Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnavatele 15 % lidí.
Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo práci 15 % Čechů a zhruba čtvrtina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží. To je o 5 procentních bodů více než v předcházejícím období. Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství a v sektoru hotelnictví a stravování, který je již tradičně oborem s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců.
Z průzkumu dále vyplynulo, že se stávajícím zaměstnavatelem je spokojeno 62 % českých zaměstnanců, ovšem jen 15 % z nich je spokojeno velmi. Nespokojenost vyjádřilo 10 % respondentů.
Kdo změnil zaměstnavatele a proč?
Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnavatele 15 % lidí. Míra fluktuace byla vyšší u mužů (17,3 %) než u žen (11,8 %). Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (28 %), připadá tradičně na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let a na věkovou kategorii 25 – 34 let (17 %). S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá, ale v kategorii nejstarších zaměstnanců 55-67 let opět stoupá na téměř 14 %. „U této věkové kategorie však jde při změnách zaměstnavatele o jiné důvody, než u mladších ročníků. Často jde například o menší fyzickou námahu,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, a dodává: „I když je nezaměstnanost na rekordně nízkých hodnotách, stále platí, že generace 55 + nehledá práci zrovna snadno.“ Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu získání lepších podmínek (31 %), nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (27 %), a osobní důvody (21 %). Co se týče oborů, tak k největší fluktuaci zaměstnanců a změnám zaměstnavatele došlo v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství.
Kdo hledá novou práci?
Nové zaměstnání v současné době hledají nejčastěji lidé z automobilového průmyslu a letectví (51 %), z oboru velkoobchodní a maloobchodní distribuce (44 %), z oblasti výroby potravinářských výrobků (43 %) a opět již tradičně z oblasti hotelnictví a stravování (35 %). Nejčastěji si hledají novou práci nejmladší zaměstnanci ve věku 18 – 24 let s nižším a středním vzděláním, podíl mužů a žen je téměř vyrovnaný. „Po klidném prázdninovém období vidíme poslední dny zesílenou aktivitu uchazečů o práci. Intenzivněji pročítají pracovní nabídky a hlásí se na jednotlivé inzerované pozice. Dá se tedy předpokládat, že podzim bude ve znamení ještě významnějších posunů na trhu práce, než jak tomu bylo na jaře,“ doplňuje Alžběta Honsová.