Manažeři potvrdili tlak IT odborníků na zvyšování mezd

Jiří Kocourek , 12. květen 2008 09:03 8 komentářů

Kravatak
V Česku panuje dlouhodobý problém nedostatku kvalifikovaných odborníků. Jedná se o fakt, který se projevuje zejména v oblasti informačních technologií (IT). Nabízí se myšlenka, zda-li toho právě specialisté nevyužívají tím, že by přicházeli do firem s přemrštěnými požadavky v oblasti odměňování, pracovních podmínek a tak dále. Zeptali jsme se proto v českých IT firmách, jaké jsou jejich zkušenosti s touto problematikou.

ITBIZ.cz se o situaci související s nedostatkem schopných odborníků zajímal už v několika článcích. O nedostatku kvalitních vývojářů se podrobně vyjádřil generální ředitel české pobočky Skype Philippe Bernard. Nedávno otevřela svojí pobočku v Praze také internetová aukční síň eBay, ta schopné pracovníky lanaří i metodami headhuntingu.

Připomenout lze i článek o tom, jakým způsobem v Česku motivují firmy zaměstnance a jaké výhody jsou jim schopny nabídnout. Tuzemský trh IT je specifický a bylo zajímavé zeptat se firemních manažerů, jaké zkušenosti mají s požadavky předních odborníků.

Vyplatí se více zaměstnat mladého absolventa nebo zkušeného profesionála?Ve společnosti DC Concept potvrdili trend, že vysoce kvalifikovaní pracovníci při současném nedostatku odborníků v IT mají daleko vyšší požadavky na platy, benefity či nadstandardní zvýhodnění. Někteří zaměstnavatelé se při hledání vhodného specialisty do svého týmu řídí i podle toho, jestli by ho dokázali zaplatit. Mohou to potom řešit například tak, že dají šanci raději mladému absolventovi než zkušenému odborníkovi, který by se jim prodražil více.

Podle generálního ředitele Jana Melzera záleží na situaci. Prý je někdy výhodnější zaškolit absolventa než bojovat se stereotypy, které si přinese odborník. Na druhou stranu zkušení odborníci podle názoru Melzera velmi obohatí znalosti týmu.

Firma Altus raději dává přednost mladým absolventům s perspektivou dalšího vzdělávání a výchovy. Podle Štěpána Pokorného, jednatele společnosti Altus Development, jsou mladí lidé pružnější než zkušení odborníci, kteří jsou drazí a obtížně mění své zvyky. „Například výborný unixový programátor se zkušenostmi z velkých databází v Altusu své znalosti a dovednosti neuplatní,“ řekl Pokorný.

Obecný trend tlaku na vyšší platy existuje

Obecný trend potvrdil i Vladimír Prinke pracující na pozici ředitele marketingu a vývoje společnosti Karat Software. „Větší nebezpečí je však rozlišit při náboru ty, kteří se na této vlně vezou, aniž svými kvalitami dosahují platových požadavků. Vysoce kvalifikované vývojáře by nemělo být problém i vysoce odměňovat, pokud jich dokáže efektivně firma využít pro tvorbu přidané hodnoty, a tu musí být v konečném důsledku ochoten zaplatit zákazník,“ řekl Prinke.

Generální ředitel společnosti J.K.R. Vladimír Králíček potvrdil, že určitý trend k tlaku na zvyšování mezd existuje. Nicméně podle něj také platí, že plat není základním motivačním faktorem a že je hraje roli otázka stability vývoje a loajality k budovanému celku.

Personální ředitelka softwarové společnosti Microsoft Martina Šmidochová si myslí, že pokud chce jakákoliv firma získat a udržet pracovníky, kteří disponují vysokou kvalifikací, měla by se jim snažit nejen zajistit co možná nejlepší pracovní prostředí a zabezpečit jejich další profesní rozvoj, ale také promítnout jejich přínos a zkušenosti do finančního ohodnocení.

„Pokud tedy mluvíme o vysoce kvalifikovaných pracovnících, myslím si, že je správně, když za svůj přínos pro firmu požadují také relevantní odměnu,“ poznamenala Šmidochová.

Klíčem k určení platu odborníka je kombinace několika faktorůSestavení platu zaměstnance je procesem skládajícím se z vyhodnocení více faktorů. To potvrdil i Jan Melzer z DC Concept, podle kterého výše finančního ohodnocení vychází z požadavků na danou pozici a je korigována schopnostmi a zkušenostmi uchazeče. Vladimír Prinke řekl, že klíč pro určení výše platů je v Karat Software kombinací několika faktorů, jako jsou kvalifikace, druh pozice, vzdělání nebo zkušenosti. Pracovníci v Karatu mimo jiné procházejí interním školením, při kterém mají šanci dosáhnout kvalifikovanějších pozic. Tyto pozice jsou pak více obsazovány na projekty, které znamenají více výnosových hodin. „Je to tedy systém kombinující dosaženou kvalifikaci, zkušenosti a skutečný přínosem pro firmu,“ popsal Prinke.

Martina Šmidochová uvedla, že ve výši platu v Microsoftu se odráží celá řada faktorů. Je to jak druh pozice, kvalifikace, vzdělání a zkušenosti, tak i třeba plnění předem stanovených osobních cílů a plánů. U výrobce ERP systémů J.K.R. není definován jednoznačný klíč pro stanovení platu. Jde o komplexní individuální vyhodnocení každého pracovníka, včetně členění základní a motivační složky mzdy.

Zahraniční specialisté se příliš neprosazují

Společnost DC Concept, která se zabývá se vývojem informačních systémů, zaměstnávala odborníky z celé Evropy i Asie. „Ale zkušenosti máme veskrze negativní,“ řekl Jan Melzer, generální ředitel společnosti DC Concept. Podle něj firma většinou narazila na výrazné kulturní odlišnosti, které se v praxi těžko překonávají.

Vladimír Prinke, ředitel marketingu a vývoje společnosti Karat Software, řekl, že firma v současnosti žádného pracovníka z východních zemí nezaměstnává, i když se již s podobnými nabídkami setkala. Karat Software má vytvořený vlastní propracovaný systém zaškolování a předávání zkušeností z projektů. „Jdeme spíše cestou výchovy vlastních zdrojů,“ dodal Prinke.

Problémy se zaměstnáváním specialistů z východních zemí potvrdil i generální ředitel společnosti J.K.R. Vladimír Králíček. Ten vysvětlil, že v branži ERP systémů pro český trh, je to problematické. „Zejména jde o jazykovou bariéru. Ne o jazyk jako takový, ale o vcítění se v českém jazyku. Náš obor je o vztazích, a proto jsem zde dosti skeptický,“ popsal situaci ředitel J.K.R.

Štěpán Pokorný řekl, že společnost Altus se zaměstnávání cizinců nebrání, ale ani je cíleně nevyhledává. Velkou roli prý hraje zastávaná pozice, kde například u konzultantů je dokonalá čeština zásadním požadavkem. U programátorů údajně znalost jazyka takovou roli nehraje.

Přečtěte si také

Platy v SAP a IBM jdou v průměru přes 100 000 korun
S praxí rostou platy v ICT až na několikanásobek
Češi mají nejvyšší mzdy v IT, Slováci v telekomunikacích
Jak se v Česku přistupuje k zaměstnávání rizikových skupin?


Komentáře

Peto_MiG #1
Peto_MiG 12. květen 2008 09:40

Už by sa veru mohol skončiť pohľad na IT odborníkov ako na údržbárov. Ktorýkoľvek správca alebo programátor musí poznať a spracúvať obrovské množstvo technických súvislostí, a jeho skúsenosti sú často len ťažko nahraditeľné.

Od administrátora sa často očakáva, že bude ovládať procesy na všetkých úrovniach podniku, a "poradiť" ľubovoľnému pracovníkovi v otázkach, ktoré by mal riešiť v skutočnosti on. Administrátor pri nasadzovaní systémov je nútený poznať firemné procesy na takej úrovni, ako ich nepozná nikto, ani riaditeľ. Väčšina skúsených správcov by po krátkom zaškolení dokázala nahradiť takmer KTORÉHOKOĽVEK zamestnanca firmy. Opačne to však neplatí.

Keď sa pozriem na platy managerov a ekonomických vedúcich, tak požiadavky kvalifikovaných IT odborníkov mi pripadajú ešte veľmi skromné. Mali by sme žiadať viac.

peto #4
peto 13. květen 2008 08:18

Kazde ine odvtevie by sa bolo bv stave, ked 92% zametanncov na IT postoch je nekvalifikovaych zlozilo IT nie.

29.4.2008
Český statistický úřad vydal zajímavou studii týkající se lidských zdrojů v oboru informačních technologií. Česká republika trpí v současné době nedostatkem pracovních sil. Jaká je situace na jednom z nejdynamičtějších trhů - informačních technologií? Máme dost IT odborníků s dostatečným vzděláním?

Analýza se zabývá také vzděláním jednotlivých IT pracovníků. Zaměstnanci s vyšším než středoškolským vzděláním, tvořili v roce 2006 necelých 45 % všech pracovníků.

<b>Překvapivě ale jen 8 % mělo správnou kvalifikaci v oboru informatika a výpočetní technika.</b>
http://www.root.cz/clanky/jak-je-na-tom-cesko-s-it-odborniky/

# #6
# 15. květen 2008 11:04

V CR neexistuje zadny obor, ktery by mel blizko k americkemu oboru Computer Science, informatika jsou prehistoricke, teoreticke a neuzitecne informace + matematika. S IT to nesouvisi vubec. Obor vypocetni technika je informatika + teorie + vypocty tuzkou na papir, s technikou to opet vubec nesouvisi. Za praxi tam oni povazuji M$ software, nebo widlacky Kchombajn lunix (Debian).

Zamestnavatele maji sve realne pozadavky na znalosti konkretnich technologii, ty vsak ve skolach zaostali retardi ani castecne neznaji a proto nikdo normalni na tyto skoly ani z techto skol nechodi. Tech 8% majicich v CR "spravnou kvalifikaci" ve skutecnosti zadnou kvalifikaci nema, pracuji protekcne nekde pomoci mysi ve widlich a neumi nic. Je sice hezke, ze znaji treba teorii kompilatoru, ale kazda firma kompilator uz nekolik dekad ma, takze co ji muze takovy tupy absolvent nabidnout?

AbsolventKteryBere92TisicCisteho #7
AbsolventKteryBere92TisicCisteho 15. květen 2008 14:44

Drž tlamu, středoškolskej ubožáku.
To že matláš diagramy na flipčárt a jezdíš v oktávce na hlínách fmetle fplný palbě neznamená že něco víš o softwaru a můžeš pomlouvat vysoký školy.
Absolvoval jsem ČVUT a nelituju.

MarSik #8
MarSik 20. květen 2008 13:40

Ano na vysoke skole vas nic nenauci... krome toho jak se ucit, jak chapat souvislosti mezi problemy a par teoretickych konceptu, diky kterym nasledne pochopite ty prakticke aplikace (ktere jsou porad dokola to same a zalozene na nejake 20 let stare teorii) nekolikanasobne rychleji nez clovek, ktereho pred ne posadite bez obecneho teoretickeho prehledu v tom oboru.

Kompilator na programovaci jazyk treba firmy maji uz davno, ale co treba analyza textu a vyhledavani? Tam je uvnitr take skryta velka cast kompilatoru, krome toho techniky pouzivane v kompilatorech (zrovna vetsinou veci z computer science) jako konecne a zasobnikove automaty se hodne pouzivaji. A veci jako vycislitelnost a slozitost? Pokud o nich neco vite, tak taky vite jak program nepsat, protoze by byl prilis neefektivni. Napriklad algoritmy pro vypocet zavislosti (velmi potrebna vec v mnoha aplikacich a oborech) se daji redukovat na SAT problem, ktery se na vysokych skolach naprosto teoreticky uci, vcetne toho jakymi zpusoby se da a neda resit. Paralelni programovani.. to dneska skoro nikdo neumi, protoze vetsina tech stredoskolaku nikdy nic podobneho gridum a clusterum nepsala. A divte se, ale na vysokych skolach se to opet uci.

Takze ano.. vysoka skola nefunguje tak, ze vam naserviruje zrovna aktualni buzzword technologie. Oni se snazi tam lidi naucit jak samostatne myslet a chapat souvislosti. Technologie se casem zmeni, ten lepsi pristup k reseni problemu vam ale zustane.

melkor #2
melkor 12. květen 2008 13:21

Jako obycejne: Vezme se mladik za male penize, zauci se (za velke penize) a odejde. Zkuseny je "pry" moc drahy ...

Rehalista #3
Rehalista 12. květen 2008 13:32

Kravaťácká pakáž v IT umí pár módních anglických slovíček a taky "vymejlovat" problém, a berou za to 100-150 tisíc i víc.
Proč by tedy programátor který se musel naučit spoustu věcí a technologií měl brát 30 tisíc nebo ještě míň? Navíc práci skutečně dělá a jenom o ní nežvaní jako všichni ti CIO a Business Project Manageři....

NR #5
NR 13. květen 2008 16:31

Stále stejně zjednodušené vidění světa ...

Odpověď je relativně jednoduchá: řídit umí a zvládne mnohem méně lidí než programovat. Navíc odpovědnost PM je mnohonásobně větší než programátora. A také v tom, že dobrý PM nepodceňuje své programátory.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů