Stalo se aneb přehled nejvýznamnějších ICT událostí uplynulého týdne

Společnosti Microsoft a HP dostaly kopačky z prestižního Dow Jones Indexu Udržitelného rozvoje, Google smí opět provozovat svoji čínskou doménu, čeští TELCO operátoři se pouštějí do IT služeb a Gartner zrevidoval své odhady prodejů PC. Následuje stručný přehled hlavních událostí posledních sedmi dní.

Deska před sídlem společnosti HP

Společnosti Microsoft a HP dostaly kopačky z prestižního Dow Jones Indexu Udržitelného rozvoje. Pro společnosti a jejich současné akcionáře je to velmi mrzutá zpráva, pro velké seriózní investory je totiž Corporate Sustainability Index něco jako investiční Bible.

Gartner zrevidoval své odhady prodejů osobních počítačů a notebooků. Celý segment podle analytické společnosti rychle zpomaluje, v celém roce 2011 by se mělo prodat 352 milionů PC, což je pouze 3,8% nárůst oproti roku 2010. Původní předpověď počítala s odhadem růstu o 9,3 procenta.

Někteří analytici hovoří o možném zhroucení trhu, hlavním záškodníkem mají být údajně hlavně tablety. “Západní Evropa má ekonomické potíže a plné sklady, to rozhodně nní dobrá kombinace,” prohlásil odhadům šéf výzkumu Gartneru Ranjit Atwal.

Čína obnovila společnosti Google licenci na provoz vyhledávácí stránky pod originální čínskou doménou (bez přesměrování). Peking používá licenční politikou v provozu doménových jmen k regulaci a dozoru nad provozovateli obsahu. Google o této praktice dříve prohlásil, že se jedná o cenzuru a následně mu čínská vláda licenci pozastavila.

A co se stalo v Česku? Portál Centrum.cz (na rozdíl od původní společnosti NetCentrum) oslavil 12. Narozeniny. Od svého spuštění 7. 9. 1999 zobrazil portál 35 miliard stránek. Jeho zázemí, sestávající z 570 serverů nabízí svým dvěma milionům uživatelů emailu prostor o velikosti 1,5 PB, o jeho dostupnost se stará 2 TB operační paměti. Narozeniny slavila také Telefónica O2, ta ovšem pod svým modrým brandem teprve páté.

U telekomunikací ještě chvilku zůstaneme, hned dva velcí operátoři totiž oznámili spuštění vlastních IT produktů, oba se týkají cloudových služeb a datové bezpečnosti (Z Českých Radiokomunikací se stává cloud provider a T-Mobile si s ICT službami troufá na enterprise zákazníky, nabídne jim datacentrum a bezpečnostní servis).

O čem jsme celý týden psali

Uteklo vám nějaké zajímavé téma na ITbizu? Nezoufejte, s naším týdenním souhrnem se vám to nestane.

Apple vyhrál další kolo ve svém mezinárodním patentovém klání se společností Samsung. Na mezinárodním veletrhu IFA čerstvě představený tablet Galaxy Tab 7.7 nejenže nebude v Německu v prodeji, ale dokonce se nesměl ani vystavovat.

Apple versus Samsung: čerstvě představený Galaxy Tab 7.7 musel z veletrhu IFA

Galaxy Tab 7.7

Aby toho nebylo málo, Apple nyní čerstvě zažaloval společnost Samsung také v Japonsku.

Nevyznáte se v nové verzi Google Analytics? Není důvod zoufat, je tu náš průvodce na pokračování, tentokrát na téma „vlastní přehledy“. Každý web je jiný, ale přesto většinu času trávíme nad standardními přehledy. Vlastní přehledy jsou nedílnou součástí Google Analytics od roku 2008 a s novou verzí přichází jejich vylepšení směřující k lepší výkonnosti a použitelnosti.
Průvodce po Google Analytics III: vlastní přehledy

Českou republiku navštívil Marty Cagan, spoluzakladatel Silicon Valley Product Group, využili jsme tedy příležitosti a zeptali se ho na pár rad ohledně rozjezdu vlastního startupu a jeho financování a také například na to, co si myslí o Marku Zuckerbergovi.

Marty Cagan: typický startup si vystačí už s 20 000 eur a Zuckerberg je mizerný programátor

A co se událo na poli bezpečnosti? Hlavní kauzou posledního týdne byly falešné bezpečnostní certifikáty podvržené v důsledku selhání firmy DigiNotar (certifikační autorita) a hacknutí DNS serveru, které se projevilo na řadě známých webů, ačkoliv ty přímo kompromitovány nebyly.

Bezpečnostní přehled: falešné certifikáty se stávají noční můrou

Krom toho AVG včera oficiálně globálně uvedlo na trh svůj produkt Internet Security 2012 a Symantec přišel s kalkulací ze které vyplívá, že kyberkriminalita již generuje srovnatelné zisky jako mezinárodní obchod s narkotiky.

Exit mobile version