• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Seznam.cz ustoupí uživatelům a označí vlastní reklamu

itbiz
20. 8. 2007
| Články
Seznam.cz

Seznam.cz ustoupil svým uživatelům a začne ve výsledcích hledání označovat reklamu na vlastní služby. Pokud se některý z webů portálu dostane na první místo na základě hodnocení vyhledávacího robota, nebude nijak odlišen. Dosud se v několika případech zobrazoval na prvních místech odkaz na vlastní služby. Na první místo se však servery portálu nedostaly přirozeným způsobem, ale byly přidány administrátory. Seznam.cz tak zvýhodnil své vlastní služby před konkurencí. Kromě těchto změn oznámil zakladatel serveru Ivo Lukačovič spolupráci s Atlas.cz.

Sprace
Na prvním místě ve výsledcích
hledání se zobrazovala skrytá
a neoznačená reklama

Zakladatel serveru Seznam.cz Ivo Lukačovič zveřejnil na svém blogu informaci o skryté reklamě na služby portálu ve výsledcích hledání jejich vyhledávače. „Jedná se však o propagaci našich vlastních služeb na relevantní klíčová slova. Takový přístup považujeme za naprosto legitimní,“ uvedl Lukačovič. Vlastní weby portálu byly zobrazovány na prvních místech údajně u méně než deseti klíčových slov. Takto se propagoval například pracovní portál Sprace.cz.

Ostatní vyhledávače do výsledků hledání zřejmě nijak nezasahují, a tak jsou nalezené stránky řazeny čistě podle oblíbenosti a dalších algoritmů vyhledávacího robota. Například Centrum.cz označuje reklamu na vlastní služby jinou grafickou ikonou a před odkazem zároveň chybí pořadové číslo. „Pro nás je odlišení odkazu na naše služby standardem,“ vysvětlil ITBIZu výkonný ředitel Pavel Mucha ze společnosti NetCentrum, s. r. o., která portál provozuje. Ve webovém prohlížeči Opera 9.22 se však žádné číslování u ostatních výsledků vyhledávání nezobrazuje.

Rovněž Google by neměl výsledky nijak ovlivňovat. V materiálech pro tvůrce webových prezentací je uvedeno, že robot vyhledávače posuzuje web na základě více než 200 kritérií. „Když uživatel zadá dotaz, naše počítače prohledají index, zda neobsahuje odpovídající stránky, a uživateli zobrazí nejrelevantnější nálezy,“ uvádí se v příručce pro majitele webů. Také Google byl v minulosti kritizován, že příliš propaguje své služby a na základě odezvy uživatelů některé formy vlastní reklamy zrušil.

Vyhledávač z pohledu uživatele

Abychom zjistili, jaký dopad mělo upřednostnění vlastních služeb ve vyhledávači Seznam.cz na uživatele, podíváme se na jejich chování ve vyhledávači Google. Lze totiž očekávat, že se podobným způsobem lidé chovají i v jiných vyhledávačích. Odborníci v tomto případě zkoumali pomocí oční kamery, jak uživatelé

Test oční kamerou
Takto lidé vidí vyhledávač
Google

používají Google. Ukázalo se, že testované osoby často výsledky hledání nijak pečlivě nestudují. Pohledy uživatelů na výsledky hledání připomínají písmeno „F“. Uživatel prohlédne pravý okraj, uvidí první dvě pozice reklamy Google AdWords a poté se vrátí zpět k výsledkům hledání.

První tři nalezené weby přitom vidí nejvíce lidí, odkaz na čtvrté pozici zaznamenalo 85 % testovaných a například pátý řádek vidělo jen 60 % uživatelů. Pozice odkazu tedy ovlivňuje, kolik lidí na něj klikne. Návštěvníka vyhledávače také může zaujmout nebo naopak odradit vhodně zvolený titulek webu. Co z toho tedy vyplývá? Odhaduje se, že 70 až 90 % lidí přichází na stránky z vyhledávačů a katalogů. Jestliže Seznam.cz zasáhl do přirozených výsledků hledání, mohlo na ostatní odkazy kliknout méně návštěvníků vyhledávače. To by pro provozovatele ostatních webů teoreticky znamenalo snížení počtu příchozích návštěvníků na určitá klíčová slova.

Právě proto se portál stal terčem kritiky ze strany uživatelů i provozovatelů webů. „Nemám nic proti Seznamu, ale trošku mi tento přístup vadí. Je mi prostě líto, když se nemohu svou vlastní snahou dostat na první oficiálně nereklamní pozici,“ vyjádřil se v diskusi Radim Smička, provozovatel inzertního serveru Bazoš.cz a autor knihy Optimalizace pro vyhledávače – SEO. Na problém přitom upozornil už v roce 2005.

Ivo Lukačovič v úterý 7. 8. prostřednictvím svého blogu oznámil, že Seznam.cz bude textově nebo graficky označovat reklamu na vlastní služby. Tyto změny plánuje zavést do konce srpna a budou se týkat pouze reklamy přidané správci portálu. Bez označení zůstanou pouze takové odkazy na služby, které vyhodnotil robot vyhledávače přirozeně jako nejlepší. „Nadále budeme pracovat na zlepšování relevance fulltextu tak, aby se na prvních místech na dané klíčové slovo zobrazovaly ty nejrelevantnější stránky,“ slíbil uživatelům Lukačovič.

Seznam.cz na Atlasu

Reklamní kampaň
Neobvyklá reklamní kampaň

Portál Seznam.cz se také pochlubil neobvyklým úspěchem, když zvítězil ve výběrovém řízení na dodavatele vyhledávací technologie pro portál Atlas.cz. Ten dříve využíval technologii společnosti Jyxo, s.r.o. Jak nám potvrdil jednatel firmy Michal Illich, portál bude i nadále používat technologie pro hledání zboží, obrázků, databázových záznamů a slovenských stránek. „Rozhodli jsme se uživatelům Atlasu nabídnout vyhledávací technologii, kterou preferují a důvěřují ji. Pokud naši uživatelé měli potřebu chodit hledat na Seznam.cz, teď už nemusí. Nabídneme jim stejnou kvalitu,“ vysvětluje důvody změny Martin Březina, marketingový manažer serveru Atlas.cz.

Pomůže samotnému Atlasu vyhledávací technologie Seznamu? „Atlas se mění v čistě mediální společnost, Seznam jde spíše cestou společnosti technologické. Na jejich spojení vyděláme všichni,“ myslí si Martin Kopta, nezávislý analytik a konzultant. Podle něj vytváří Seznam.cz zajímavá pracovní místa, odvádí daně a pro Atlas je výhodné také spojení s reklamním systémem Sklik. Zároveň upozorňuje, že pro portál může být těžké přesvědčit uživatele, aby začali používat nové vyhledávání. Nyní proto můžete vidět na hlavní stránce portálu poměrně nezvyklou reklamní kampaň, kdy se na jednom reklamním proužku zobrazují vedle sebe loga obou portálů.

Také Marek Prokop, odborník na optimalizaci pro vyhledávače (SEO) z konzultační firmy H1, se nedomnívá, že by tato spolupráce pomohla zvýšit celkový podíl Seznam.cz na vyhledávání. Budou uživatelé používat vyhledávání Altasu častěji než bylo dříve zvykem? „Je to možné, ale neočekávám, že bude rozdíl měřitelný,“ domnívá se Marek Prokop.

Není to zřejmě poslední využití technologií a služeb externích partnerů. Jak nám potvrdil marketingový manažer portálu, společnost je připravena navázat další spolupráci. „Atlas chce své cílové skupině nabídnout to, co od Internetu očekávají. Pokud je na trhu v dané kategorii natolik kvalitní služba, kterou v současné době nedisponujeme v očekávané kvalitě, nebráníme se outsourcingu,“ prozrazuje strategii portálu Březina. Vývojové oddělení se v tuto chvíli zaměřuje na rozvoj služeb AMapy.cz, nového e-mailu, katalogu a obsahu.

Technologie pro malé a velké firmy

Ve výsledcích hledání se na Atlas.cz zobrazuje reklama pay-per-click systému Sklik. Za každé kliknutí potom získává portál dosud nezveřejněnou provizi. Obestřena tajemstvím zůstává rovněž cena za pronájem vyhledávací technologie. Seznam.cz však hodlá podobným způsobem nabízet tuto technologii malým a velkým firmám. Také vývojáři a majitelé webových stránek nezůstanou ochuzeni, protože zástupci portálu plánují bezplatné zpřístupnění svého vyhledávače pomocí API, což je rozhraní pro programátory, které zpřístupňuje možnosti vyhledávače třetím stranám.

Znamená to, že se dotaz zadaný na cizím webu předá ke zpracování vyhledávači Seznam.cz a výsledky by se zřejmě měly zobrazit ve vzhledu původních webových stránek. „Hlavní přínos by měl být pro majitele webů, kteří si na svůj web chtějí jednoduchým způsobem přidat vyhledávání,“ upřesňuje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Seznamu. Podobnou službu nabízí například vyhledávač Google s tím, že je denně možné odeslat až 1000 dotazů. Služba je proto vhodná spíše pro menší webové prezentace.

Kromě vyhledávání je v plánu také rozšíření reklamního systému Sklik na další weby a zdokonalení stávajícího mapového API. Tím ovšem nabídka outsourcingu stávajících služeb končí. „Pronájem dalších technologických řešení v nejbližší době neplánujeme,“ uzavírá mluvčí.

Také portál Centrum.cz poskytuje své vyhledávací technologie. Jejich služeb využívá například polský server Onet.pl. Ve firmě se vážně uvažuje o vytvoření API, aby bylo možné nabídnout propojení služeb vyhledávačům dalším provozovatelům webů. Na rozdíl od Seznamu se zabývají myšlenkou, zda začít komerčně nabízet pronájem ostatních služeb jako je chat, katalog nebo blogy. Uživatelé by se mohli dočkat i hostovaných aplikací, například e-mailu s podporou vlastní domény.

Související

Seznam.cz ustoupí uživatelům

Rubriky: InternetPrávo

Související příspěvky

Zprávičky

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

24. 3. 2023
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

V USA obvinili exšéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs z podvodů

24. 3. 2023
Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB
Zprávičky

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

24. 3. 2023
Zprávičky

ČOI: 4 z 5 kontrolovaných internetových prodejců v roce 2022 porušili zákon

17. 3. 2023

Zprávičky

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

ČTK
25. 3. 2023

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník

Web pražské integrované dopravy napadli neznámí útočníci útokem DDoS

ČTK
24. 3. 2023

Internetové stránky pražské integrované dopravy (PID) dnes ráno napadli neznámí útočníci. Web zablokovali útokem

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

ČTK
24. 3. 2023

Největší tuzemský provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN loni zvýšil čistý zisk o téměř 12 procent

Kryptoměny a jejich ekonomika

V USA obvinili exšéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs z podvodů

ČTK
24. 3. 2023

Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů.

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

Pavel Houser
24. 3. 2023

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona pro boj s dezinformacemi, nyní ho posuzují odborníci, resort

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Vedení Toshiby přijalo návrh na převzetí konsorciem v čele s firmou JIP

ČTK
23. 3. 2023

Vedení japonského průmyslového konglomerátu Toshiba přijalo návrh na převzetí podniku od konsorcia firem v

Masivní výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba (aktualizováno)

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

ČTK
23. 3. 2023

Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

ČTK
22. 3. 2023

Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě

Tiskové zprávy

Nejnovější řada notebooků Lenovo Legion Slim

MiR uvádí nový cloudový software pro optimalizaci řízení robotických flotil

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

SAP představuje nový balíček řešení pro střední firmy

ČSÚ: Více než polovina velkých průmyslových podniků využívá 3D tisk

CyberSecurity Podcast: Vše o nové evropské směrnici NIS 2

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Cash advance

Personnel officer

Add-on

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Matematici objevili neperiodické dláždění roviny jedinou dlaždicí
  • Záhadná dráha komety `Oumuamua prý žádnou záhadnou není
  • Asteroid 2023 DZ2 proletí o víkendu kolem Země

RSS AbcLinuxu RSS

  • Firma Docker plánovala zrušit hosting pro open-source projekty, rozhodnutí přehodnotila
  • Zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona
  • Mercurial 6.4

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.