• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Test herní myši Microsoft SideWinder

itbiz
19. 12. 2008
| Články
Notebook

Microsoft SideWinder je po všech stránkách zajímavá myš, která je určená všem od hráčů počítačových her až po náročné uživatele a profesionály, typicky třeba grafiky. Značka SideWinder se zároveň stala synonymem úplně nové řady kvalitních periférii Microsoftu, jež čítá nejenom myši, ale i klávesnice a do budoucna možná i další produkty. V této recenzi se zaměříme na zakladatele této rodové linie, o které koluje legenda, že si ji vyžádal sám CEO Microsoftu Steve Ballmer.

Ms-sidewinder

Jak to tenkrát bylo

Jak už jsem v předchozím odstavci naznačil, vznik myši Microsoft SideWinder provází dnes už těžko ověřitelný příběh. Traduje se, že jednoho krásného dne šel Steve Ballmer na procházku a ve výloze obchodu s hrami a počítačovým příslušenstvím spatřil myš Microsoft Habu. Na příští poradě se proto okamžitě otázal svých podřízených, kdy že to vlastně Microsoft převzal tu malou firmičku s hráčskými myšmi Razer. Po chvíli hrobového ticha se mu dostalo odpovědi, že Microsoft Habu vznikla pouze za spolupráce s firmou Razer, a na nějakou akvizici to ani v budoucnosti nevypadá. To Steva tak rozlítilo, že prohlásil: „Microsoft má na víc!“ Je třeba, abychom vytvořili úplně novou herní myš. Takovou, která bude naprosto jedinečná. Takovou, na které se nebude šetřit ani penězi ani kvalitními inženýry a takovou, kterou si lidé oblíbí stejně jako legendární volanty a joysticky SideWinder.

Tak vznikla nejenom nová neotřelá myš, ale i od ní odvozená celá produktová řada. Která dnes čítá odlehčenou variantu SideWinder X5, bezdrátovou SideWinder X8 a klávesnici Sidewinder X6. Důvody, proč Microsoft požadoval novou řadu profesionálních periférii, si můžeme shrnout i tím, že se jednoduše chtěl vrátit na výsluní, které mu dlouhou dobu náleželo. Právě herním příslušenství (volanty, gamepady, joysticky) nebo optickými myšmi IntelliMouse, které jako jedny z prvních představovaly běžnému uživateli bezdrátovou technologii.

Obsah balení a příslušenství

První, čeho si všimnete, pokud se vám tato nová myš dostane do rukou, je poměrně bytelný a výrazný červený obal. Někdo ho hodnotí jako až moc křiklavý, ale vzhledem k červeným prvkům na samotné myši bych řekl, že se k ní výborně hodí. Chytrá je i odklopitelná část, pod kterou si můžete prohlédnout krabičku se závažíčky do myši a k tomu nějaké ty zajímavé popisky v češtině a třech dalších východoevropských jazycích. Druhá věc je zpracování obalu, protože je opravdu oříšek dostat se přes plasty a tuhý kartón dovnitř. Obal je tedy většinou po násilném otevření rovnou na vyhození.

Ms-sidewinder1

Mnohem zajímavější je ale obsah, který se v něm ukrývá. Kromě myši se jedná hlavně o zajímavou krabičku s příslušenstvím. V ní najdete dvě sady slajdů (=nožiček) s rozdílným třením (třetí sada je přímo na myši) a čtyři závažíčka (3×10 gramů a 1x5gramů), která se vkládají do myši. Tím se upravuje její těžiště a hmotnost. Celá krabička je poměrně těžká, což souvisí i s její vedlejší funkcí, a to je přichycení a upevnění kabelu myši. Toto příslušenství jen dokazuje orientaci myši na hráče a pokročilé uživatele. Poslední věc, kterou v balení najdete, je pár letáčků s upozorněními a návod, jak myš zprovoznit. To je skutečně všechno. V tomto ohledu je zajímavá politika Microsoftu: Neumísťovat k myši médium s ovladači, ale pouze výzvu, ať si uživatel sám stáhne ty nejaktuálnější z internetu.

Design a ergonomie

Na desingu myši je skutečně znát dobře odvedená práce. Působí luxusním, i když decentním dojmem. Microsoft SideWinder je určena hlavně pro hráče, neztratí se ale ani na stole v kanceláři. Tomu napomáhá hlavně jednolité černé provedení z matného plastu doplněné jen tmavě červeným pruhem kolem kolečka. Spodek myši, kde se nachází laserový senzor, je sytě červený. Decentnost podtrhují stříbrné prvky v podobě dvou bočních tlačítek, kovového kolečka a loga SideWinder. Pokud byste čekali logo Microsoftu, tak se na myši nachází také, ale není nijak barevně odlišeno, pouze drobným písmem vyryto na pravém boku myši.

Co myši dodává hráčskou dravost a sportovní vzhled, jsou ostré hrany. I když se jedná spíš jen o ozdobu, protože se nachází hlavně na horních koncích, zespodu a částečně ze stran. Takže s nimi ruka při běžném používaní vlastně do kontaktu nikdy nepřijde. Prostor pro prsty je naopak vytvarován maximálně ergonomicky. Pravé i levé tlačítko jsou mírně prohnuté, aby do nich prsty lehce zapadly. Stejně tak je připraven nalevo prostor pro palec a vpravo pro prsteníček a malíček. Myš je poměrně robustní, takže ji můžou pohodlně používat i lidé s větší rukou. Problém by ale mohl nastat u dětí, které by se nemusely dostat na boční tlačítka, případně na níže položené skrolovací kolečko. S tím souvisí i hlavní ergonomická zvláštnost SideWinderu.

Zadní část je totiž oproti jiným hodně zdvižená, takže na ní máte dlaň poměrně vysoko. Vaše ruka tak musí pevně obepínat celou myš a vy jí máte jakoby vraženou do ruky. Je to hlavně proto, abyste myš drželi skutečně co nejpevněji a mohli s ní tak pohybovat co možná nejpřesněji. Což překvapivě skutečně funguje. Na druhou stranu to ale není tak pohodlné, jako u obvyklých nízkých myší. Samozřejmě zvyknout se dá na všechno, pro dlouhodobější práci bych ale tuto myš nedoporučil.

Sidewinder

Ještě bych měl naťuknout tlačítka a diody. SideWinder obsahuje celkem devět tlačítek. Tři programovatelná na levém boku, další tři, která slouží primárně pro přednastavené profily rozlišení senzoru, a pak tři klasická včetně kolečka. Specialitou SideWinderu je malý, oranžově podsvětlený displej, na kterém se zobrazuje hlavně rozlišení snímače. Při prvním zapojení myši může hodně šokovat jeho velmi intenzivní podsvícení. To se však samo asi po půl minutě vypne. Dojem z povedeného desingu tak nakonec nekazí ani diody. Svítí jenom právě aktivní prostřední tlačítko a z pod myši prosvítá jemné červené podsvícení. Výborně si myš vede i co do vydávaných zvuků. Kolečko je při správné manipulaci velmi tiché. Ostatní tlačítka se dají označit za standard, zvuky kliknutí vydávané pravým a levým tlačítkem mají možná jen trochu hlubší tón, než je obvyklé.

Kvalita senzoru

Kvalita snímacího senzoru je další důležitou kapitolou. Microsoft udává, že se jedná o laserový senzor s rozlišením 200 – 2000 DPI s možností vlastní volby DPI a přepínáním bez odpojování myši. Další parametry jsou zrychlení (akcelerace) 20G a maximální rychlost pohybu až 45 palců za sekundu. Zajímavý je i parametr odezvy, která je pro hráče obzvlášť důležitá a kterou se mi povedlo i skutečně ověřit. Prográmek Mouse rate checker skutečně při měření ukázal velice podobné hodnoty blížící se k výrobcem udávaným 500 Hz. V dnešní době už se sice nejedná o absolutní technologickou špičku, ale stále jde o slušný nadstandard. V praxi je důležitá i kvalita senzoru a hlavně to, jak si poradí s různými materiály. Vyzkoušel jsem různé povrchy a největší problém samozřejmě znamenalo sklo, kde se kurzor jen bezmocně cukal na místě. Jako další jsem otestoval dřevo a různé papíry od kartónu po lesklou obálku časopisu. Tady nenastal žádný problém a pokud máte lakovaný dřevěný stůl bez rýh, můžete myš s klidem používat i bez podložky.

Zajímavá situace nastává s podložkami. Vyzkoušel jsem klasickou „no name“ podložku, které se rozdávají zdarma jako propagační předměty, pak střední třídu v podobě Steelpad QCK a nakonec nejvyšší třídu reprezentovanou podložkou Cyber Snipa Aluminium. Hlavně na prvních dvou látkových podložkách myš výrazně zklamala a podávala prakticky stejný výkon jako několikrát levnější modely. Zde si to chce opravdu pohrát s připravenými slajdy (klouzacími nožičkami), některé totiž můžou dokonce drobně zachytávat a ztrácet tak přesnost. Nejlépe dopadla nejdražší podložka Cyber Snipa, která má na rozdíl od předchozích dvou pevný a velmi jemný povrch. Obecně právě velmi jemné povrchy SideWinder jednoznačně svědčí. Je to hlavně tím, že má pět malých slajdů, které po nich výborně kloužou, zatímco na hrubších površích můžou zadrhávat. Zcela opačnou situaci najdeme pak třeba u konkurenta Logitech G5; ten má pouze dva velké slajdy a jeden malinký pomocný. Díky tomu je myš velmi stabilní na látkových podložkách, ale na jemných stačí, aby se na tyto velké slajdy dostalo zrnko prachu a už to skřípe a drhne.

Software a ovladače

U softwaru nastává ta zvláštnost, že si ovladače musíte stáhnout z internetu, což sice někdo může vnímat jako šikanu, ale pro valnou většinu lidí by to neměl být žádný problém. Nese si to sebou tu výhodu, že vždy dostanete to nejaktuálnější. Jinak myš samozřejmě funguje na počítačích s Windows i bez těchto ovladačů a asi by bylo hodně divné, kdyby tomu tak u produktů jedné firmy nebylo. Dokonce lze měnit i rozlišení snímače a fungují i boční tlačítka (pohyb dopředu a zpět v browseru). Jenom přijdete o pokročilé nastavení. To změní až instalace ovladačů IntelliPoint.

Ms-sidewinder3

Ty nabízejí zapnutí automatické aktualizace, registraci produktu, napojení na uživatelskou podporu, nápovědu a samozřejmě nezbytná nastavení. Ovladače se dokonale integrují do Windows a nahradí tak ty stávající v ovládacích panelech. Šesti tlačítkům můžete přiřadit funkce dle libosti od jednotlivých akcí až po klávesové zkratky. Zbylé tři sloužící pro změnu rozlišení sice nemůžete přeprogramovat, můžete si na nich alespoň předpřipravit rozlišení, jaké potřebujete. A to od 200 do 2000 DPI v krocích po 200, což mě celkem zklamalo. Konkurence dnes už nabízí nastavení po jednotkách DPI a klidně i pro každou osu zvlášť. Zbytek nastavení už je ve stylu rozšířených klasických nabídek (jako animace kurzoru, rychlost skrolování nebo přiřazování nastavení akcí jako double click a přesun oken).

Závěr

Microsoft SideWinder hodnotím velmi kladně. Design, zpracování i ergonomie dopadly opravdu na výbornou. Oceňuji příslušenství jako výměnné slajdy a závažíčka, i když je určeno hlavně náruživým hráčům počítačových her. Pro ty je ostatně tato myš primárně určena. V kanceláři nebo doma sice ostudu neudělá, ale rozhodně se na trhu dají najít i vhodnější modely. Myš nese kvalitní laserový senzor, který si poradí s většinou povrchů, i když vzhledem k její konstrukci exceluje hlavně na velmi jemných podložkách. Microsoft SideWinder patří mezi to nejlepší, čemuž odpovídá i cena, která se pohybuje kolem 1400,- Kč s DPH. Na druhou stranu, jak jsem se již na začátku zmínil, existuje o pár funkcí odlehčená verze SideWinder X5, která už je přístupná opravdu každému.

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zuzana Švecová, generální ředitelka Cisco Česká republika na Cisco Connect 2025
Články

Technologická konference Cisco Connect 2025 se zaměřila na kyberbezpečnost

6. 5. 2025
Zprávičky

Apple navýšil čtvrtletní tržby i zisk, překonal očekávání analytiků

1. 5. 2025
Úložiště s technologií Flash a provoz datového centra
Články

Úložiště s technologií Flash a provoz datového centra

28. 4. 2025

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Neuromarketing

Abort

IrfanView

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích
  • Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání na Měsíci
  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce
  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.