Stalo se: ČOI rozdala 76 % kontrolovaným e-shopům pokuty do půl milionu korun

ITbiz.cz, 09. červen 2011 08:32 7 komentářů

Lupa
Na tři čtvrtiny tuzemských e-shopů nesplnilo podle České obchodní inspekce (ČOI) potřebná kritéria. Kontroly u nich odhalily vícero pochybení, zejména pak používání nekalých obchodních praktik. • Prostřednictvím informačního systému datových schránek bylo doposud odesláno 9,5 milionu a přijato 6 milionů datových zpráv. Zvýšila se úroveň zabezpečení systému. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.Web-obchod

Nekalé obchodní praktiky ohodnotila ČOI pokutami

Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním prvním čtvrtletí zjistila porušení zákonů v 76 procentech kontrolovaných internetových obchodů. Nejčastějším prohřeškem bylo používání nekalých obchodních praktik.

Provozovatelům internetových obchodů ČOI za zjištěné nedostatky uložila 124 pokut v celkové hodnotě 457.600 korun. Nejvíce kontrol (53) ČOI realizovala ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praha. Nejvyyší byly i zde udělené hodnoty, které celkově dosáhly 246 000 korun.

Česká obchodní inspekce nemůže v rámci své kontrolní pravomoci opomenout dozor nad velmi intenzivně se rozvíjející formu prodeje, a to nad internetovými obchody. Návyky českých spotřebitelů se pomalu mění a spolu s počtem zákazníků roste i množství e-shopů, které každým rokem zvyšují svůj podíl na maloobchodním obratu.

Co se však příliš nemění, jsou trvale vysoká rizika těchto nákupů vzhledem k velké míře anonymity prodávajících a nízkému právnímu vědomí spotřebitelů. O tom svědčí i zjištění ČOI - z 224 provedených kontrol bylo zjištěno porušení povinností ve třech ze čtyř kontrolovaných obchodů, konkrétně v 76,3 % z nich.

Za 1. čtvrtletí roku 2011 zkontrolovala ČOI celkem 224 internetových obchodů, při nichž bylo ověřováno dodržování povinností stanovených pro prodej zboží prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, v tomto případě webových stránek.

Kontrola byla zaměřena především na zakázané používání nekalých obchodních praktik (ustanovení § 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v návaznosti na ustanovení § 53 a § 53a zák. č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku), dále na plnění povinností prodávajících stanovených přímo zákonem o ochraně spotřebitele, zejména na dodržování poctivosti prodeje, rozsah informací o zboží, ceně a právech při uplatnění reklamace, apod.

Používání nekalých obchodních praktik bylo jedno z nejčastějších zjištění ČOI při kontrole internetových obchodů, a to v 49,8 % případech. Další třetina zjištění (31,8 %) se týkala neposkytnutí správných informací o podmínkách uplatnění reklamace, nebo o právech kupujících při rozporu věci s kupní smlouvou.

Typický příklad nejčastěji zjištěného porušení povinností představuje výsledek kontroly u společnosti, která neposkytla v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy informaci o zápisu v obchodním rejstříku a v záručních podmínkách stanovila spotřebiteli v rozporu se zákonem povinnost reklamovat mechanické poškození zboží do 3 dnů po dodání zboží.

Právo spotřebitele odstoupit od smlouvy uzavřené prostřednictvím prostředku komunikace na dálku v zákonem stanovené 14denní lhůtě bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce podmiňovala povinností vrátit zboží nepoužité, nepoškozené a v původním nepoškozeném obalu. V rozporu se zákonem byla rovněž informace, že kupní smlouvu není možné uzavřít v případě zjevné chyby v ceně, pokud není u daného zboží zcela jasně uvedeno, že se jedná o mimořádnou slevu nebo akci.

Datové schránky s novinkami

datove schranky

Ministerstvo spravedlnosti už se přibližuje hodnotě 10 milionů odeslaných zpráv prostřednictvím informačního systému datových schránek. Přijato bylo doposud přibližně 6 milionů zpráv Informační systém datových schránek (ISDS) byl také podroben řadě vylepšení zvyšujících ochranu citlivých dat a efektivitu provozu.

Ke klíčovým novinkám patří zejména automatická kontrola elektronických podpisů v přijímaných PDF přílohách datových zpráv, zneplatnění certifikátu nebo ověření platným časovým razítkem. Ostatní formáty příloh datových zpráv lze nyní centrálně převádět do PDF. Ty mohou být navíc opatřeny textovou vrstvou a podporovat vytěžování dat.

V rámci reportingu a statistik centra pro Ministerstvo spravedlnosti ČR byl vytvořen nový systém pro sledování průběhu zpracování datových zpráv. Ten má za úkol kontrolovat dobu trvání jednotlivých fází zpracování, upozorňovat na jejich případné překročení a zveřejňovat aktuální stav poskytování jednotlivých služeb pro resort justice. Každá organizace tak získá plný přehled nad stavem zpracování jí příslušejících datových zpráv.

„Opět jsme se posunuli o další krok ve zjednodušení zpracování elektronických dokumentů na soudech,“ řekl k tomu Jiří Laciga, předseda představenstva CCA, která technologicky změny v ISDS zajišťovala, a doplnil, že resortem justice bylo doposud odesláno 9,5 milionu a přijato 6 milionů datových zpráv. Celkem tak resort justice vygeneroval 15,5 milionu zpráv, zhruba třetinu veškerého provozu ISDS. Každý měsíc přitom resort přijme kolem 370 tisíc zpráv a vypraví kolem 550 tisíc.

Ke konci května 2011 odeslali uživatelé prostřednictvím ISDS více než 44 milionu datových zpráv, z toho cca 97 procent je doručeno přihlášením. Ve všední den odešlou uživatelé až 150 tisíc zpráv denně. Celkem je v provozu více než 417 tisíc datových schránek, z toho na právnické osoby připadá přibližně 379 tisíc, fyzické osoby 19 tisíc, podnikající fyzické osoby 12 tisíc a orgány veřejné moci necelých 8 tisíc.

Týdenní review

ITBiz

Na úvod týdne vyšel na ITBiz.cz článek o tom, proč by firmy měly podporovat vývoj open - source. Existence open source softwaru je výhodná jak pro koncové uživatele, tak i pro firmy, které na jeho základě nabízejí svá vlastní byznysová řešení. Vyplývají z toho ale pro ně nějaké závazky?

Následující příspěvek se věnoval problematice cloudu. Cloud computing přichází do světa IT s celou řadou nových termínů a pojmů, které nezřídka popisují věci, které byly v IT známé již léta. Po technické i ekonomické stránce je však důležité od sebe tyto pojmy umět správně rozlišit. Každý z nich má totiž své specifické případy uplatnění i specifické výhody.

Ve středeční personální rubrice jsme informovali o personálních změnách u společnosti COFIDIS.

{seealso}
V článku o úspěšnosti mladých studentů v oboru IT pojednával středeční příspěvek. Z šetření mezi studenty v rámci 11. ročníku virtuálního pracovního veletrhu Měsíc studentů a absolventů na Jobs.cz se ukázalo, že celých 88 % mladých lidí během studia pracovalo. Konkrétně v oboru informačních technologií (IT) se při studiu podařilo najít práci 45 % dotázaných. IT je vysoko i mezi preferovanými obory, kde by chtěli mladí lidé pracovat v budoucnu.Komentáře

SS #1
SS 09. červen 2011 21:48

Máte pravdu. ČOI je banda zlodějů, kteří hledají jak by se napakovali na pokutách za prkotiny v e-shopech.
Zatím co se slušní lidé snaží sami poctivě živit, aby nezatěžovali státní rozpočet v současné době vládnoucí mrzké lůzy v čele se zlodějem Klausem a jeho přisluhovači, nastupuje ČOI a způsobuje poctivým lidem nemalé potíže. Místo toho, aby si tato skvadra vážila lidí, kteří přispívají do státní pokladny, hledají parchanti z ČOI iluzorní důvody jak je sedřít z kůže, aby peníze o které ožebračí poctivé lidi mohlo toto pseudo státní zřízení s takovými hovady v čele jako je Kalousek, Nečas, Sobotka a jejich zadnicoví vylizovači a hulibrkové rozdat příživníkům, nikdy nepracujícím cikánům, feťákům a lotrům.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 09. červen 2011 10:33

Nemam eshop, ani jsem nedostal od COI pokutu, ale tohle co ctu mi prijde jako tezke prudeni ze strany COI. V takovem pripade bych shop presunul do zahranici, zakaznici si uz zpusob platby najdou a stat prijde o DPH. I prudění má své meze.

kavol #7
kavol 15. červen 2011 00:27

mno, tož cihla mi ještě nepřišla, ale když si člověk něco objedná na základě informace, že to mají skladem, a oni mu po pár dnech objednávku zruší s tím, že to vlastně nemají, a je to na Vánoce, kdy se už nestíhá objednat to jinde (zatímco o těch pár dní dřív by to ještě šlo), tak to moc nepotěší ...

Náhodný kolemjdoucí 2 #3
Náhodný kolemjdoucí 2 09. červen 2011 10:37

Až si něco objednáš a přijde ti cihla v balíku za 5000Kč, budeš mluit jinak, pyčo

MhnVhn #4
MhnVhn 09. červen 2011 22:02

Cihlu v balíku za 5000 Vám nepošle poctivý obchodník, ale zloděj, který se zlodějnou živí. Je to něco jako R.John z VV.

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 09. červen 2011 23:33

"Až si něco objednáš a přijde ti cihla v balíku za 5000Kč, budeš mluit jinak, pyčo"

Vypada to ze melete kraviny a tohle se vam ve skutecnosti nikdy nestalo a pokud ano, tak si za to muzete sam svou debilitou, protoze jste objednaval nekde, kde by si normalne myslici clovek nic neobjednal. Tohle vetsinou majitel shopu udela jen jednou a tim skoncil maximalne tak jeste dostane od nekoho pocuni. Urcite se vam to nestane na zavedenych obchodech. Když si objednate od Deža Lakatoviče z horni dolni ktery prave naklikal svuj eshop zadarmo ve spolupraci trebas s Alesem Slabym, nebo od HCXB-supermax Invest Inc Ltd. se sídlem v Ulanbátáru a nejste schopen to rozpoznat od zavedeneho shopu, tak je to jasne. Kdyz se bude jednat treba o alza.cz tak tam by se to stalo asi jednou a tim by skoncili. Zapni mozek pyčo.

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 10. červen 2011 12:31

add ČOI: bez odkazu na seznam eshopů, ideálně s výši pokuty a informací o přestupku, jde jen o plácání.

add datové schránky: zajímavé, pád měsíců poté, co jsem si DS pořídil, soud mi poslal poštu klasicky. Aneb drahé a nepoužívané.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 0 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů

Čeští inženýři zlepšili brýle pro virtuální realitu, sledují ruce

ČTK , 12. červenec 2018 09:00

Dosud podobné typy brýlí pracují s polohou hlavy, nejsou ale dost citlivé na polohu samotných očních...

Více 0 komentářů