Rostislav Jirkal: prodej HP divize Servodat neznamená ústup z trhu

Karel Wolf , 10. březen 2010 00:05 1 komentářů

Servodata
Termín exkluzivita ztratil v oboru distribuce IT služeb svůj smysl již před lety. Prodej divize HAL nebyla následkem obchodního selháním, ale naopak důsledkem extrémně dobrých výkonů. Pro podporu MySQL děláme maximum, zbytek je na Oracle a Red Hat má ve střední Evropě silný růstový potenciál, říká generální ředitel Servodat.

Rostislav Jirkal
Ing. Rostislav Jirkal

Proč jste se vlastně rozhodli zbavit divize, která pod vaším vedením fungovala několik let? Nevzdáváte se tak zbytečně exkluzivity?

Dovolte, abych začal odzadu a věnoval se termínu exkluzivity. To je totiž slovo, které v našem oboru ztratilo význam již před mnoha lety, vstup naší země do Evropské unie pak výmaz slova exkluzivita dokonal. Naše divize HAL, obchodující produktové řady HP, zvýšila v posledních osmi letech své výkony desetinásobně. A to prosím v extrémně konkurenčním prostředí distribuce s přidanou hodnotou. Pokud jsme si však položili otázku, zda bude tato divize ve svém strmém růstu schopna pokračovat pod hlavičkou Servodat, odpověď již nebyla tak jednoznačně pozitivní. Věříme, že právě pod hlavičkou největšího světového Value Added distributora bude moci tým divize HAL pořádně rozepnout křídla. Proto jsme připravili oznámenou operaci, která pro Servodata přináší zdroje pro posílení ostatních produktových linií i prostor pro rozvoj dalších aktivit. Servodata disponují propracovanou koncepcí distribučního kanálu, která nese a ponese skvělé výsledky v mnoha směrech.Profil


Ing. Rostislav Jirkal

Absolvoval České vysoké učení technické v Praze, fakultu elektrotechnickou. Do roku 1990 působil ve výzkumné sféře. Problematikou informačních technologií se zabývá od roku 1987, od roku 1993 se zacílením zejména na řešení ukládání dat. Ve společnosti Servodata působí od roku 1991, v letech 1996 – 2009 na pozici výkonného ředitele, od února roku 2010 pak na pozici generálního ředitele. V roce 2005 byl zvolen předsedou Regionální komise SNIA Europe (Storage Networking Industry Association) pro Českou republiku a Slovensko, od roku 2008 je členem Rady České pobočky AFCEA (Armed Forces Communications & Electronics Association).

Rostislav je ženatý, má tři syny a dceru. Ve volném čase se věnuje rodině a sportu, rád cestuje.


Kolik procent celkového obratu firmy HP divize generovala?

To je otázka, kterou je třeba položit společnosti HP. Pokud bychom tu otázku otočili směrem na Servodata, ani zde vám přímou odpověď dát nemohu – zveřejňujeme pouze konsolidovaný obrat celé skupiny (Servodata a.s. včetně dceřiných společností Servodata Bratislava s.r.o. a DataScript s.r.o.). Celkově však personálně představuje divize HAL okolo 20 % firmy. Pokud bude připravená transakce dokončena, Servodata brzy najdou potenciál pro doplnění volného prostoru po odděleném týmu – jak personálně, tak ve výkonech.

Do Enterprise, nebo SMB vod?


Znamená prodej HP divize odklon od SMB segmentu?

V žádném případě. Servodata fungují napříč celým trhem, horizontálně i vertikálně, a změnou jednoho dodavatele v portfoliu nebudeme měnit ani naše zacílení. Enterprise i SMB jsou segmenty, kam dlouhodobě zaměřujeme svoji pozornost. Pro distribuci je dokonce segment SMB významnější, neboť v něm je role distributora nezastupitelná. Výrobci vždy ve větší či menší míře obsluhují největší korporátní klientelu přímou formou. SMB je pak vždy doménou obchodního kanálu.

Jaká je vlastně další strategie firmy?

Naše strategie se nijak významně nemění. Být evropským Value Added distributorem ITC. Akvizice divize HAL nebyla následkem nějakého obchodního neúspěchu či selhání. Naopak – důsledkem extrémně dobrých výkonů byla dohoda o tom, že je třeba týmu zajistit větší prostor pro jeho fungování.

Jaký byl pro firmu loňský rok, co se týče byznysu, jste s obratem a zisky spokojeni?

Skupina Servodata vykázala konsolidovaný obrat 1,267 miliardy korun. Oproti roku 2008 se jedná dokonce o mírný nárůst (o 17 milionů korun), což v podmínkách ekonomického ochlazení musíme považovat za úspěch. Dosáhli jsme přes veškeré problémy trhu i odpovídající ziskovosti, jsme tedy s výsledky nadmíru spokojeni. Nemohli bychom jich dosáhnout bez výborného týmu obchodníků a důvěry našich partnerů, kteří právě nám v době krize svěřili své obchodní případy.

Jaká je vlastně v současné chvíli úvěrová strategie společnosti, nemůže odprodej prestižní divize souviset tak trochu s potřebou ozdravění vašeho byznysu?

Z veřejných zdrojů lze zjistit, že skupina Servodata je financována bankovním kapitálem. Musím říci, že od nás se finanční instituce neodklonily ani v době finanční krize. Tak jako všechny ostatní partnery, výrobce i resellery, jsme je dokázali přesvědčit, že management společnosti má dost zkušeností a znalostí, aby dokázal zvládnout i plavbu v rozbouřených vodách. A výsledky loňského roku ukázaly, že ta důvěra byla oprávněná. A tak je i dnes naše firma zdravá, stejně jako kdykoli v průběhu uplynulých devatenácti let. Dobrý hospodář se ovšem pozná hlavně podle toho, jak se dokáže dívat do budoucnosti. Akvizice divize HAL je reflexí našeho odhadu budoucích možností růstu této divize v rámci skupiny Servodata a možného potenciálu pod křídly globální korporace. Servodata naopak díky uvolněným zdrojům napřímí síly k růstu v jiných oblastech. A ten, podle našich předpokladů, převýší růst, dosažitelný divizí HAL v našich podmínkách.

Plánujete odprodej i dalších produktových řad?

Právě naopak. Nyní budeme chtít klíčové produktové linie, jako jsou například Microsoft a EMC, výrazně posilovat. U žádné z našich stávajících ani připravovaných produktových řad nevidím v dohledu významná omezení růstu.

MySQL a Red Hat

Čekají nás nějaké změny v oblasti distribuce MySQL poté, co byl SUN pohlcen společností Oracle? O tomto produktu nebylo z vaší strany poměrně dlouho vůbec slyšet. Znamená to snad, že se produkt prodává i bez marketingu, nebo jde o komplikovanější strategii?

MySQL patří do standardního portfolia Servodat. Vzhledem k tomu, že má výrobce zastoupení přímo na území České republiky, nemusíme se zaměřovat na obecný marketing produktu. Poskytujeme produktu veškerou podporu prodeje a vzdělávací programy tak, abychom ho zpřístupnili našemu partnerskému kanálu. Další strategické kroky v oblasti těchto produktů očekávejme od společnosti Oracle.

Jak se daří v České republice distribuovat Red Hat?

Řekl bych, že velmi dobře. V tuto chvíli jsme jedničkou v oblasti distribuce Red Hat ve střední a východní Evropě, což je jistě významný úspěch. Vidíme v těchto produktech zajímavý růstový potenciál, a proto posilujeme tým, který má na starost distribuci produktů. Z trhu je cítit eminentní zájem o progresivní řešení na bází virtualizace, která splňují nejvyšší nároky korporátních datacenter a zároveň jsou cenově dramaticky výhodnější, než konkurenční produkty.

Jak bude vypadat vaše "core" produktové portfolio po prodeji HP divize, chystáte nějaké významné novinky?

Nikdy jsme nestavěli pouze na jedné značce, proto i po akvizici divize HAL zůstávají v našem portfoliu velmi zvučná jména – například Microsoft či EMC, ale i další výrobci, jako Quest, Symantec či právě Red Hat. Pokud nastanou novinky v portfoliu, budeme zavčas trh informovat, jistě ale chápete, že v tuto chvíli nechceme prozrazovat naše strategické kroky příliš dopředu.

Není to tak dlouho, co jste povýšili do pozice obchodního ředitele Martina Malého. Souvisí toto povýšení s akvizicí divize HAL?

Tyto dva momenty spolu přímo vůbec nesouvisí. Předně musím znovu připomenout, že až do schválení akvizice příslušnými orgány, zejména ÚOHS, je akvizice divize HAL pouhým záměrem a na realizaci si musíme opravdu počkat. Společnost Servodata proto stále pracuje v nezměněném módu a tempu. Změny v manažerském týmu reflektují vývoj společnosti a potřebu stále přinášet nové impulzy. Martin Malý pracuje pro Servodata více než pět let, prošel několika řídícími posty a jeho jmenování do funkce obchodního ředitele odráží důvěru představenstva společnosti v jeho profesionalitu, zacílení a tah na bránu.

Děkuji za rozhovor


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 10. březen 2010 20:32

spis na bazi virtualizace ;-)

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů