Seagate údajně jedná o převzetí soukromými investory

Známý světový výrobce pevných disků Seagata údajně zvažuje ústup z akciových trhů a návrat k přímému vlastnictví soukromými investory.

Světový výrobce pevných disků Seagate údajně jedná s investičními společnostmi Silver Lake Partners a TPG Capital o převzetí společnosti. Součástí obchodu má být také kompletní stažení akcií společnosti z veřejného obchodování. Zatímco vstup firmy na burzu je poměrně běžnou akcí, opětovný přechod do soukromého vlastnictví tak obvyklý není. Důvodem pro tento krok nejčastěji bývají plány na rozsáhlou restrukturalizaci a následné opětovné uvedení firmy na burzu a prodej akcií za vyšší cenu. Nutno poznamenat, že situace, ve které se Seagate v současnosti nachází, si radikální změny ve firmě bezesporu vyžaduje.

Přestože jednání ohledně budoucnosti Seagate probíhají neveřejně, podle neoficiálních zdrojů se firma převzetí ze strany investorů nebrání. Zmíněna už přitom měla být i cena, kterou představenstvo Seagate za souhlas s transakcí požaduje, a to 7 miliard dolarů (okolo 133 miliard Kč). To je zhruba o třetinu víc, než současná hodnota výrobce, která, odvozená od aktuální ceny akcií, dosahuje zhruba 5,39 miliardy dolarů (okolo 102,5 miliard Kč). Jestli tak k dohodě nakonec skutečně dojde, záleží na dvou faktorech – očekáváních společností Silver Lake Partners a TPG Capital ohledně ceny, za kterou by Seagate mohly po restrukturalizaci opět prodat, a případné ochotě managementu Seagate snížit poměrně vysoký finanční požadavek.

Pravděpodobně nejvýznamnějším důvodem špatné výkonnosti akcií Seagate je volba nevhodné produktové strategie. Výrobci se nepodařilo včas představit dostatečně kvalitní produkty v oblasti 2,5 palcových disků, čímž ztratila velkou část svého podílu na úkor konkurentů, jako je například zmíněný Western Digital. Problémem Seagate jsou také poměrně vysoké výrobní náklady zařízení, které prodává. Ty mají o zhruba 10% přesahovat výrobní náklady Western Digital, což se může projevit jako limitující faktor při případné cenové válce. Vyšší náklady ovšem znamenají především nižší marži, což se odráží v prostředcích dostupných na další výzkum a vývoj, marketing a expanzi. Jinými slovy, Seagate v první řadě potřebuje dostat své náklady pod kontrolu.

Částečnou ozdravnou kúrou se Seagate ostatně pokusil provést i jeho CEO Stephen Luczo, který do vedení firmy nastoupil vloni v lednu po odvolání Billa Watkinse. Luczo během svého rok a půl dlouhého působení omezil personální náklady firmy propuštěním části zaměstnanců a uvedl na trh nové produkty, jako Momentus XT, nebo FreeAgent GoFlex. Podle kritiků si ale Luczo ve vedení firmy počínal málo aktivně a mnozí se tak diví, že jej představenstvo společnosti ještě neodvolalo.

Zmíněné investiční společnosti Silver Lake Partners a TPG Capital výrobce Seagate v minulosti už vlastnily, a to od roku 2000 do roku 2002, kdy byly akcie Seagate uvedeny do veřejného obchodování za cenu 12 dolarů (okolo 230 K) za kus. Dnes se jejich cena pohybuje okolo pouhých 11,43 dolarů (zhruba 217 Kč). Pro srovnání, akcie společnosti Western Digital, pravděpodobně největšího konkurenta Seagate, od roku 2002 stouply z původních 7 dolarů (133 Kč) na dnešních 27,47 dolarů (522 Kč), což představuje zhodnocení ve výši téměř 400%.

Zdroj: The Register

Exit mobile version