Stalo se: prostředky na IT dosáhnou díky multimediálním tabletům 3.6 bilionu USD

Gartner: globální výdaje na IT vzrostou v letošním roce o 5.6% a dosáhnou celkové hodnoty 3.6 bilionu USD. &#8226 ČSÚ: o 5 % se navýšil počet tuzemských podniků, které umožňují zaměstnancům bezdrátový přístup k internetu. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

Odhad růstu výdajů na IT z 5,1 % na 5,6 %

Analytická agentura Gartner revidovala svojí predikci odhadu globálních výdajů na IT v roce 2011. Letos dosáhnou výdaje na informační technologie podle Gartner hodnoty 3,6 bilionu dolarů a ve srovnání s rokem 2010 se bude jednat o nárůst ve výši 5,6 %. Původní odhady růstu byly nižší, konkrétně 5,1 %.

Za odhadovaným růstem stojí především multimediální tablety, které jsou vůbec poprvé do predikce výdajů na IT zahrnuty, a očekávaný další pokles hodnoty amerického dolaru.

Finanční prostředky vynaložené za tablety se v roce 2010 vyšplhaly na 9,6 miliard dolarů a v letošním roce očekávají analytici navýšení této částky na 29,4 miliard. Odhad Gartner do roku 2015 říká, že by výdaje mohly každoročně růst o 52 %. Predikce byla upravena i v oblasti výpočetního hardwaru. Ten podle Gartner neporoste v letošním roce o 7,5 %, ale o 9,5 %.

Analytici společnosti Gartner ve své zprávě kromě rostoucího segmentu multimediálních tabletů věnovali prostor také vývoji kurzu amerického dolaru. Očekávají kontinuální oslabování dolaru, které jinak snižuje objem výdajů.

Zpráva se dotkla i možného vývoje na politicky nestabilním trhu na Blízkém východě. I přes turbulentní situaci na Blízkém východě, který se na celkových výdajích podílí přibližně 2 %, očekávají analytici stejný zájem o informační technologie.Možný dopad japonského zemětřesní a tsunami na výdaje zatím nelze predikovat kvůli možným dopadům jak na poptávku, tak na samotné dodavatelské řetězce.

22 % českých firem používá open source operační systém

Z rozsáhlého průzkumu Českého statistického úřadu mezi firmami vyplynulo, že v lednu 2010 měly firemní počítačovou síť téměř dvě třetiny (65 %) českých podniků. Na konci roku 2001 to byla pouze polovina podniků. Z malých podniků ji používalo na začátku roku 2010 skoro 59 %, ze středních 90 % a z velkých 97 %.

K nárůstu o pět procentních bodů z 34 % na 39 % došlo meziročně v používání bezdrátového přístupu k firemní síti. V roce 2003 přitom používalo bezdrátové technologie v rámci firemní počítačové sítě pouze 9 % podniků. V současné době tak 60 % podniků s firemní počítačovou sítí k ní umožňuje bezdrátový přístup.

Každý třetí český podnik, tj. polovina z těch, co mají firemní síť, umožňoval svým zaměstnancům vzdálený přístup ke službám a aplikacím dostupných na firemní síti. U tohoto ukazatele najdeme významné rozdíly v závislosti na velikosti a odvětví sledovaných podniků.
V lednu 2010 mělo intranet (interní webové stránky) asi 29 % podniků, v roce 2009 jich bylo zhruba 20 %. Největší meziroční nárůst byl patrný u malých podniků, a to ze 14 % na 24 %.

Extranetem disponovalo 16 % podniků, na konci roku 2003 jich bylo pouze 6 %. Procento velkých podniků majících extranet bylo více než třikrát vyšší než procento malých podniků, tzn. 41 % v porovnání s 13 %.

Podíl podniků v České republice používajících volně šiřitelný operační systém (open source software) zůstává již několik let na úrovni předchozích let, tzn. na 22 %.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika ve většině sledovaných ukazatelů týkajících se firemní počítačové sítě vůči průměru EU27 stále co dohánět. Např. na začátku roku 2010 používalo v průměru v zemích EU27 firemní počítačovou síť 75 % podniků, intranet 33 % a extranet 20 %. Naopak v případě používání bezdrátových technologií převyšovaly české podniky ty evropské o tři procentní body.

Podniky v České republice spolu s podniky v Německu (27 %), Lotyšsku (25 %) nebo na Slovensku (20 %) patří stále mezi ty, které ze zemí EU27 nejčastěji používají volně šiřitelný operační systém.
Šetření realizoval v roce 2010 Český statistický úřad a na otázky v dotazníku odpovědělo 6,5 tis. podniků s 10 a více zaměstnanými.

Týdenní review

Pondělní hlavní článek se věnoval problematice Facebooku a jeho využití. Na dnešním hodně těsném globálním IT trhu se každá firma snaží komunikovat se zákazníky co nejvíce kanály. Doby, kdy stačila obálka a telefon jsou dávno pryč, stádium „pouze webstránky“ také dlouho nevydrželo no a dnes tu máme nejnovější trend – firmy komunikují se zákazníky prostřednictvím svých stránek/služeb umístěných na sociálních webech, které stavějí na cloudových technologiích.

Druhý článek týdne se týkal práce na call centru. Klára Antošová ve svém rozhovoru vyzpovídala šéfa call centra mobilního operátora T-Mobile Romana Kříže.

Středeční hlavní článek přinesl možných 10 důvodů, proč by mohl být systém Windows 8 lepší než stávající Windows 7. Microsoft Windows 8 přes všechny spekulace pravděpodobně nebudou k dostání ani letos, ani počátkem příštího roku. Přesto je pravda, že Microsoft s vývojem další verze operačního systému neuvěřitelně spěchá. Windows 7 sice nejsou samospasitelná, ale je to poměrně stabilní systém, který je tu sotva 17 měsíců. Proč tedy MS s vývojem nového systému tak pospíchá a překonají Windows 8 svého předchůdce?

Ve středeční personální rubrice jsme se podrobněji zaměřili na výměnu tiskových mluvčích mezi Hypoteční bankou a českou portálovou jedničkou Seznam.cz.

Exit mobile version