• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobile vyšetřuje Evropská komise

ČTK
25. 10. 2016
| Zprávičky

Evropská komise začala vyšetřovat dohodu o sdílení mobilních sítí mezi českými operátory O2 Czech Republic a T-Mobile Czech Republic. Antimonopolní orgán EU prozkoumá, zda spolupráce neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovaci.
„Dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území. Musíme zajistit, že nebude omezovat hospodářskou soutěž v oblasti infrastruktury ani inovací,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise obdržela stížnost Vodafonu, podle níž je spolupráce firem O2 a T-Mobile v rozporu s antimonopolními pravidly EU. Vestagerová upozornila, že dohody o sdílení sítí mohou zvýšit efektivitu služeb a umožnit rozšíření sítí do nepokrytých oblastí. „Avšak za určitých okolností může sdílení sítí rovněž omezit hospodářskou soutěž na trhu,“ dodala.

Vodafone podle generálního ředitele Baleše Šarmy myšlenku sdílení sítí rozhodně podporuje, ale současně je přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobile a O2 CZ/CETIN a způsob sdílení jejich sítí v Česku, poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky.

„S Evropskou komisí úzce v dané věci spolupracujeme. Jsme přesvědčeni, že spolupráce v oblasti sdílení sítí neomezuje hospodářskou soutěž ani inovace, naopak přináší výhody koncovým zákazníkům,“ reagovala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Sdílení sítí je podle mluvčí O2 Lucie Pecháčkové celoevropským trendem, což potvrzují obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či ve Francii. „Vedle lepšího pokrytí nejrychlejším internetem přináší tato spolupráce úspory, které umožňují další investice do nabízených služeb a má také pozitivní dopad na životní prostředí. O2 si nicméně i nadále zachovává rozhodující síťovou infrastrukturu, která určuje kvalitu a podobu výsledné služby, a udržuje si samozřejmě i zcela nezávislou obchodní strategii,“ dodala.

T-Mobile Czech Republic je součástí německé telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. Majoritním vlastníkem O2 Czech Republic je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

O2 a T-Mobile jsou hlavními telekomunikačními operátory v České republice. Společně obsluhují přibližně tři čtvrtiny českého maloobchodního trhu s mobilními telekomunikačními službami. Mobilní infrastrukturu O2 má na starosti společnost CETIN, která rovněž patří do skupiny PPF.

Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobile byla zahájena v roce 2011 a od té doby se prohlubuje. V současnosti pokrývá všechny generace mobilních technologií a celé území České republiky s výjimkou Prahy a Brna, upozorňuje EK.

Rubriky: ByznysČeské ITTelekomunikaceVeřejná správa

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

EIR

ABC ČR

Weekly Reach

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.