Spotřeba počítače bez zábran a narovinu

Stále častěji slýcháváme o úsporných počítačích a jejich kladném vlivu na životní prostředí a peněženky uživatelů. Často jsou jako úsporné nazývány počítače, které moc nešetří. V mnoha případech se tak jedná o klasický marketingový trik. My jsme se na ITBiz.cz zaměřili na otázku energetické náročnosti a přinášíme stručný pohled na celou problematiku.


Tenký klient společnosti Sun.

Co je to úsporný počítač?

Na úplný úvod je nutné si položit otázku: Co to znamená úsporný počítač? Definice není nikde přesně vysvětlena a tak se musíme spoléhat na vlastní rozum. Asi nejrozumnějším vysvětlením bývá poměr mezi výkonem a spotřebou udávanou ve wattech. Mohli bychom tuto skutečnost přirovnat k automobilu, kde by se jednalo o poměr spotřebovaného paliva k dosažení výkonu motoru v koních. Každý počítač je složen z mnoha rozdílných komponentů, z nichž každý má jiný úkol. Již mnohokrát jsme připomínali důležitost výrobní technologie, která patří v segmentu procesorů a grafických karet k nejdůležitějším údajům. Existuje však celá řada dalších parametrů, které spotřebu počítače ovlivňují. A ne v každém případě se musí jednat o záležitost týkající se přímo hardwaru.

Stejně tak za neúsporný počítač bychom mohli označit zařízení s vynikajícím poměrem výkonu a spotřeby elektrické energie. Možná si už pokládáte otázku proč? Řada kancelářských počítačů je totiž značně předimenzovaná. Ačkoliv se na nich používá maximálně kancelářský balík a e-mailový klient, jejich výkon je zbytečně vysoký. I přes existenci různých technologií, snižujících spotřebu v případě nepotřeby plného využití systémových prostředků, jejich efektivita není vysoká.

Faktory ovlivňující spotřebu

Po čistě hardwarové stránce existuje několik parametrů, které přímo ovlivňují spotřebu. Patří mezi ně především výrobní technologie, vnitřní frekvence a napětí. Ve všech zmíněných pojmech platí, že čím nižší udávaná hodnota, tím nižší spotřeba. V současné době již známe obvyklý termín dynamické přetaktování. Jedná se o funkci hardwarového komponentu, která umožňuje měnit frekvenci a napětí na základě aktuálních požadavků. Používaná je téměř u všech současných procesorů a mimo jiné umožňuje prodlužovat výdrž notebooku na baterii. Kromě snížené spotřeby má i další výhodu, kterou je regulace tepelného vyzařování, což zvyšuje životnost.

V mnoha případech je potřeba do operačního systému doinstalovat pro zmíněné funkce speciální ulitu. Při jejich nepřítomnosti totiž počítač neumí funkce dynamické změny frekvence a napětí využít a zbytečně se tím zvyšuje spotřeba. U procesorů společnosti Intel se tato technologie v současnosti nazývá Enhanced Intel SpeedStep, zatímco u konkurenčních AMD zase Cool’n’Quiet. U dalších komponentů nebývá běžně tato užitečná funkce dostupná, a to z technických důvodů. Současné moderní počítače však umožňují i vypínání jednotlivých částí komponent a různé úsporné režimy. Pokud si tedy vybereme vhodnou sestavu a využijeme dodávané technologie, pak opravdu získáme úsporný počítač. A to i přesto, že při pohledu na mnohé dnešní zdroje se zamotá hlava. Většinou se v tomto případě jedná o výkonné nebo herní sestavy. Navíc výkon zdroje je důležitý pro určité činnosti (například start počítače) nebo výkyvy ve spotřebě během náročnějších procesů. V dnešní době tak běžný počítač v klidovém stavu neodebírá ani polovinu možného výkonu zdroje.


Zdroj pro stolní počítač.

Jaké počítače jsou nejúspornější?

Na trhu výpočetní techniky nalezneme několik segmentů, které se nízkou spotřebou mohou doslova chlubit. Ve většině případů sem můžeme zařadit notebooky. Vždyť jsou konstruované, aby vydržely alespoň několik hodin běžet na akumulátor. Vždyť i jejich adaptér má na sobě nejčastěji nálepku s popiskem v rozmezí šedesáti až devadesáti wattů. Navíc na první pohled všechny procesory do notebooků disponují možností dynamické změny frekvence. Ještě úspornější jsou tzv. netbooky, tedy menší bratříčkové notebooků. Nacházíme v nich jednojádrové procesory o maximální frekvenci 1,6 GHz a integrovaná grafická jádra. Tomu odpovídají i napájecí adaptéry s výkonem kolem 25 wattů.

Kromě běžných počítačů, u nichž je situace u každé sestavy rozdílná, vznikla kategorie mini-počítačů. Charakteristická je zejména kompaktním vzhledem a úsporou místa. Řada uživatelů je také využívá pro příležitosti prezentací po připojení externího monitoru nebo stálého počítače, který doma na stole nezabere příliš místa. Mezi typické představitele mini-počítačů patří Asus Eee Box, Dell Studio Hybrid nebo Fujitsu-Siemens ESPRIMO Q5030. Prvně jmenovaný má hardware založený na netbooku řady Eee, čemuž odpovídá i nízká cena pod deset tisíc korun. Firmy Dell a Fujitsu-Siemens se rozhodly pro volbu výkonnějšího hardwaru i na úkor konečné ceny.

Existuje také segment tenkých klientů, který je avšak oproti běžným osobním počítačům značně odlišný. Mezi hlavní výhody takových řešení patří právě zmiňovaná spotřeba a jednoduchá administrace. Svým určením patří výhradně do podnikových řešení a rozhodně je nenalezneme na mobilních zařízeních. O procesy ze všech tenkých klientů se totiž stará centrální počítač přes propojenou síť.

Výběr vhodného zdroje je na místě

Pokud si budete pořizovat hotovou sestavu, je zbytečné zjišťovat výkon zdroje. Při sestavování vlastních sestav je situace odlišná. Výkon zdroje se tak odvodí od udávaného příkonu jednotlivých komponent. Udávaná hodnota nebývá často přesně uváděna a tak není od věci si skutečnou spotřebu zjistit v zátěžových testech, které jsou dostupné na internetu. Při výběru se také používá pravidlo, že zdroj by měl být minimálně o jednu třetinu silnější, než je podle výpočtu na první pohled zřetelné. Například pokud si sestavíme sestavu s odhadovanou maximální spotřebou na 200 wattů, kupujeme zdroj o výkonu 300 wattů. Dnes nám s výběrem do značné míry pomůžou tzv. webové kalkulačky. Dobrý příklad takové aplikace najdeme na stránkách společnosti Asus. V kolonkách si vybereme komponenty a následně si necháme spočítat doporučený zdroj. Databáze komponentů je pochopitelně průběžně aktualizována.

Jaké máte zkušenosti se spotřebou počítačů a co slýcháváte na toto téma ve svém okolí? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Přečtěte si také

Operační systémy budou méně náročné
Intel má 32 nm, AMD se žene do frekvencí
Jaký bude další Atom?
Češi vymysleli malý kancelářský počítač s Linuxem

Exit mobile version