• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Skok do rozjetého IT vlaku

itbiz
16. 10. 2009
| Komentujeme
Pero

Dnes, kdy se zaměstnanci ve většině oborů o svá místa spíše bojí, existuje stále ještě několik oborů, v nich špičkoví odborníci jsou, navzdory všemu, natolik žádaní, že i tehdy, přeruší-li z nějakého důvodu svoji kariéru, mohou předpokládat, že budou po nějaké době moci do rozjetého vlaku nastoupit zpět. Jedním z těchto oborů jsou informační technologie.

Sykora
Stanislav Sýkora, generální ředitel
a předseda představenstva LCS International.

Čím déle jste mimo, tím těžší jsou návraty

Úvahy na téma návratu na stejné místo jsou však ovlivněny nejrůznějšími faktory, souvisejícími s konkrétní pozicí a nároky na ni. Pokud mluvíme o IT odborníkovi, konkrétně o vývojáři či technickém konzultantovi, pak platí, že dva, nejvýše tři roky jsou mezní hranicí, kdy má ještě šanci se po přestávce vrátit ke svému oboru. Dva roky přestávky v práci totiž v IT znamená dva roky úniku informací. Za dva roky uteče člověku, který se svým oborem v té době nezabývá, zhruba jedna generace softwaru. Například operační systémy, databáze, serverové aplikace či vývojové nástroje jsou o jednu verzi dále. Za pět let pak už dvě, či dokonce tři. To znamená, že po dvou letech lze ještě hovořit o IT odborníkovi, zatímco po více než třech letech jde už spíše o (opětovného) začátečníka v oboru, na úrovni například absolventa vysoké školy.

Jistě, lze namítnout, že dnes kdokoli může jakékoli informace získat prakticky odkudkoli na zeměkouli. Ale pro IT odborníka je neméně důležité moci si na ně, tak říkajíc, „sáhnout“. Moci skutečně pracovat s nejnovějšími produkty, se servery, s databázemi… Nicméně, i přesto má člověk, který má vůli na sobě pracovat, po dvou letech šanci se vcelku bezbolestně vrátit ke své původní práci. Musí však počítat s tím, že první dva až tři měsíce budou ve znamení usilovného dostudovávání všeho, co se za dva roky v oboru změnilo. A toho rozhodně nebude málo, protože informační technologie jsou dnes jedním z nejrychleji se vyvíjejících oborů lidské činnosti.

Naskočení je otázkou vůle

Případů lidí, kteří by se na dva roky v IT oboru odmlčeli, a pak se chtěli vrátit k původní práci, není mnoho, ale vyskytují se. Někdy jde například o IT speciality, kteří z této pozice byli v rámci firmy povýšeni na pozici manažerskou. Po nějaké době však zjistí, že řízení je neuspokojuje a že se lépe realizují například jako vývojáři, takže se posléze chtějí vrátit na pozici IT specialisty. Avšak přestože IT specialista je pro IT firmu přinejmenším stejně významný, jako manažer, je pro tyto lidi často emočně velmi obtížné vrátit se na pozici hierarchicky nižší. Proto se v takovém případě někdy stává, že nakonec odejdou pracovat k jiné firmě.

Krásným příkladem opětovného naskočení do rozjetého IT vlaku z úplně jiné oblasti je jeden špičkový technolog z velké IT firmy, který se před časem nadchl pro mezinárodní charitu a odjel pomáhat lidem na Srí Lanku. Žil tam asi dva roky, oženil se tam a poté se i s manželkou vrátil do Čech. Po svém návratu se navíc nevrátil hned k práci vývojáře, nýbrž jeho cesta vedla přes manažerskou pozici v další firmě. Dnes však je už opět vývojářem a na kvalitě jeho práce rozhodně není onen poněkud exotický výpadek nijak znát.

Článek původně vyšel v příloze Kariéra Hospodářských novin.

Související příspěvky

Tiskové zprávy

HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci

20. 11. 2025
Zprávičky

Meta vyhrála soudní spor o převzetí služeb Instagram a WhatsApp

20. 11. 2025
Zprávičky

EK zahájila vyšetřování cloudových platforem Amazonu a Microsoftu

20. 11. 2025
Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n
Zprávičky

Nizozemsko pozastavilo převzetí kontroly nad výrobcem čipů Nexperia

20. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Meta vyhrála soudní spor o převzetí služeb Instagram a WhatsApp

ČTK
20. 11. 2025

Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram

EK zahájila vyšetřování cloudových platforem Amazonu a Microsoftu

ČTK
20. 11. 2025

Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services (AWS) a

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Nizozemsko pozastavilo převzetí kontroly nad výrobcem čipů Nexperia

ČTK
20. 11. 2025

Nizozemská vláda pozastavila převzetí kontroly nad výrobcem počítačových čipů Nexperia. Kontrola se tak vrací

Google včlení nejnovější AI model do vyhledávače, aby držel krok s OpenAI

ČTK
19. 11. 2025

Americký internetový gigant Google zesiluje konkurenční boj na poli umělé inteligence (AI) s tvůrcem

Majitel řetězců Lidl a Kaufland investuje 11 miliard eur do datového centra

ČTK
19. 11. 2025

Německá společnost Schwarz Gruppe, která je mateřským podnikem maloobchodních řetězců Lidl a Kaufland, investuje

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Microsoft a Nvidia investují až 15 miliard dolarů do firmy Anthropic

ČTK
19. 11. 2025

Americká softwarová společnost Microsoft a výrobce čipů Nvidia investují až 15 miliard dolarů (zhruba

Kvůli problémům služby Cloudflare postihly výpadky síť X nebo chatbota ChatGPT (aktualizováno)

ČTK
18. 11. 2025

Internetovou infrastrukturní službu Cloudflare dnes odpoledne postihl výpadek. V jeho důsledku hlásili problémy uživatelé

Šéf Alphabetu: Žádna firma není imunní proti splasknutí bubliny AI

ČTK
18. 11. 2025

Pokud by splaskla současná bublina umělé inteligence (AI), zasáhlo by to všechny firmy, včetně

Tiskové zprávy

HP Work Relationship Index 2025 ukazuje historické minimum naplnění v práci

Evropská komise zveřejnila zjednodušení digitální legislativy

Red Hat rozšiřuje podporu AI akcelerátorů pro rychlejší nasazování umělé inteligence

Cato Networks jmenuje Lukáše Mrázka do čela svého pražského výzkumného a vývojového centra

NÚKIB vydal přehled kybernetických incidentů za říjen 2025

Spotřeba elektrické energie datových center je vysoká. S pomocí českých vědců je ale možné ji snížit a kontrolovat

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Instant messanger

Interstitial

Webisode

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.