TEST: TrustPort PC Security 2009 (uživatelské rozhraní a moduly)

V prvním díle testu TrustPort PC Security 2009 jsme si představili antivirový modul, jeho instalaci a netradiční novinku – přítomnost pěti jader ochrany. Dnes se podíváme na uživatelské rozhraní a ostatní moduly balíku.

Uživatelské rozhraní


Uživatelské rozhraní

TrustPort PC Security 2009 také bohužel postrádá užitečnou funkci, na základě které program monitoruje nastavenou dobu nečinnosti počítače, po jejímž uplynutí automaticky začne se skenováním disků. Tím disponuje například testovaný Norton Internet Security 2009, nebo Norton 360 3.0, lze ale očekávat, že se v brzké době dočkáme podobné funkce i u dalších výrobců, snad tedy i u TrustPortu.

Co se uživatelského rozhraní týče, jedná se trochu o zklamání. Po instalaci a restartování počítače se automaticky zvolí „metalický“ vzhled programu, ne nepodobný dialogovým oknům z operačního systému Mac OS X. Asi záleží na vkusu, leč u antivirového programu vypadá tento vzhled poněkud zvláštně. Naštěstí není problém vzhled kdykoliv změnit, program podporuje grafická témata WinCustomize, a po přepnutí na klasický „windows“ vzhled vypadá hlavní okno programu poměrně rozumně.

Velmi dobrá je naopak možnost ovládat prakticky celý program bez nutnosti otevření hlavního okna programu. Pomocí ikonky, která se usadí v oznamovací oblasti lišty Windows lze spouštět ty nejtypičtější úkony a přistupovat k jednotlivým nastavením (viz. screenshot)

Opomeneme-li tedy design, je uživatelské menu celkem přehledné. Jak je vidno ze screenshotů, hlavnímu panelu po levé straně dominuje seznam jednotlivých komponent, po jejichž rozkliknutí se na pravé straně panelu zobrazí informace a nastavení. Výhodou je všudypřítomná nápověda, která uživatele provází na každém kroku a po jejímž rozkliknutí lze okamžitě získat informace o jednotlivých nastaveních a komponentech právě vybraného modulu.

Záleží možná na osobní preferenci, ale v kontrastu s hlavním menu konkurenčních bezpečnostních balíků se to v TrustPort PC Security jeví jako příliš obsáhlé a nepřehledné. Někomu tato podoba určitě bude vyhovovat, osobně se ale kloním spíš k takovým panelům, jako má AVG Internet Security 8.5, nebo ESET Smart Security 4. Jak ale bylo řečeno, v tomto případě se jedná především o individuální preferenci toho kterého uživatele, a o to, co mu více vyhovuje.

Vzhledem k tomu, že se jedná o tuzemský produkt, je samozřejmostí jazyková podpora pro bezchybnou češtinu, a to včetně nápovědy. TrustPort PC Security 2009 je dále lokalizován také do angličtiny, italštiny, němčiny a španělštiny.

Moduly


Přehled dostupných modulů

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, TrustPort PC Security 2009 obsahuje kromě hlavního antivirového modulu také několik dalších přidružených modelů, orientovaných především na internetovou bezpečnost. Podívejme se nyní na každý z nich:

Osobní firewall není nic výjimečného a jedná se o absolutní nutnost, která musí být přítomna v každém bezpečnostním balíku. Firewall integrovaný v TrustPort PC Security 2009 obsahuje antispamový a antiphishingový filtr a dává uživateli možnost pozměnit některá jeho nastavení, namátkou například v oblasti úrovně skenování, nebo filtrů. Součástí je také kompletní historie útoků, které firewall zablokoval. Za zmínku stojí služba WhoIS, která po zadání internetové adresy zobrazí všechny informace o dané webové stránce, tedy především registrátora, majitele, kontakt na něj, datum expirace domény, atp. Jedná se určitě o zajímavou a možná i užitečnou funkci, naprosto mi ovšem uniká smysl její integrace do bezpečnostního balíku.

Data Shredder je v podstatě jakýsi „skartovací“ nástroj, který slouží k likvidaci citlivých dat tak, aby je v žádném případě nebylo možné znovu obnovit jakoukoliv nepovolanou osobou, která by k počítači získala přístup. Pomocí několika vytvořených souborů jsme Data Shredder otestovali a následně jsme se smazané soubory pokusili obnovit pomocí nástrojů Recovery Files 2.1 a Recuva. Ani v jednom případě se smazané soubory obnovit nepodařilo, Data Shredder se tak projevil jako zajímavý nástroj, který má při vymazávání důvěrných dat smysl používat, a který zcela jistě najde využití jak mezi domácími, tak i mezi firemními uživateli.

Dalším modulem je tzv. eSign, tedy technologie zajišťující bezpečnost elektronické komunikace, čehož je docíleno pomocí elektronického podpisu a asymetrického šifrování. Součástí tohoto modulu je i nástroj na správu používaných bezpečnostních certifikátů a soukromých klíčů a pomocí nástroje eSign je také možné poměrně jednoduše opatřovat vybrané dokumenty elektronickým podpisem.

Disk protection je modul zajišťující bezpečné ukládání dat, které probíhá pomocí vytvoření virtuálního šifrovaného disku chráněného heslem, na který jsou vybraná data nahrána. Disk je možné jednoduše připojit, nebo odpojit, stejně jako není náročné další data kdykoliv přidávat a odebírat. Počet vytvořených virtuálních disků není nijak omezen. Jedná se o poměrně zajímavý nápad, který zatím není v žádném jiném bezpečnostním balíku dostupný (Norton 360 sice nabízí možnost zálohy do šifrovaného internetového skladu, to je ale něco trochu jiného), takto vytvořené šifrované virtuální disky lze následně i poměrně jednoduše zálohovat.

Posledním modulem TrustPort PC Security 2009 je Archive Encryption. Ten je svou funkcí velmi podobný předchozímu modulu Disk Protection, přičemž hlavní rozdíl spočívá v tom, že v případě Archive Encryption nejsou data ukládána na šifrovaný virtuální disk, ale do šifrovaných archivů. Těch je možné vytvořit prakticky libovolné množství a data je do nich možné vkládat, nebo odebírat i po jejich vytvoření pomocí ovládacího panelu TrustPort PC Security 2009.

Závěr

TrustPort PC Security 2009 je poměrně dobrým českým bezpečnostním počinem, který má rozhodně na to, aby se v budoucnu prosadil i ve světě. Vzhledem k tomu, že se jedná o nováčka na trhu, lze mu prominout některé nedostatky, kterými současná verze TrustPort PC Security 2009 trpí. Především se jedná o některé funkce, které jsou dnes běžné, namátkou zmiňme automatickou kontrolu instant messaging komunikace (tedy oblíbené ICQ, MSN, Jabber…) nebo možnost integrace do internetového prohlížeče a automatická kontrola webových stránek proti škodlivému kódu, jako to umí AVG Internet Security 8.5, nebo Norton 360.

Naopak výhodou je velká flexibilita celého programu, která dává uživateli velkou volnost při zasahování do jednotlivých nastavení. Zkušený uživatel si tak může bezpečnostní balík přizpůsobit přesně na míru svým potřebám, nebo výkonu svého stroje.

Poměrně zajímavé jsou i některé moduly, které jsou v TrustPort PC Security integrovány. Jedná se především o Data Shradder, který by mezi uživateli mohl mít velmi dobrou odezvu, jako zajímavé řešení se tváří také Disk protection. Pokud bude výrobce tyto moduly dále rozvíjet, mohly by se právě ony stát velkou výhodou v souboji s produkty, jako jsou ESET Smart Security 4, Norton 360, nebo AVG Internet Security 8.5.

Roční licence na bezpečnostní balík TrustPort PC Security 2009 se prodává za cenu pohybující se okolo 1 000,- Kč, za což uživatel získá poměrně dobrý bezpečnostní balík s některými zajímavými funkcemi. Je už ale otázkou, zdali se rozhodnout pro toto stále řešení, nebo raději investovat například do levnějšího, ozkoušeného a léty prověřeného řešení AVG Internet Security 8.5 od konkurenčního výrobce AVG Technologies. Pokud ovšem TrustPort zapracuje na dalším rozvoji balíku a doplní některé dnes chybějící funkce a nástroje, lze se domnívat, že TrustPort PC Security 2009 by mohl zaznamenat prodejní úspěchy, předpoklady k tomu rozhodně má.

Exit mobile version