Jak hackeři reagují na klesající hodnotu kryptoměn

14. January 2019 14:56 0 komentářů

Pád hodnoty kryptoměn aktivitu hackerů výrazně neproměnil a v roce 2019 bude těžba stále jednou z oblastí jejich zájmu.

Jednou z nejčastěji skloňovaných technologií roku 2018 se bezpochyby staly kryptoměny. Zájem o ně se výrazně zvýšil už na konci roku 2017, kdy jejich hodnoty dosahovaly svého vrcholu. To samozřejmě neuniklo kyberzločincům, kteří k nim také obrátili svoji pozornost. Během roku 2018 se pro ně těžba kryptoměn ze zařízení napadených uživatelů stala klíčovým zdrojem příjmů a nahrazovala jiné typy útoků, například prostřednictvím vyděračského softwaru. Hodnota kryptoměn v uplynulém roce postupně klesala. Vyvstala tedy otázka, zda opadne i zájem útočníků. Bezpečnostní tým Cisco Talos zjistil, že i přes pokles hodnoty patří těžba kryptoměn na cizích zařízení k nejvýnosnějším aktivitám hackerů. Mění se ale techniky.

Během roku 2018 vydal bezpečnostní tým Cisco Talos několik varování před škodlivými softwary, které využívají výkon zařízení uživatelů k těžbě kryptoměn. Na jeho začátku Cisco Talos vypočítal, že při těžbě kryptoměny Monero dokáže útočník z jednoho počítače získat denně asi 25 amerických centů (cca 5,20 českých korun). Na konci roku už ale ze stejného počítače mohl získat maximálně 4 centy (cca 80 haléřů). Přesto zájem útočníků o kryptoměny neupadl.

„Motivace útočníků je jednoduchá. Těžba kryptoměn jim umožňuje vytvořit model generující trvalý zisk, přičemž skrytý útok neupoutá příliš pozornosti, protože běží na pozadí fungujícího, byť zpomaleného zařízení. U vyděračského softwaru byla návratnost vždy tak trochu sázkou do loterie a navíc mohl být útočník vystopován. Uživatelům zpravidla může takový útočník svou aktivitou maximálně výrazně zpomalovat počítač. V případě velké firmy se však může jednat již o docela velké ztráty způsobené nejenom pomalejšími zařízeními, ale zároveň i vyššími účty za elektřinu. Ve firmách se vyskytují také případy napadení nechráněné infrastruktury v cloudu způsobující ztráty v podobě navýšených plateb za cloudové zdroje. Taková ztráta z jednoho útoku může dosáhnout řádu desítek až stovek tisíc korun,“ vysvětluje Petr Černohorský, bezpečnostní expert společnosti Cisco.

Rozmach těžby kryptoměn pronikl téměř do všech technik, které útočníci využívají, ať už se jedná o kampaně zaměřené na rozesílání spamu, útoky skrze webové prohlížeče nebo cílené proniknutí do počítačů či sítě.

Spamové kampaně a experimenty s těžbou

Charakter spamových kampaní zpravidla dobře vypovídá o tom, na jaké aktivity se kyberzločinci zaměřují. Jejich zisky generují sítě počítačů, které rozesílají spamy do celého světa (tzv. botnety). Během roku 2018 byl ale objem spamu podprůměrný (kromě dvou kampaní na jeho začátku). Objevily se spekulace, že největší botnet Necurs experimentuje s kampaněmi zaměřenými právě na těžbu kryptoměn a to v tom smyslu, že na některých napadených strojích, které by jinak rozesílaly spam, probíhala právě těžba kryptoměn. Obecně se kampaně zaměřené na těžbu kryptoměn na začátku roku 2018 objevovaly velmi často, se snižováním hodnoty kryptoměn se ale útočníci částečně přeorientovali na jiné oblasti zisku. Aktuálně se spamem více doručují škodlivé softwary typu RAT (Remote Access Trojan), útoky umožňující vzdálenou kontrolu napadeného zařízení, či Emotet a další formy tzv. modulárního malwaru, který se v systému spouští postupně.

Spustíte web, těžíte do cizí peněženky

Každý běžný uživatel ví, že by neměl klikat na podezřelé odkazy, přesto právě útoky přes internetový prohlížeč patří k nejčastějším. V minulých letech tímto způsobem mnoho uživatelů infikovalo svá zařízení vyděračským softwarem (ransomwarem), v roce 2018 se tak často šířil software, kterým útočníci těží kryptoměny. Maskování jsou různá, uživatel může být nalákán na falešnou reklamu či podvodnou žádost o aktualizaci programu Adobe Flash Player. Mnoho typů softwaru těžící kryptoměny (například CoinHive) také používá skripty, které běží na pozadí otevřené stránky. A tak zatímco si uživatel prohlíží webovou stránku, na pozadí těží někdo jiný kryptoměny. Takový způsob výdělku se stal tak rozšířeným, že někteří vývojáři aplikací dokonce žádali uživatele, aby povolili jejich aplikacím těžit kryptoměny a tím za vývoj zaplatili jinak než penězi. „I když hodnota kryptoměn klesá, útočníci se pochopitelně řídí heslem: nějaké peníze jsou lepší než žádné. A pokud se jim naskytne příležitost jakkoliv si vydělat, určitě ji využijí a těžba kryptoměn skrze webový prohlížeč bude stále součástí každodenního internetového života,“ popisuje Petr Černohorský.

Cílené útoky i na servery firem

U těžby kryptoměn platí jedno důležité pravidlo. Výnosy z jednoho zařízení jsou přímo úměrné jeho výkonu. Bezpečnostní tým Cisco Talos monitoroval několik případů, kdy cílené útoky byly využívány pro těžbu a zneužívaly známé zranitelnosti. A nejde jen o běžné počítače, zajímavým cílem jsou pro útočníky například firemní servery, protože zvyšují potenciální zisky. V některých případech útočníci přidávají do škodlivého softwaru funkce, kterými se vyznačuje typ „červ“. To znamená, že se škodlivý software umí sám rozšiřovat i do dalších zařízení bez nutnosti cizího zásahu.

Rok 2019? Cílem hackerů je větší flexibilita

Z analýzy bezpečnostního týmu Cisco Talos vyplývá, že pád hodnoty kryptoměn aktivitu hackerů výrazně neproměnil a v roce 2019 bude těžba stále jednou z oblastí jejich zájmu. To ale neznamená, že by pokles neměl vůbec žádný vliv. Lze pozorovat změny zaměření spamových kampaní a zvyšující se distribuci modulárních útoků. Nelze však očekávat, že by kyberútočníci na těžbu kryptoměn úplně zanevřeli, neboť jim nabízí snadný způsob, jakým skrytě a dlouhodobě profitovat. Otázkou zůstává, kam se můžou útoky dále vyvíjet? „Útočníci budou chtít být flexibilní. Pravděpodobně se dočkáme útoků, jejichž podoba se bude odvíjet mnohem více od typu napadeného zařízení. Zatímco vybavené herní zařízení či špičkový server se může stát výhodným cílem pro těžbu kryptoměn, manažerský laptop může být výhodnější pro přeprodej přístupu pro další fázi cíleného útoku, nebo pro šíření vyděračského softwaru,“ uzavírá Petr Černohorský.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů