Veletrh Healthcare Information and Management Systems Society 2016 v Las Vegas (HIMSS 2016), zaměřený na využívání informačních technologií ve zdravotnictví, zaznamenal tento rok dvouciferný procentuální růst počtu vystavujících. Dle viceprezidentky HIMSS pro Severní Ameriku, Carly Smith, to potvrzuje zvýšený zájem IT firem o zdravotnictví. Česká společnost CertiCon a.s. představila několik unikátních softwarových řešení, která vznikla ve spolupráci s českými univerzitami, a jež napomáhají zvyšovat kvalitu zdravotnické péče o pacienty.
„Kvalita veletrhu HIMSS je velmi vysoká, a to jak z pohledu počtu účastníků, tak jejich firemních pozic. Většinou se jednalo o členy vyššího managementu, v mnoha případech se účastnila dokonce celá představenstva. Díky tomu jsme navázali spolupráci s velmi zajímavými společnostmi, které zaujaly nejen naše projekty, ale také přístup k různým složitým IT výzvám,“ sděluje Ing. Vladimír Mařík, obchodní ředitel společnosti CertiCon.
Mezi hlavní témata HIMSS 2016 patřilo zdraví populace, bezpečnost kyberprostoru, či přínos informačních technologií ve zdravotnictví (např. v procesu diagnostiky). Společnost CertiCon na veletrhu představila mimo jiné:
EEG analyzátor umožňující poloautomatickou analýzu spánkového cyklu. Benefitem je úspora cenného času lékařů, kteří obvykle musí provádět vyhodnocování dat manuálně. EEG analyzátor je účinnější než doposud vyráběné programy pro CT a EEG. Řešení EEG analyzátor vyvinul CertiCon na základě společného výzkumu realizovaném na Českém vysokém učení technickém v Praze.
Trusted Patient Coach, software umožňující vzdálený dohled nad pacientem. Prostřednictvím aplikace v počítači, chytrém telefonu či tabletu může lékař monitorovat momentální zdravotní stav pacienta. Aplikace vyhodnocuje základní zdravotní údaje, ukládá, třídí a přeposílá důležitá data, sumarizuje předepsané léky, připomíná plánovaná vyšetření a sestavuje léčebné plány. TPC byl společností CertiCon vyvinutý pro Health Helm Inc.
Laryngo Voice jenž umožňuje uchování a následné obnovení hlasu pacientů po totální laryngektomii. Laryngo Voice využívá nahrávek hlasového projevu pacienta pořízených před zákrokem. Na jejich základě umí vytvářet souvislou řeč, která je velmi podobná původnímu projevu pacienta. Rozdíl mezi původním hlasem a syntetickým hlasem je, na rozdíl od současných dostupných řešení, opravdu minimální. V současné době se ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a Fakultní nemocnicí v Motole plánuje v rámci vhodného dotačního titulu výzkum automatizace celého procesu konzervace a rekonstrukce hlasu, což významně zkrátí dobu potřebnou k dodání hlasů jednotlivým pacientům a umožní masivní využití popisované technologie i dalším zájemcům.