Stalo se: nabídka platu IT odborníka průměrně činí 41 060 Kč

ITbiz.cz, 21. duben 2011 10:30 5 komentářů

Klic
Průměrná odměna nabízená firmami IT specialistům činí v současnosti dle služby JobsMoney 41 060 Kč. Vyplývá to ze zprávy společnosti LMC, operátora e-trhu práce. • Neelie Kroesová, viceprezidentka Evropské komise odpovědná za digitální agendu, označila projekt společné evropské domény nejvyšší úrovně za reálný úspěch stojící na hmatatelných výsledcích. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.Online1

V IT si lidé říkají o menší plat, než dostanou

Průměrně nabízená odměna pro IT odborníky představuje podle statistik LMC 41 060 korun. Uchazeči o práci však požadují nižší plat: v průměru jen 27 300 Kč. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti LMC, vedoucího operátora na elektronickém trhu práce.

„Tři z deseti nejžádanějších oborů na českém trhu práce se řadí do IT segmentu. Jde o oblasti vývoj aplikací a systémů, konzultace, analýzy a projektové řízení a do třetice o správu systémů a HW. Souhrnná poptávka po pracovnících z IT segmentu tvoří 15 % námi sledované celkové poptávky po práci,“ uvádí Ondřej Mysliveček, analytik LMC.

Vývoji poptávky firem po specialistech z jednotlivých oborů odpovídá i přehled konkrétních nejžádanějších profesí. Na prvním místě jsou programátoři vyvíjející systémy a aplikace, následovaní IT konzultanty. Mezi pět nejvíce nabízených pozic v IT dále patří IT analytik, SW Architekt a Project Manager.

Mezi vývojáři firmy poptávají zejména specialisty v Javě nebo ty, kteří ovládají více programovacích jazyků a jsou tedy pro firmy univerzálně využitelní na různých typech projektů. Jde o cennou konkurenční výhodu v situaci, kdy se v IT postupně prosazuje trend najímání kontraktorů na jednotlivé projekty, jako je tomu běžně v západních zemích.

Průměrná vyšší nabízená mzda než požadovaná kopíruje dlouhodobý trend na trhu práce. Uchazeči si obecně říkají o méně peněz, než jim jsou firmy ochotny nabídnout. Mezi jednotlivými skupinami zaměstnání jsou však v platech IT odborníků poměrně velké rozdíly. Například průměrná mzda projektantů a analytiků je podstatně vyšší než třeba u IT odborníků, kteří se podílejí především na obsluze informačních technologií a systémů (operátoři a obsluha výpočetní techniky).

IT služby jsou koncentrovány zejména ve větších městech a příměstských aglomeracích, dominuje Praha a okolí, následovaná Brnem. V některých regionech mimo oblasti, kde se soustředí pobočky velkých zahraničních společností, registrují portály Jobs.cz a Prace.cz daleko nižší poptávku po odbornících s IT specializací.

Charakteristický je například karlovarský region, v němž převládá nabídka výrobních pozic a služeb v oblasti lázeňství a cestovního ruchu. Typických IT pozic je zde zaměstnavateli poptáváno pouze několik jednotek.

EK je spokojená s doménou .eu

EU

V Bruselu panuje spokojenost s dosavadním rozšířením evropské domény .eu. Neelie Kroesová, viceprezidentka Evropské komise odpovědná za digitální agendu, označila projekt společné evropské domény nejvyšší úrovně za reálný úspěch stojící na hmatatelných výsledcích.

Ve svém projevu u příležitosti pátého výročí spuštění domény .eu vyzdvihla především její přínos v prostředí evropského byznysu, a to zejména v segmentu velkých mezinárodních korporací. Další růst počtu registrovaných domén bude dle Neelie Kroesové záviset již hlavně na zájmu malých a středních firem.

Neelie Kroesová při zhodnocení uplynulých pěti let společné evropské domény identifikovala jako jeden z klíčových milníků implementaci systému pro registraci IDN domén, který podle ní výrazně posiluje evropské multikulturální a jazykové dědictví. „EURid tak sehrává velmi důležitou úlohu v tom, jak dává prostor kulturní pestrosti Evropské unie i v online prostředí,” řekla k tomu Neelie Kroesová.

Viceprezidentka Evropské komise také ocenila úsilí EURidu v oblasti internetové bezpečnosti, především pokud se jedná o zavedení technologie DNSSEC pod doménou .eu v září loňského roku. „Tyto aktivity pomáhají chránit internet před potencionálními riziky s širokým dopadem a činit z něj místo, kde se každý může cítit bezpečně,” dodala.

Doména .eu se řadí mezi deset největších internetových domén nejvyšší úrovně na světě a poskytuje 500 milionům lidí v 27 zemích EU nástroj pro budování evropské internetové identity. Od spuštění domény .eu v roce 2005 se zaregistrovalo přes 3 miliony doménových jmen s touto koncovkou.

Týdenní review

ITBiz

Na začátku týdne se věnoval hlavní článek cloud computingu. Šlo o rozbor 25 důvodů, proč na cloud nepřecházet. V posledních letech se nám doslova přemnožily články typu "Proč na cloudové technologie přecházet?". Logicky se tedy nabízí věnovat prostor i důvodům, proč tak neučinit? Ujali jsme se této nepříjemné role za vás. Hlavní důvody jsou zde.

Další článek týdne se týkal testu firewallů. Velká část nejpopulárnějších firemních firewallů obsahuje chyby, které útočníkovi umožňují vydávat se za důvěryhodnou IP adresu, a proniknout tak do vnitřní sítě. Firmy se tudíž na tuto ochranu tak nemohou plně spoléhat.

Ve středeční personální rubrice jsme se věnovali jmenování ve společnosti Ness, kde se stala Miroslava Zálešáková součástí vrcholného managementu financí.

V krátkém příspěvku jsme přinesli pohled na problematiku poskytovatelů internetu, kteří budou podrobeni šetření Evropské komise, zda schválně neomezují limity rychlosti v poskytování internetu.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 18:00

Chcete vědět, kolik si vydělám já, správce sítě a informačního systému v jedné akciovce? Nechtějte to vědět, je to smutné... Asi nejsem dostatečný odborník, v tom to bude.

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 23:50

Instalujes widle?

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 22. duben 2011 00:55

Ano, nenapsal ani co dělá, ani za kolik. Nemusel by s tím plakáním tedy ani obtěžovat.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 21. duben 2011 21:53

Odborník je člověk, který přijel z jiného města. Čím vzdálenější město, tím větší odborní. Tak to je. :-)

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 26. duben 2011 14:48

Ono totiž není správce jako správce. Já osobně jsem se staral o síť s cca. 80 stroji (od kancelářského netbooku až po automaty za 3,5 milionu) a měl jsem plat okolo 20ti tisíc hrubého (tak před šesti lety). Přitom třeba na jistém úřadě tu ve městě je strojů zhruba třetina, správci čtyři (!) a každý s platem 27.000,- hrubého + odměny (mnohdy i více jak pětitisícové). Ale je fakt, že nejsem žádný ing., jsem spíše samouk a také počet PC není zrovna vypovídající o náročnosti správy. Ale podle mého subjektivního dojmu (a referencí) jsem to docela zvládal. A teď, když dělám externí správu pro firmy, tak mnohdy zůstává rozum stát kolik peněz se dá objetovat za "experta", který neví co je to příkazový řádek. Toď druhá strana mince.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Kalendář

23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26

Starší zprávičky

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 1 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů