TEST: Norton 360 3.0

V minulých dílech série testů bezpečnostních balíků jsme se zaměřili na ESET Smart Security 4 a AVG Internet Security 8.5, dnes nás čeká ochutnávka teprve nedávno vypuštěného Nortonu 360 3.0, který představuje nejkomplexnější bezpečnostní balík, který výrobce Symantec připravuje pro domácnosti a malé a střední podniky. Oproti předchozí verzi přináší Norton 360 3.0 mnohá vylepšení, jako je například Norton Safe Web, nebo Norton Backup Drive.

Norton 360 3.0 není prvním bezpečnostním balíkem z dílny společnosti Symantec, který jsme v poslední době v redakci ITBIZu měli možnost otestovat. Tím byl Norton Internet Security 2009, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Hned ze začátku tak vyvstává otázka, v čem je Norton 360 vlastně odlišný od velmi podobného produktu Norton Internet Security 2009. Abychom tomu plně porozuměli, podívejme se na celou produktovou nabídku společnosti Symantec.

Tím nejzákladnějším, co Symantec zákazníkům nabízí je Norton Antivirus. Ten jsme v redakci zatím netestovali a s největší pravděpodobností ani testovat nebudeme. Důvodem je fakt, že Norton Antivirus je prakticky pouze antivirus v pravém slova smyslu, a ne bezpečnostní balík, na které se naše testy zaměřují. Norton Antivirus 2009 tak pravděpodobně velmi dobře ochrání data ve Vašem počítači, už ovšem nezajistí online ochranu identity, kontrolu domácí sítě, kontrolu emailů a IM komunikace, stejně jako neobsahuje firewall. Jedná se tak o pomyslného „nejchudšího bratříčka“ z rodiny produktů společnosti Symantec, zároveň se ovšem jedná o produkt nejlevnější, tudíž jsou omezení pochopitelná.

Norton Internet Security, jak už název napovídá, se oproti tomu zaměřuje právě na ochranu uživatele při práci na internetu. Ať už se jedná o kontrolu komunikace, ochranu před phishingem, sledování domácí sítě, nebo ochranu identity jako takovou, Norton Internet Security 2009 se postará téměř o všechny hrozby spojené s každodenní prací na internetu. Produkt navíc obsahuje i prakticky všechny funkce obsažené v Norton Antivirus 2009, tudíž ochrání Vaše data i při proniknutí viru do počítače.

Norton 360 3.0 stojí na pomyslném vrcholu pyramidy produktů Symantecu určených pro domácnosti a malé a střední podniky a kombinuje v sobě všechny nástroje obsažené v Norton Internet Security 2008, plus samozřejmě přidává něco navíc.

Co je nového?


Hlavní okno Norton 360 3.0

V případě Norton 360 3.0 Symantec pokračuje v „zeštíhlovací kúře,“ která potkala už i recenzovaný Norton Internet Security 2009. V rámci této kúry ovšem produkt neztratil žádné ze svých funkcí, jen se zmenšila jeho velikost a zvětšila rychlost. Oproti starší verzi 2.0 je tak nová verze kompletně přepracovaná, což se projevilo i na velikosti instalačního souboru, který má nové jen necelých 110 MB. Instalace samotná pak zabere necelou minutu (!) a je, jak už je dnes obvyklé prakticky u všech bezpečnostních balíků, velmi jednoduchá, takže ji bez problému zvládne i nezkušený uživatel.

Při běžném provozu si navíc Norton 360 3.0 nevezme více než 10 MB operační paměti, což je na dnešní dobu velmi dobré číslo. To se ovšem nevztahuje na skenování pevného disku, kdy si program vezme paměti mnohonásobně víc. Na druhou stranu je i Norton 360 3.0, stejně jako Norton Internet Security 2009, vybaven schopností rozpoznat aktuální vytížení počítače a podle toho skenování systému spustit, nebo ne.

Jinými slovy, ve chvíli, kdy s počítačem pracujete, sledujete film nebo hrajete hru, Norton 360 3.0 se do žádného skenování pouštět nebude. Vždy, když je počítač v klidu, se naopak spustí odpočet (standardně na 10 minut, lze jej ovšem změnit), po jehož uběhnutí dojde na spuštění skenování. Jakmile se k počítači vrátíte, odpočet je přerušen, pokud už skenování probíhá, tak je zrušeno i to. Tím je zaručeno, že funkce programu má minimální dopad na práci se systémem a naopak ke kontrole využívá čas, kdy je počítač v nečinnosti. Samozřejmě je také možné zvolit si den v týdnu a čas úplné kontroly systému.

Součástí je také funkce Norton Insight, která je taktéž k nalezení v Norton Internet Security 2009. Ta představuje další způsob, jak urychlit kontrolu systému. Norton Insight porovnává všechny soubory s databází a následně kontroluje jen ty, které byly od poslední kontroly systému změněny, a které tak potencionálně mohou obsahovat škodlivý kód. Nápad je to poměrně dobrý, ve skutečnosti ale jeho funkce trochu ztrácí smysl. Například v operačním systému Windows Vista se počet důvěryhodných souborů stabilně pohybuje okolo 15–20 %, což ve finále kontrolu systému zrychluje jen minimálně.

Norton Safe Web

Novinkou oproti předchozí verzi je funkce Norton Safe Web. Jejím základem je Norton Toolbar, který se automaticky nainstaluje do internetového prohlížeče Internet Explorer 6 a vyšší. Při procházení internetových stránek je pak uživatel informován o jejich rizikovosti, a to barevnými symboly. Zelená značí bezpečnou webovou stránku, červená naopak webovou stránku, která může počítač a v něm uložená data ohrozit.

Zajímavou schopností Norton Safe Web je, že poměrně spolehlivě funguje i u výsledků hledání pomocí vyhledávačů. Uživatel se tak má možnost poměrně jednoduše zorientovat mezi odkazy a vybrat si jen ty, které jsou bezpečné a vedou na neškodné webové stránky. U těch webových stránek, které jsou označeny jako nebezpečné, si je možné vyvolat bližší popisek, který upřesní konkrétní problém dané stránky.


Funkce Norton Safe Web

Bezpečnost jednotlivých webových stránek je určována společností Symantec, jejíž roboti každodenně prochází internet a jednotlivé webové stránky analyzují. Zpětná vazba, která může jednotlivým webovým stránkám jak pomoci, tak je i potopit, ovšem přichází i od uživatelů. Symantec ale není jediný, který s tímto způsobem kontroly internetových stránek přichází, podobné snahy lze nalézt například u konkurenční společnosti McAfee, ale i u dalších společností.

Vzhledem k rozsáhlosti světového internetu a počtu na něm umístěných webových stránek, ovšem služba Norton Safe Web nefunguje tak dobře, jak by si její tvůrci přáli. Analyzovaných webových stránek je jen zlomek jejich celkového počtu a velmi jednoduše se tak může stát, že uživatel narazí na škodlivou stránku, před kterou ho služba Norton Safe Web nevarovala. Zajímavá situace by nastala, kdyby jednotliví poskytovatelé propojili své databáze analyzovaných stránek, na to si ovšem budeme muset počkat.

Norton Backup Drive a Smart Startup Manager

Další výraznou novinkou, se kterou Norton 360 3.0 přichází, je funkce Norton Backup Drive, která má na starosti zálohování a obnovu dat. Pomocí této služby je možné nastavit automatické zálohování vybraných dat, a to jak do předem vybraných složek, tak především na vyhrazený prostor na internetu. Společnost Symantec totiž ke každé licenci na produkt Norton 360 3.0 přikládá zdarma i 2 GB prostor v jejím datovém úložišti, kam si uživatel, právě pomocí služby Norton Backup Drive, má možnost zálohovat svá nejdůležitější data a mít je k dispozici i v případě poškození, nebo smazání originálů z disku počítače. Toto úložiště je samozřejmě zabezpečené proti proniknutí a zcizení dat. 2 GB prostor není v dnešní době nic převratného, případní zájemci si jej ovšem za poplatek mohou nechat rozšířit.

Jak již bylo zmíněno, Norton Backup Drive umí zálohovat i na jiná média, například na flash kartu, nebo externí pevný disk. Velkou výhodou, že zálohovací procesy, stejně jako v případě kontroly systému, probíhají pouze ve chvílích, kdy je počítač nepoužíván.

Poslední významnou novinkou, a v podstatě i významnou odlišností od Norton Internet Security 2009, je služba Smart Startup Manager. Norton 360 3.0 totiž kromě klasických funkcí bezpečnostního balíku obsahuje i funkce pro vyladění výkonu počítače. Samotný Smart Startup Manager by měl sloužit ke správě spouštění procesů, v rámci nichž si uživatel vybere ty, které chce spustit ihned se startem počítače, ty, které se spustí samy, ale později, a nakonec také ty, které se nespustí vůbec. Tím by teoreticky mělo být docíleno rychlejšího startu počítače. Záměrně píši „teoreticky,“ a to proto, že při testování nebyl žádný nárůst rychlosti startu počítače zaznamenán.


Funkce Norton Safe Web

Z dalších funkcí umožňuje Norton 360 3.0 také automaticky odstraňovat soubory historie procházení internetu (tzv. cookies) a dočasné soubory, nebo hledat a automaticky opravovat problémy, které počítač zpomalují. Jedná se ovšem primárně o bezpečnostní program, jehož hlavním úkolem je chránit uživatele před hrozbami a škodlivými kódy, a ne ladit výkon počítače.

Shrnutí

Norton 360 3.0 je velmi dobrý bezpečnostní balík za poměrně přijatelnou cenu 1859,- Kč za licenci na 1 rok používání. Obsahuje funkce, které jsou dobré a užitečné (odpočet před zahájením kontroly, nebo zálohování, minimální nároky na systém), stejně jako ty, které reálně moc nepomohou (Smart Startup Manager). Je otázkou, zdali toto propojení bezpečnostního balíku s jakýmsi optimalizačním nástrojem je krok dobrým směrem, to je ale asi spíš na úvaze každého z nás. Faktem ovšem zůstává, že Norton 360 3.0 nabízí velkou míru ochrany před viry a dalším škodlivým kódem a uživatel se při jeho používání může cítit bezpečněji.

Příští týden nás čeká test posledního bezpečnostního programu, kterým bude TrustPort PC Security.

Exit mobile version