Seznam.cz ustoupí uživatelům a označí vlastní reklamu

, 20. srpen 2007 05:34 1 komentářů

Seznam.cz
Seznam.cz ustoupil svým uživatelům a začne ve výsledcích hledání označovat reklamu na vlastní služby. Pokud se některý z webů portálu dostane na první místo na základě hodnocení vyhledávacího robota, nebude nijak odlišen. Dosud se v několika případech zobrazoval na prvních místech odkaz na vlastní služby. Na první místo se však servery portálu nedostaly přirozeným způsobem, ale byly přidány administrátory. Seznam.cz tak zvýhodnil své vlastní služby před konkurencí. Kromě těchto změn oznámil zakladatel serveru Ivo Lukačovič spolupráci s Atlas.cz.

Sprace
Na prvním místě ve výsledcích
hledání se zobrazovala skrytá
a neoznačená reklama
Zakladatel serveru Seznam.cz Ivo Lukačovič zveřejnil na svém blogu informaci o skryté reklamě na služby portálu ve výsledcích hledání jejich vyhledávače. "Jedná se však o propagaci našich vlastních služeb na relevantní klíčová slova. Takový přístup považujeme za naprosto legitimní," uvedl Lukačovič. Vlastní weby portálu byly zobrazovány na prvních místech údajně u méně než deseti klíčových slov. Takto se propagoval například pracovní portál Sprace.cz.

Ostatní vyhledávače do výsledků hledání zřejmě nijak nezasahují, a tak jsou nalezené stránky řazeny čistě podle oblíbenosti a dalších algoritmů vyhledávacího robota. Například Centrum.cz označuje reklamu na vlastní služby jinou grafickou ikonou a před odkazem zároveň chybí pořadové číslo. "Pro nás je odlišení odkazu na naše služby standardem," vysvětlil ITBIZu výkonný ředitel Pavel Mucha ze společnosti NetCentrum, s. r. o., která portál provozuje. Ve webovém prohlížeči Opera 9.22 se však žádné číslování u ostatních výsledků vyhledávání nezobrazuje.

Rovněž Google by neměl výsledky nijak ovlivňovat. V materiálech pro tvůrce webových prezentací je uvedeno, že robot vyhledávače posuzuje web na základě více než 200 kritérií. "Když uživatel zadá dotaz, naše počítače prohledají index, zda neobsahuje odpovídající stránky, a uživateli zobrazí nejrelevantnější nálezy," uvádí se v příručce pro majitele webů. Také Google byl v minulosti kritizován, že příliš propaguje své služby a na základě odezvy uživatelů některé formy vlastní reklamy zrušil.

Vyhledávač z pohledu uživatele

Abychom zjistili, jaký dopad mělo upřednostnění vlastních služeb ve vyhledávači Seznam.cz na uživatele, podíváme se na jejich chování ve vyhledávači Google. Lze totiž očekávat, že se podobným způsobem lidé chovají i v jiných vyhledávačích. Odborníci v tomto případě zkoumali pomocí oční kamery, jak uživatelé

Test oční kamerou
Takto lidé vidí vyhledávač
Google
používají Google. Ukázalo se, že testované osoby často výsledky hledání nijak pečlivě nestudují. Pohledy uživatelů na výsledky hledání připomínají písmeno "F". Uživatel prohlédne pravý okraj, uvidí první dvě pozice reklamy Google AdWords a poté se vrátí zpět k výsledkům hledání.

První tři nalezené weby přitom vidí nejvíce lidí, odkaz na čtvrté pozici zaznamenalo 85 % testovaných a například pátý řádek vidělo jen 60 % uživatelů. Pozice odkazu tedy ovlivňuje, kolik lidí na něj klikne. Návštěvníka vyhledávače také může zaujmout nebo naopak odradit vhodně zvolený titulek webu. Co z toho tedy vyplývá? Odhaduje se, že 70 až 90 % lidí přichází na stránky z vyhledávačů a katalogů. Jestliže Seznam.cz zasáhl do přirozených výsledků hledání, mohlo na ostatní odkazy kliknout méně návštěvníků vyhledávače. To by pro provozovatele ostatních webů teoreticky znamenalo snížení počtu příchozích návštěvníků na určitá klíčová slova.

Právě proto se portál stal terčem kritiky ze strany uživatelů i provozovatelů webů. „Nemám nic proti Seznamu, ale trošku mi tento přístup vadí. Je mi prostě líto, když se nemohu svou vlastní snahou dostat na první oficiálně nereklamní pozici,“ vyjádřil se v diskusi Radim Smička, provozovatel inzertního serveru Bazoš.cz a autor knihy Optimalizace pro vyhledávače – SEO. Na problém přitom upozornil už v roce 2005.

Ivo Lukačovič v úterý 7. 8. prostřednictvím svého blogu oznámil, že Seznam.cz bude textově nebo graficky označovat reklamu na vlastní služby. Tyto změny plánuje zavést do konce srpna a budou se týkat pouze reklamy přidané správci portálu. Bez označení zůstanou pouze takové odkazy na služby, které vyhodnotil robot vyhledávače přirozeně jako nejlepší. "Nadále budeme pracovat na zlepšování relevance fulltextu tak, aby se na prvních místech na dané klíčové slovo zobrazovaly ty nejrelevantnější stránky," slíbil uživatelům Lukačovič.

Seznam.cz na Atlasu

Reklamní kampaň
Neobvyklá reklamní kampaň
Portál Seznam.cz se také pochlubil neobvyklým úspěchem, když zvítězil ve výběrovém řízení na dodavatele vyhledávací technologie pro portál Atlas.cz. Ten dříve využíval technologii společnosti Jyxo, s.r.o. Jak nám potvrdil jednatel firmy Michal Illich, portál bude i nadále používat technologie pro hledání zboží, obrázků, databázových záznamů a slovenských stránek. "Rozhodli jsme se uživatelům Atlasu nabídnout vyhledávací technologii, kterou preferují a důvěřují ji. Pokud naši uživatelé měli potřebu chodit hledat na Seznam.cz, teď už nemusí. Nabídneme jim stejnou kvalitu," vysvětluje důvody změny Martin Březina, marketingový manažer serveru Atlas.cz.

Pomůže samotnému Atlasu vyhledávací technologie Seznamu? "Atlas se mění v čistě mediální společnost, Seznam jde spíše cestou společnosti technologické. Na jejich spojení vyděláme všichni,“ myslí si Martin Kopta, nezávislý analytik a konzultant. Podle něj vytváří Seznam.cz zajímavá pracovní místa, odvádí daně a pro Atlas je výhodné také spojení s reklamním systémem Sklik. Zároveň upozorňuje, že pro portál může být těžké přesvědčit uživatele, aby začali používat nové vyhledávání. Nyní proto můžete vidět na hlavní stránce portálu poměrně nezvyklou reklamní kampaň, kdy se na jednom reklamním proužku zobrazují vedle sebe loga obou portálů.

Také Marek Prokop, odborník na optimalizaci pro vyhledávače (SEO) z konzultační firmy H1, se nedomnívá, že by tato spolupráce pomohla zvýšit celkový podíl Seznam.cz na vyhledávání. Budou uživatelé používat vyhledávání Altasu častěji než bylo dříve zvykem? "Je to možné, ale neočekávám, že bude rozdíl měřitelný," domnívá se Marek Prokop.

Není to zřejmě poslední využití technologií a služeb externích partnerů. Jak nám potvrdil marketingový manažer portálu, společnost je připravena navázat další spolupráci. "Atlas chce své cílové skupině nabídnout to, co od Internetu očekávají. Pokud je na trhu v dané kategorii natolik kvalitní služba, kterou v současné době nedisponujeme v očekávané kvalitě, nebráníme se outsourcingu," prozrazuje strategii portálu Březina. Vývojové oddělení se v tuto chvíli zaměřuje na rozvoj služeb AMapy.cz, nového e-mailu, katalogu a obsahu.

Technologie pro malé a velké firmy

Ve výsledcích hledání se na Atlas.cz zobrazuje reklama pay-per-click systému Sklik. Za každé kliknutí potom získává portál dosud nezveřejněnou provizi. Obestřena tajemstvím zůstává rovněž cena za pronájem vyhledávací technologie. Seznam.cz však hodlá podobným způsobem nabízet tuto technologii malým a velkým firmám. Také vývojáři a majitelé webových stránek nezůstanou ochuzeni, protože zástupci portálu plánují bezplatné zpřístupnění svého vyhledávače pomocí API, což je rozhraní pro programátory, které zpřístupňuje možnosti vyhledávače třetím stranám.

Znamená to, že se dotaz zadaný na cizím webu předá ke zpracování vyhledávači Seznam.cz a výsledky by se zřejmě měly zobrazit ve vzhledu původních webových stránek. "Hlavní přínos by měl být pro majitele webů, kteří si na svůj web chtějí jednoduchým způsobem přidat vyhledávání," upřesňuje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Seznamu. Podobnou službu nabízí například vyhledávač Google s tím, že je denně možné odeslat až 1000 dotazů. Služba je proto vhodná spíše pro menší webové prezentace.

Kromě vyhledávání je v plánu také rozšíření reklamního systému Sklik na další weby a zdokonalení stávajícího mapového API. Tím ovšem nabídka outsourcingu stávajících služeb končí. "Pronájem dalších technologických řešení v nejbližší době neplánujeme," uzavírá mluvčí.

Také portál Centrum.cz poskytuje své vyhledávací technologie. Jejich služeb využívá například polský server Onet.pl. Ve firmě se vážně uvažuje o vytvoření API, aby bylo možné nabídnout propojení služeb vyhledávačům dalším provozovatelům webů. Na rozdíl od Seznamu se zabývají myšlenkou, zda začít komerčně nabízet pronájem ostatních služeb jako je chat, katalog nebo blogy. Uživatelé by se mohli dočkat i hostovaných aplikací, například e-mailu s podporou vlastní domény.

Související


Seznam.cz ustoupí uživatelům


Komentáře

mrzout #1
mrzout 22. srpen 2007 13:25

Vývoj na Seznamu byl trochu odlišný od popisovaného.

1) Seznam dlouhodobě lhal o řazení ve svém fulltextu. Opakovaně popíral, že jeho výsledky jsou upravovány, i když pravda byla jiná.

2) Seznam začal nabízet technologii fulltextu Atlasu, aniž si uvědomil, na co se tím přijde.

3) Vyšly první spoty o tom, jak Seznam podvádí s jednoznačnými důkazy.

4) Na blogu Lukačoviče se pod jeho spotem rozpoutala nekontrolovatelná diskuze o tom, jak představitelé Seznamu v minulosti lhali. A srovnání se "zlým" Googlem. Protože zpětné odmazání takto dlouhé diskuze bylo nepřehlédnutelné, Lukačovič celý spot i s komentáři raději smazal.

5) Posléze napsal nový spot s tím, že pokud někdo má ten starý, vloží ho znova. Samozřejmě bez kritických komentářů. Pod novým spotem cenzura funguje dokonale, jakýkoliv komentář neoslavující Iva je do pár minut smazán. Mediální obraz úspěšného podnikatele a přitom normálního člověka s lidskými zájmy je zachován.

6) Zpětně byly odmazány všechny komentáře u nového spotu.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Kalendář

23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26

Starší zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů