Mýty a fakta o Huawei

13. February 2019 12:20 2 komentářů

V posledních týdnech média velmi často skloňují společnost Huawei. Některé informace byly ale nepřesné či dokonce nepravdivé. Společnost Huawei by proto ráda fakticky upřesnila některé nejčastěji se opakující mýty.

Mýtus: Huawei musí předávat informace komunistické straně

„Téměř dvě stovky státních úřadů a podniků budou muset v příštích týdnech zkontrolovat, jestli jsou jejich systémy odolné proti nepřátelskému zásahu zvenčí. Používají totiž technologii čínského gigantu Huawei. Ten se sice na venek tváří, jako standardní obchodní firma, ve skutečnosti ale podléhá čínskému komunistickému režimu.“

Aneta Snopová, Reportéři ČT, 14. 1. 2019 https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/219452801240002

Fakt: V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, podle kterých by Huawei musel do svých výrobků povinně instalovat tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a rozhodně by s tím nikdy nesouhlasil. Podíváme-li se na veřejná vyjádření odborníků na kybernetickou bezpečnost, nikdy žádný z expertů nepodložil svá tvrzení konkrétní analýzou či důkazem. Naopak Huawei disponuje analýzou čínského práva v této oblasti od britské právní kanceláře Clifford Chance LLP.

Mýtus: Huawei je finančně podporována čínským státem

„Je známo, že je firma Huawei silně finančně podporována čínským státem.“

Ondřej Klimeš, sinolog, Reportéři ČT, 14. 1. 2019 https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/219452801240002

Fakt: Huawei je soukromá komerční společnost, vlastněná svými zaměstnanci formou ESOP - Employee stock ownership plan. Zároveň se jedná o druhého největšího prodejce mobilních telefonů na světě s celkovými ročními příjmy téměř 100 miliard dolarů.

Mýtus: Čínské technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť

„Nebavíme se ale jen o nějakém odposlouchávání nebo odkloňování datových toků. To jsme ostatně už zaznamenali třeba v sídle Africké unie. Bavíme se o nějaké kill switch metodě, která dokáže najednou vypnout všechna zařízení. Třeba v energetickém průmyslu nebo mobilním operátorům… Tak by taky mohla vypadnout celá energetická síť, lidé nebudou mít čím topit a my jim ani nebudeme mít jak rychle a účinně pomoct.“ Ondřej Profant, poslanec Pirátská strana, ČRo Plus, 10. 1. 2019 https://plus.rozhlas.cz/cinske-technologie-huawei-klidne-mohly-samy-vypnout-celou-nasi-energetickou-sit-7723026?fbclid=IwAR13XzYuvwkMTh-jFUuyXPCGpgbBu82Av_X1ZNio7VN2K8oDucsUxuuANqU

Fakt: Každý IT specialista, pokud se zabývá kybernetickou bezpečností, ví, že není možné vypnout síť na dálku ze strany výrobce, bez součinnosti operátora. Výrobce má přístup k některým komponentům sítě po celou dobu fungování sítě, a to výhradně z důvodu testování dílčích softwarů. Pro tyto přístupy jsou v systému tzv. „okna,“ která vývojářům výrobce musí, zpravidla na velmi omezený čas, „otevřít“ provozovatel sítě. Není možné, aby výrobce celou síť řídil nebo dokonce vypnul, aniž by k tomu operátor dal výslovný souhlas, vytvořil k tomu podmínky nebo to vyžadoval. Všechny systémy fungují v tomto smyslu stejně. Pokud tedy představuje bezpečnostní riziko Huawei, představují stejné riziko i výrobky od kterékoli jiné firmy.

Mýtus: Nejedná se o obchodní válku mezi USA a Čínou a většina západních států zakazuje technologie Huawei

„Hovoří se o americko-čínské obchodní válce. Vůbec to není pravda. Co se týče technologií, které jsou k dispozici pro 5G systémy, tak jsou to dvě čínské, dvě evropské a jedna jihokorejská. Takže nejde o jakousi válku, ale jde o to, jestli tady budeme mít technologie, kterým budeme věřit.“

Dušan Navrátil, ředitel NÚKIB, Události komentáře ČT, 7. 1. 2019 https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/219411000370111/obsah/668141-kauza-huawei?fbclid=IwAR2sekqiilguT4rZkXaijRBXfNHWYZpIUY7irPsCiNyzMjw56gCkcKUjquA

Fakt: Výslovný zákaz využívat technologie Huawei zavedly pouze Spojené státy. Německo nebo Nizozemsko vydaly prohlášení, že nemají žádný důkaz o porušení zákona a nebudou tedy nijak bránit společnosti Huawei účastnit se veřejných zakázek a nabízet svá řešení. Za posledních 30 let se nenašel žádný důkaz o porušení zákonů ze strany Huawei nebo o nepovoleném sběru dat.

Německá BSI (Federální úřad pro informační bezpečnost) se postavila proti bojkotu společnosti Huawei: “Nemáme žádný důkaz nebo podezření o špionáži čínskou společností Huawei, a proto odmítáme zákaz této společnosti. Tady není žádný důkaz, pouze USA se snaží eskalovat obchodní válku s Čínou.” Prezident BSI Arne Schönbohm řekl, že neexistuje žádný důkaz pro tak závažné rozhodnutí jakým je zákaz Huawei.

Francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire řekl, že Huawei hraje důležitou roli ve Francii: “Investuje zde a jeho investice jsou vítány.”

Rakouský spolkový ministr pro dopravu, inovace a technologie Norbert Hofer řekl, že nemá obavy z technologie Huawei.

Ředitel kanadského centra pro kybernetickou bezpečnost Scott Jones řekl parlamentní komisi: “Není žádný důvod pro vyloučení společnosti Huawei z 5G aktivit v Kanadě.” Dále řekl, že Centrum pro kybernetickou bezpečnost věří, že stát má dostatečné prostředky pro testování zařízení a software proti bezpečnostní zranitelnosti, a proto není potřeba následovat Austrálii nebo USA se zákazem Huawei.

Vodafone a Telefonica Germany shodně podpořili Huawei, jako světově největší IT společnost a řekli, že používají technologii Huawei mnoho let, věří mu a pravidelně testují bezpečnost svých sítí.

Mýtus: Čína přes Huawei odposlouchávala budovu Africké unie

„Ti poučenější si v té souvislosti vzpomenou na letošní leden, kdy vyšlo najevo, že Čína pět let odposlouchávala budovu Africké unie v etiopské Addis Abebě, kterou pro chudý kontinent postavily čínské firmy. Hlavním dodavatelem internetové a komunikační technologie včetně serverů, datových center, wi-fi připojení a cloudových služeb byl − ano, hádáte správně, Huawei.“

Martin Ehl, komentátor, iHned.cz, 20. 12. 2018 https://archiv.ihned.cz/c1-66397770-spor-o-huawei-je-soucasti-boje-o-novy-svetovy-rad

Fakt: Je to nepravdivá informace. Sami představitelé Africké unie odmítli informace francouzského deníku Le Monde o údajném úniku dat do Číny. Společnost Huawei byla pouze jedním z dodavatelů, zodpovědným za dodávku tak zvané pasivní infrastruktury datového centra pro sídlo Africké unie v Addis Abebě, to znamená chladicích systémů, napájení, základních skříní a systémů uliček datového centra. Klíčová zařízení datového centra byla dodána americkou společností. Dalším dodavatelem byla potom jiná čínská společnost.


Komentáře

Roky #0
Roky 13. February 2019 13:25

Tento článek měl zřejmě zhodnotit pravdy a mýty o Huawei. To co zde popisujete je další blud. Kauza je zpolitizovaná ale ... Pokud bych chtěl okomentovat jen nejdůležitější body tak Není pravda že v Číně neexistuje nařízení/zákon o instalaci backdoors. Ty má každý výrobce, nebudeme si nic nalhávat, ale Huawei je podle již existujícího zákona musí v případě potřeby použít pro zájmy komunistické strany.(jako všechny firmy v Číně a to je ten problém)
Každý IT specialista, pokud se zabývá kybernetickou bezpečností, ví, že není možné vypnout síť na dálku ze strany výrobce, bez součinnosti operátora. No zde bych být autorem byl opravdu, opravdu opatrný. ČEZ jako polostátní firma má opravdu máslo na hlavě protože využívá komplet IT od Huawei a vězte, že pokud by "někdo" chtěl tak možná nezničí veškerou energetickou soustavu, ale může to značně zkomplikovat. (ČEZ je největším výrobcem el.energie). Například tím, že se na jeden ráz zastaví výroba ve všech elektrárnách čezu. Pokud se budeme bavit jen v teoretické rovině tak elektrárna Temelín i Dukovany ale i další mají možnost vzdáleného řízení.(to je nutné z bezpečnostního rizika) Také mají možnost přepnout pouze na toto řízení. Hádejte jak se to dělá? Přes jaké prvky infrastruktury to půjde Ano, přes Huawei. Kde se sbírají všechny tyto data (o výrobě, teplotěv reaktoru, množství demineralizované vody, kapacity...) v serverovně - kdo je dodavatelem Huawei. (servery+switche +routery...) Kdo má přístup vzdáleně na servery pro dohled mimo IT čezu? Huawei. Jaký dohledový systém používají (které má rovněž otevřené porty ven přes VPN? Huawei)... Kdo myslíte, že vidí všechny data co protékají přes edge server Čezu? Huawei. Proberete se přátelé, NSA používá chyby v IOSu routerů Cisco ale Huawei přímo vytváří příležitosti pro svou vládu, je pouze otázkou zda někdo tyto data bude chtít využít/zneužít.
Takže pokud nechcete dát pouze na cenu kdy Hua je vždy levnější ať zařízení čínského draka projdou nezávislou zkušebnou. To ale nikdy nestane, protože by to byl problém, minimálně za současného stavu věcí, kdy systém je plný backoodrs.

Tomas #1
Tomas 13. February 2019 19:50

Nemate pravdu v tom co rikate. Huawei nema a nikdy nemela pristup do site CEZ. CEZ nema dohledovy system od Huawei na sbiranii dat ze serveru a switchu. Takze prosim nelzete. Dekuji za pochopeni.

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019
20. 05.

22. 05.
VeeamON 2019
20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019RSS 

Zprávičky

Ministryně financí pošle resortům návrh na 7% digitální daň

ČTK , 18. May 2019 08:00

Kromě ČR vlastní digitální daň zavádí Francie, Rakousko, Španělsko nebo Itálie....

Více 0 komentářů

Policie obvinila muže v případu podvodného slevového portálu

ČTK , 17. May 2019 12:42

Klienti si přes portál www.slevyzhor.cz kupovali pobyty v různých hotelech, nemohli je ale čerpat....

Více 0 komentářů

Rychle rostou prodeje monitorů nad 25 palců

Pavel Houser , 17. May 2019 08:00

Trh s technickým spotřebním zbožím rostl v ČR v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o více než 6 %. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Macron: Cílem Francie není blokovat Huawei

ČTK , 16. May 2019 15:53

Nizozemský deník De Volkskrant mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společn...

Více 0 komentářů

Ministerstvo obchodu USA zařadilo Huawei na černou listinu

ČTK , 16. May 2019 12:24

Trump při vyhlášení stavu nouze využil zákona, který mu dává právo regulovat obchod v případě ohrože...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní tržby Alibaby stouply o polovinu, překonaly očekávání

ČTK , 16. May 2019 10:00

Firma těží i z růstu v oblasti cloudových služeb....

Více 0 komentářů

Google v ČR spustil placené YouTube Music a YouTube Premium

Pavel Houser , 16. May 2019 09:00

Placené verze jsou bez reklam, umožňují přehrávání na pozadí a stahování do off-line režimu....

Více 0 komentářů