Operativní leasing je pro Čechy neobjevený fenomén financování koncového hardwaru

13. March 2019 18:53 0 komentářů

Celkové náklady na operativní leasing jsou při 3 i 4letém životním cyklu koncového HW podstatně nižší než při financování úvěrem nebo hotovostí.

Podle průzkumu, který iniciovala společnost J&T Leasing, je nejčastěji operativní leasing v České republice využíván k pořízení a obnově firemních vozových parků (36 %). Operativní leasing pro pořízení koncového hardwaru, jako jsou počítače, notebooky, monitory, tablety či mobilní telefony, využívá v nějaké míře pouze 14 % z oslovených firem. V celkových investicích do koncového HW financovaných operativním leasingem tak Česká republika zaostává za praxí západního světa.

„Digitální doba, ve které žijeme, si žádá stále vyšší investice do informačních a komunikačních technologií (ICT) a softwaru. A firmy, pokud chtějí být konkurenceschopné, musí reagovat na poměrně rychlé zastarávání pořízených strojů, vyšší nároky na datovou bezpečnost, výkonnost, kompatibilitu či rychlost připojení,“ poukazuje na nástrahy dnešní doby Vlastimil Nešetřil, člen představenstva společnosti JT Leasing a dodává: „Jen za posledních 25 let se u nás investice do softwaru téměř zdesetinásobily a v případě hardwaru (HW) pak více než zečtyřnásobily. A to i přes to, že průměrná pořizovací cena HW klesá. Objem investic do ICT v roce 2017 činil celá 4 % domácího HDP a poroste i nadále a tlak na smysluplné financování a snížení firemních nákladů bude ze strany majitelů firem sílit.“

Průmyslové firmy operativní leasing využívají nejvíce

Operativní leasing je jednoznačně záležitostí průmyslových firem, které jej umí využít nejen pro financování firemních flotil. Celá čtvrtina průmyslových firem si pronajímá tiskárny a pětina využívá operativní leasing k financování koncového HW. Nejméně progresivním sektorem z hlediska využívání operativního leasingu jsou služby – je zde využíván jen ze třetiny případů a pouze pro financování firemních vozů. O jeho dalším využití není v oblasti služeb ani řeč. Ve veřejném sektoru je pak využíván v menší míře pro financování vozidel i firemního tisku.

Důvod rozdílů ve využívání operativního leasingu napříč odvětvími podnikání je prozaický. Průmyslové společnosti vyrábějí, a jsou proto závislé na technologii a výrobních zařízeních. Úvěrové či leasingové financování běžně využívají k pořízení nákladných výrobních strojů či specializovaných zařízení, díky kterým tvoří zisk. Využití tohoto typu leasingu k profinancování i jiných, než výrobních CAPEXů jim tak přijde v porovnání s jinými obory zcela přirozené.

Na velikosti firmy záleží

Zajímavý pohled na využití operativního leasingu pro financování vozů, tiskáren a koncového HW přináší také velikost firmy. Skutečnou hranicí, kdy se firma začne operativním leasingem zabývat, je 50 zaměstnanců. Pro menší firmy není operativní leasing zajímavý.

Profesionální management HW i finanční úspory

Z dotazů respondentů vyplývá, že každá společnost využívající operativní leasing koncového hardwaru zaznamenala přínos spočívající jak v profesionálním managementu hardwaru, tak ve finančních úsporách. Hlavním benefitem, který respondenti uvádí, jsou úspory nákladů souvisejících se životním cyklem zařízení (64 %). A důvod je nasnadě. Vývoj ICT technologií je překotný. Hardware je kontinuálně zlepšován nebo nahrazován lepšími a výkonnější zařízeními. Starší technologie jsou zároveň méně odolné proti novým bezpečnostním rizikům. Více než třetina firem zdůrazňuje zlepšení cash flow a možnost využít firemní finance pro jiné investice. Díky pronájmu může totiž společnost využít kapitál pro klíčové podnikatelské aktivity a pro jejich rozvoj namísto jeho utápění v pořizování výpočetní techniky. Náklady je pak možné rozprostřít do několika let a získat tím prostor pro vlastní expanzi.

Mylná hypotéza blokuje využití operativního leasingu

Hlavní bariérou pro využívání operativního leasingu koncového hardwaru, kterou sdílí hned 62 % respondentů, je mylná hypotéza, že se jedná o finančně nevýhodné řešení. Přitom celkové náklady na operativní leasing jsou při 3 i 4letém životním cyklu koncového HW podstatně nižší než při financování úvěrem nebo hotovostí. „Řada společností si neuvědomuje, že nákup za vlastní prostředky přináší zbytečné vázání kapitálu firmy, který lze efektivněji využít. Při nákupu koncového hardwaru do majetku je pak k nákladům třeba také započítat náklady související s řízením použitého HW (skladování, mazání dat, odprodej nebo likvidace), které jsou v případě využití operativního leasingu výrazně nižší, neboť je na sebe bere leasingová společnost,“ uzavírá Vlastimil Nešetřil.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

ČTK , 23. March 2019 09:41

Seznam ztrácí podíl na trhu, protože na mobilních telefonech je jako výchozí nastaven vyhledávač od ...

Více 0 komentářů

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů

T-Mobile chce v ČR připojit až 1,5 mil. bytů k internetu optikou

ČTK , 22. March 2019 08:00

Obce nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení trvá 14 až 16 měsíců....

Více 0 komentářů

Evropský parlament bude hlasovat o změně směrnice o copyrightu

ČTK , 21. March 2019 10:00

Plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo půvo...

Více 0 komentářů

Vodafone a Liberty Global dostanou varování regulátorů

ČTK , 21. March 2019 09:00

EK se obává, že převzetí aktivit Liberty Global by v ČR mohlo vést k vytlačení některých telekomunik...

Více 0 komentářů