Spoluzakladatel a technický ředitel Universal Robots získal Engelberger Award 2018

28. květen 2018 11:04 0 komentářů

Esben Østergaard získal nejprestižnější cenu v automatizačním průmyslu.

Americká asociace robotického průmyslu (RIA) oznámila, že letošní prestižní ocenění Engelberger Robotics Award 2018 získal Esben Østergaard, spoluzakladatel a nynější technický ředitel společnosti Universal Robots. Esben Østergaard stál za vývojem kolaborativního robotického ramene UR, které reprezentuje jednu z nejvýznamnějších technologických inovací v oblasti robotiky za poslední desetiletí. Ocenění převezme na slavnostní akci dne 20. června v Mnichově, u příležitosti konání veletrhu Automatica 2018 a mezinárodního sympozia robotiky.

Prezident asociace RIA, Jeff Burnstein, označuje současného technického ředitele Universal Robots za vizionáře, který definoval novou kategorii robotiky. „Jeho úsilí na poli kolaborativních robotických aplikací umožnilo robotům proniknout do dříve nemyslitelných oblastí a prakticky do každého průmyslového odvětví,“ řekl Jeff Burnstein. „Práce Esbena Østergaarda na robotech, jež fungují bok po boku s lidmi a jsou uživatelsky snadno ovladatelné, vzbudila neuvěřitelný zájem mezi malými a středními společnostmi, které o robotech předtím vůbec neuvažovaly. Ve světě, kde roboty a lidé pracují společně, hrají inovativní technologie Universal Robots hlavní roli.“

Uvedení prvního komerčně využitelného robota Universal Robots schopného bezpečně pracovat s lidmi v roce 2008 přišlo uprostřed finanční krize a na trhy nepřipravené na takovou formu kooperace robotů a lidí. Přesto Esben Østergaard a jeho tým uspěli s nabídkou robotů, které nejenže byly bezpečné, ale navíc také lehké, snadno využitelné a flexibilní. Tyto přednosti předurčily Universal Robots jako bezkonkurenčního lídra na trhu s kolaborativními roboty – označované zkráceně jako coboty – s aktuálním 58% podílem na globálním trhu s coboty a 72% růstem tržeb v roce 2017.

„Jsem hluboce poctěn udělením ceny pojmenované po Josephu Engelbergerovi, který přinesl se svými robotickými technologiemi revoluci do průmyslové výroby,“ řekl Esben Østergaard. „Jeho pohled na roboty schopné zastat v továrně celou řadu úkolů je zcela v souladu s vizí Universal Robots. Jsem velkým obdivovatelem jeho odkazu.“

Esben Østergaard vede tým vývojářů, kteří jako první přišli s uživatelsky přívětivým, a přitom sofistikovaným 3D programováním robotů prostřednictvím intuitivního rozhraní tabletu. To umožnilo uživatelům bez jakýchkoliv programovacích zkušeností rychle nastavovat a provozovat roboty UR.

Rovněž vyvinul funkce pro kontrolu síly a bezpečnostní prvky, které zajišťují, že při kolizi robota s člověkem zastaví robot automaticky svou činnost a nezpůsobí žádná zranění díky omezení síly a točivého momentu. Tyto funkce eliminují potřebu dodatečné bezpečnostní infrastruktury u drtivé většiny současných aplikací robotů UR a jsou základem konceptu kolaborativní robotiky.

Avšak bezpečnost je na trhu s coboty, dle Esbena Østergaarda, „podmínka nutná, nikoliv však postačující“. On sám neustále posiluje pozici UR na trhu a zvyšuje laťku „kolaborativnosti“. Dnes tento termín již neznamená jen to, že lidé mohou přímo spolupracovat s roboty bez nutnosti bezpečnostních zábran, ale vyjadřuje také jednoduchost použití – robot není plně kolaborativní, pokud jeho ovládání nezvládne široké spektrum pracovníků.

„Chceme vrátit kontrolu nad automatizací v továrnách zpět do rukou operátorů. Namísto toho, abychom vytlačovali lidské pracovníky z provozu, chceme jim dát nástroje k efektivnější práci,“ říká Esben Østergaard. „Chceme je osvobodit od toho, aby pracovali jako roboti, a spíše aby se stali programátory robotů a zastávali činnosti s vyšší hodnotou. A to bude možná ten nejdůležitější dlouhodobý výsledek zavedení kolaborativních robotů,“ vysvětluje Esben Østergaard trend, který nazývá 5. průmyslovou revolucí.

„Návrat lidské kreativity do výroby v kombinaci s dokonalou opakovatelností robotů je odpovědí na potřeby trhu a požadavky zákazníků na vysoký stupeň individualizace produktů. Je to významná kvalitativní změna: jak co do kvality výrobků, tak do kvality lidské práce.“

O Engelberger Robotics Award

Ocenění je pojmenované po Josephu F. Engelbergerovi známém po celém světě jako „otec robotiky“. Engelberger byl zakladatelem a prezidentem společnosti Unimation, prvního světového výrobce průmyslových robotů. Od roku 1977 jsou pod jeho jménem udělovány ceny v oblasti robotiky osobnostem z celého světa za jejich výjimečnost v technologickém vývoji, aplikování, vzdělávání a vizionářství v robotickém průmyslu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

Více







RSS 

Zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů