Operativní leasing je pro Čechy neobjevený fenomén financování koncového hardwaru

13. March 2019 18:53 0 komentářů

Celkové náklady na operativní leasing jsou při 3 i 4letém životním cyklu koncového HW podstatně nižší než při financování úvěrem nebo hotovostí.

Podle průzkumu, který iniciovala společnost J&T Leasing, je nejčastěji operativní leasing v České republice využíván k pořízení a obnově firemních vozových parků (36 %). Operativní leasing pro pořízení koncového hardwaru, jako jsou počítače, notebooky, monitory, tablety či mobilní telefony, využívá v nějaké míře pouze 14 % z oslovených firem. V celkových investicích do koncového HW financovaných operativním leasingem tak Česká republika zaostává za praxí západního světa.

„Digitální doba, ve které žijeme, si žádá stále vyšší investice do informačních a komunikačních technologií (ICT) a softwaru. A firmy, pokud chtějí být konkurenceschopné, musí reagovat na poměrně rychlé zastarávání pořízených strojů, vyšší nároky na datovou bezpečnost, výkonnost, kompatibilitu či rychlost připojení,“ poukazuje na nástrahy dnešní doby Vlastimil Nešetřil, člen představenstva společnosti JT Leasing a dodává: „Jen za posledních 25 let se u nás investice do softwaru téměř zdesetinásobily a v případě hardwaru (HW) pak více než zečtyřnásobily. A to i přes to, že průměrná pořizovací cena HW klesá. Objem investic do ICT v roce 2017 činil celá 4 % domácího HDP a poroste i nadále a tlak na smysluplné financování a snížení firemních nákladů bude ze strany majitelů firem sílit.“

Průmyslové firmy operativní leasing využívají nejvíce

Operativní leasing je jednoznačně záležitostí průmyslových firem, které jej umí využít nejen pro financování firemních flotil. Celá čtvrtina průmyslových firem si pronajímá tiskárny a pětina využívá operativní leasing k financování koncového HW. Nejméně progresivním sektorem z hlediska využívání operativního leasingu jsou služby – je zde využíván jen ze třetiny případů a pouze pro financování firemních vozů. O jeho dalším využití není v oblasti služeb ani řeč. Ve veřejném sektoru je pak využíván v menší míře pro financování vozidel i firemního tisku.

Důvod rozdílů ve využívání operativního leasingu napříč odvětvími podnikání je prozaický. Průmyslové společnosti vyrábějí, a jsou proto závislé na technologii a výrobních zařízeních. Úvěrové či leasingové financování běžně využívají k pořízení nákladných výrobních strojů či specializovaných zařízení, díky kterým tvoří zisk. Využití tohoto typu leasingu k profinancování i jiných, než výrobních CAPEXů jim tak přijde v porovnání s jinými obory zcela přirozené.

Na velikosti firmy záleží

Zajímavý pohled na využití operativního leasingu pro financování vozů, tiskáren a koncového HW přináší také velikost firmy. Skutečnou hranicí, kdy se firma začne operativním leasingem zabývat, je 50 zaměstnanců. Pro menší firmy není operativní leasing zajímavý.

Profesionální management HW i finanční úspory

Z dotazů respondentů vyplývá, že každá společnost využívající operativní leasing koncového hardwaru zaznamenala přínos spočívající jak v profesionálním managementu hardwaru, tak ve finančních úsporách. Hlavním benefitem, který respondenti uvádí, jsou úspory nákladů souvisejících se životním cyklem zařízení (64 %). A důvod je nasnadě. Vývoj ICT technologií je překotný. Hardware je kontinuálně zlepšován nebo nahrazován lepšími a výkonnější zařízeními. Starší technologie jsou zároveň méně odolné proti novým bezpečnostním rizikům. Více než třetina firem zdůrazňuje zlepšení cash flow a možnost využít firemní finance pro jiné investice. Díky pronájmu může totiž společnost využít kapitál pro klíčové podnikatelské aktivity a pro jejich rozvoj namísto jeho utápění v pořizování výpočetní techniky. Náklady je pak možné rozprostřít do několika let a získat tím prostor pro vlastní expanzi.

Mylná hypotéza blokuje využití operativního leasingu

Hlavní bariérou pro využívání operativního leasingu koncového hardwaru, kterou sdílí hned 62 % respondentů, je mylná hypotéza, že se jedná o finančně nevýhodné řešení. Přitom celkové náklady na operativní leasing jsou při 3 i 4letém životním cyklu koncového HW podstatně nižší než při financování úvěrem nebo hotovostí. „Řada společností si neuvědomuje, že nákup za vlastní prostředky přináší zbytečné vázání kapitálu firmy, který lze efektivněji využít. Při nákupu koncového hardwaru do majetku je pak k nákladům třeba také započítat náklady související s řízením použitého HW (skladování, mazání dat, odprodej nebo likvidace), které jsou v případě využití operativního leasingu výrazně nižší, neboť je na sebe bere leasingová společnost,“ uzavírá Vlastimil Nešetřil.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů