Američtí regulátoři prošetří praktiky Applu

Apple čelí podezření z nedovolených obchodních praktik kvůli svým velmi limitujícím a často kontroverzním politikám.

Američtí regulátoři mají s Applem problém především kvůli jeho přístupu k otevřenosti vlastní platformy konkurenčním výrobcům. Federální obchodní komisi (FTC) a americkému Ministerstvu spravedlnosti (DoJ) plánuje Apple prošetřit kvůli podezření na zneužití vlastního dominantního postavení, které měla firma použít pro nedovolené znevýhodnění svých konkurentů. Spor se týká především mobilních zařízení tohoto výrobce, které využívají mobilní operační systémy iPhone OS, nebo nový iOS.

O prošetření obchodních politik Applu se mluvilo už delší dobu, pomyslnou poslední kapkou byla pravděpodobně pondělní změna pravidel, která vývojářům pro iOS 4 zakázala vytvářet aplikace tak, aby některé třetí strany získaly přístup k důležitým statistickým datům. Jak jsme vás už informovali, cílem této změny bylo především omezit vstup Googlu na platformu iOS 4 a uměle tak odstranit největší konkurenci pro vlastní reklamní systém iAd. Google se proti kroku Applu ostře ohradil, podle spekulací údajně zvažoval žalobu u Federální obchodní komise (FTC), amerického antimonopolního regulátora.

Nejedná se ovšem pouze o oblast mobilní reklamy přístup Applu k mnoha jeho konkurentům je přinejmenším zvláštní. Federálním orgánům tak například vadí také schvalovací proces, kterým musí každá aplikace projít předtím, než je zpřístupněna na App Storu, jediném zdroji programů pro operační systémy iPhone OS. Problémem ovšem není ani tak existence schvalovacího procesu jako taková, jako spíš nejasnost pravidel a norem, které musí programy splnit pro přijetí.

To, podle regulátorů, dává Applu možnost rozhodovat nejen na základě technické kvality schvalovaných programů, ale i na základě vlastní politiky. Jinými slovy, firma může některé aplikace odmítnout i proto, že v nich vidí potencionální konkurenci. Problémem je také různá délka schvalovacího procesu, která se liší prakticky od několika hodin, až po měsíce. Cílem v této oblasti tak má být přijetí závazných pravidel pro schvalování aplikací, které bude Apple nucen v každém případě dodržovat.

Podle deníku The Financial Times, který o situaci jako první informoval, se FTC a DoJ v současnosti rozhodují, která z těchto dvou organizací vyšetřování povede. Podobné případy byly až dosud prakticky výhradně v kompetenci FTC, pokud by se do věci vložilo přímo Ministerstvo spravedlnosti, znamenalo by to především fakt, že úřady berou porušení Applu jako velmi závažné.

Zdroj: The Register

Exit mobile version