale určitě není jen tak náhodný – vývojář Mitch Kaptor totiž pracoval jak na Lotus Agendě samotné, tak i aplikaci Chandler. Projekt je toho času vyvíjen pod
hlavičkou Open Source Applications Foundation (OSAF). Jeho licence se během let změnila z původní GNU General Public License na aktuální Apache License. Hardwarovým minimem pro běh je Pentium 4 na 2 GHz a 512 MB RAM, což se nám zdá však kapku přehnané. Toho času lze aplikaci zdarma stáhnout pro MS Windows, Mac OS X a Linux (zatím jen Ubuntu).

Chandler jako takový je tvořen desktopovou aplikací, sdílecí službou a webovou aplikací. Práce na Chandler desktopu nevyžaduje Chandler server – ten slouží pouze k obohacení zkušenosti případnému náročnějšímu zájemci, běžný uživatel jej zkrátka nemusí vůbec řešit. Chandler automaticky nesynchronizuje data s mobilními zařízeními, nicméně k mobilnímu přístupu se dá použít Chandler Hub a účet na Apple iCal a Google Calendar.

Jak se sluší a patří na solidní PIM program, Chandler zvládá import kromě právě zmíněných služeb Apple iCal a Google Calendar také z Palm Desktopu i Outlooku, takže není nutno začít na zelené louce a zapisovat vše znovu ručně. Co se týče exportu dat, tak lze exportovat kalendáře i úkoly.

GalerieSlabiny: project management a práce s e-mailem


Chandler bohužel nevěnuje nijak přehnanou pozornost podpoře Project Managementu – tím myslíme GANTT a PERT grafy, timelines, závislé úkoly, resource management. Také je dobré si uvědomit, že Chandler není plnohodnotný e-mailový klient, ale pouze základní. Stran e-mailů nicméně funguje Reply, Forward, samozřejmě jejich psaní, jde přijímat chandlerovské eventy od jiných osob, stejně jako je jiným odesílat.

ILUSTRACE

Klientovi by rozhodně slušely i další funkce typu konverzační thready, mazání spamu či práce s přílohami, to ale zatím zkrátka bohužel možné není.

V čem Chandler skutečně exceluje, tak výborná práce s úkoly. Rozeznává u nich hned tři stavy: „now“, „later“ a „done“. Navíc lze věci ještě dále rozlišit přidáním či odebráním hvězdičky.

Pokud u události změníte přesunutím myší hodinu startu či délku trvání, tak v případě, že jde o opakující se událost, zeptá se aplikace inteligentně na to, jestli chcete upravit pouze tu aktuální anebo i všechny nastávající v budoucnu, praktické.

Položky mají aktivní www adresy, takže pokud je u nějaké v popisce zadaný odkaz, zkrátka se klepnutím na něj otevře váš výchozí prohlížeč a stránka se otevře. Aplikace již v základu přehledně odděluje barvami
kalendář pracovní a domácí, můžete si ovšem vytvořit i další kalendářové kolekce a do těch pak přidávat události, poznámky a úkoly patřičně rozdílné barvy.

Vítáme, že lze k událostem přiřadit alarm a určit mu, zda se má připomenout před událostí nebo po ní, nemusí se také připomínat vůbec anebo výhradně v určitý den a hodinu. Události mohou být celkem v trojici stavů: „Confirmed“, „Tentative“ a „FYI“. Nepotvrzené schůzky se vám samozřejmě zobrazují jinak než potvrzené, takže i po letmém nahlédnutí do agendy máte hned přehled, jak se situace má.

ILUSTRACE

Chandler používá k odstranění poznámek a eventů dva významy, což může někoho mást. Jednak tu máme „Remove“ a za druhé i „Delete“. Jaký je mezi nimi rozdíl? „Remove“ odstraní položku pouze z aktuální kolekce, kdežto „Delete“ ji smaže ze všech kolekcí a přesune do koše.

Silný v detailech

Aplikace obsahuje řadu příjemných drobností, kterých si ovšem všimnete až po nějaké době, takže až pak oceníte jejich přínos. Lze nastavit den, jakým začínáte týden, nechybí ani celodenní události. Pro aplikaci též již existuje několik desítek plug-inů (hledání na Amazonu, RSS/Atom čtečka, synchronizace na Google Data, ...). Aplikaci přirozeně nedělá potíže čeština. Po klepnutí na „Sync“ se kromě stažení e-mailů též odešlou všechny sdílené kolekce.

Co se týče negativních stránek programu, tak má samozřejmě nějaké a není jich málo. Zcela kupříkladu chybí správce kontaktů, v PIM naprosto základní věc. Důvěru nebudí ani to, že aktuální verze je již rok stará. Zmínit si musíme i pomalý start a ukončování (pomalý konec je zde kvůli záloze údajů, lze ji ale vypnout), absenci řízení projektů a je tu i pro někoho možná kapku nepřehledné rozhraní – řada funkcí je zkrátka neintuitivně umístěná.

Chandler je příjemný PIM program, který je dle našeho názoru určen spíše osobám, které často pracují s mnoha úkoly (u nichž ocení trojici stavů) a událostmi (jež pro změnu neustále mění a přesouvají) a ani pro částečné využití e-mailu není špatný. Na druhou stranu, chybějící adresář je u PIM programu poměrně fatálním nedostatkem, jelikož díky němu by šlo zpřístupnit další desítky užitečných funkcí, nemluvě o tom, že vaše kontakty jsou zde degradovány na e-mailové adresy, zkrátka program kontakty ignoruje, což je velká škoda. S adresářem by byl Chandler výborný, takto je pouze průměrný až dobrý.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 13. září 2010 12:52

škoda že ty obrázky jsou jen tak malé a není na nich nic vidět :(

Karel Wolf 14. září 2010 12:26

Dobry den,

dekujeme za konstruktivni pripominku, ilustrace v tomto pripade jiz zustanu, jak jsou, ale u dalsich recenzi s tim budeme pocitat a pripravime rozklikavatelnou galerii. Zpetne se pokusime doplnit galerii i zde.

Náhodný kolemjdoucí 3 #6
Náhodný kolemjdoucí 3 20. září 2010 20:14

Přesně tak, recenze programu bez pořádných screenshotů je jako vepř-knedlo-zelo bez vepřa- a -zela :D
Těším se na screeny :D

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 13. září 2010 19:24

Těším se na další díly. Skutečně kvalitní OSS PIM bohužel neznám. Nejvíce se mi kdysi líbil Mulberry, bohužel vývoj ustrnul a je to na tom programu znát.

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 22. září 2010 23:34

Bylo by fajn, kdyby na konci clanku nebo nekde v tele byly zmineny zakladni udaje jako je odkaz na domovskou stranku, testovana verze, licencovani, a dalsi... a to vse v prehledne tabulce.

Domovska stranka: http://chandlerproject.org/

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 23. září 2010 20:41

O vývoji Chandlera napsal Scott Rossenberg výbornou knihu <a href="http://www.dreamingincode.com/">Dreaming in Code</a>.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů