Jak se starat o notebook?

Bereme je všude sebou a jsou pro nás nepostradatelní. Po stránce údržby si všímáme snad jen displeje a každodenně je nabíjíme. Samozřejmě hovoříme o noteboocích, které se nejen v posledních letech staly neodmyslitelnou součástí našich pracovních a mnohdy i osobních životů. Stejně jako každé jiné zařízení mají své požadavky na provoz a existuje spousta zásad, jimiž můžeme prodloužit životnost. Na tuto oblast jsme se na ITBiz.cz z hlediska hardwaru a údržby zaměřili.


V praktickém využití jsme vyzkoušeli aktivní chladicí podložku od společnosti Akasa.
Konkrétně model AK-NBC-08AL. Jedná se o klasického zástupce ve své kategorii.
Vyniká především svou jednoduchostí. Po technické stránce disponuje dvojicí
aktivních ventilátorů. Jejich účinnost je tedy přímo závislá na konstrukci a velikosti
samotného notebooku. Výhodou byl především tichý chod. Vyzdvihnout můžeme
také skutečnost, že notebook je o trochu výše a některým uživatelům tato
skutečnost sedí. Napájení obstarával USB port, u něhož je samozřejmě nutné
zapojení do samotného notebooku.
Za propůjčení děkujeme společnosti 100 Mega Distribution.

Úvodem

Pryč jsou doby, kdy k chlazení počítače stačil jediný ventilátor a pasivní chladiče. Nároky na chlazení počítačů jsou anebo alespoň byly donedávna jedním velkým problémem. S rostoucím výkonem se zvyšoval příkon a tedy i množství vyzařovaného tepla. V segmentu notebooků je třeba této problematice věnovat pozornost ještě vyšší. Všechny komponenty jsou ukryty v prostoru, jenž se odvíjí od výšky v řádech několika milimetrů. Většinou jsou integrované na základní desce. Chlazení kupující ovlivnit nemůže. Dáno je konstrukcí a způsobem chlazení. V mnohém však jemu může pomoci anebo spíše neškodit.

V notebooku nenajdete žádné monstrózní ventilátory, ale většinou kultivované a tiché řešení. Prostor, hmotnost, hlučnost anebo technická náročnost jsou jedny z mnoha důvodů a příčin. Ve většině případů nalezneme ventilátor umístěný ve spodní části a průduchy po stranách. Hlavní ventilátor neběží pořád, ale spouští se a reguluje dle potřeby chlazení a přípustné hlasitosti. Z tohoto důvodu lze regulaci ze strany uživatele chápat jako sebevraždu přenosného počítače.

Boj za čistotu?

V nedávné době jsem se osobně setkal s případem zanesení od prachu. V tomto směru má uživatel svázané ruce. Do notebooku je v rámci záručních podmínek vstup většinou velmi omezen. Mezi partie, kde se prach usazuje, patří především boční průduchy. Jak prach tedy odstranit? Rozhodně bych se jej nedoporučoval vyfouknout, což zvláště alergici na prach plně chápou. Nejlepším řešením je použití vysavače. Z hlediska čištění hardwaru je to často maximum. Na provoz vnitřního hardwaru sice vliv nemá, ale na funkčnost kláves a čistotu samozřejmě ano. Samozřejmě máme na mysli klávesnici. Tato část opravdu patří mezi vůbec nejšpinavější v bytě a v počítači nemluvě. Lepší než čištění je prevence a takové drobky z bagety po usazení mohou páchat problémy. Každopádně není od věci občas alespoň z vrchu navlhčeným hadříkem setřít povrchní nečistoty a prach, popřípadě využít osvědčeného vysavače. Zřejmě nejlepší je úplná demontáž, vyčištění a zpětná montáž klávesnice.

S podložkou a lépe

Vyjma preventivních opatření můžeme notebooku ulehčit ještě v mnohém. V první řadě dodržovat několik zásad. Nepracovat s ním na povrchu, který nedovoluje průtok vzduchu pro chlazení. Jedná se například o peřiny, sedačky a podobně. V tomto případě je na místě se buď takového použití zdržet anebo si pořídit podložku. Nemáme na mysli chladicí, ale pouze takovou, která nabízí rovnou plochu. Bohužel nabídka je velmi omezená. Namátkou řada od společnosti Belkin anebo produkt švédského prodejce nábytku Ikea. Výhodou těchto řešení je jednoduchost zajištění rovného povrchu pod notebookem.

Existuje však podstatně rozšířenější skupina chladicích zařízení pro notebooky. Jedná se o chladicí podložky, které se svou činností na chlazení aktivně podílejí. Je jich celá řada a každá nabízí jinou ergonomii, funkce, barevná provedení a podobně. V zásadě je dobré používat zařízení při potřebě nadstandardně chladit a vhodné je použití u výkonných a především herních notebooků.

Sami jsme měli možnost vyzkoušet podložku od společnosti Akasa, postřehy z jejího používání jsou pod fotografií vpravo. U méně výkonných notebooků se rozdíly podstatně smazávají. Co však rozhodne o efektivitě neboli účinnosti chladicí podložky? Především použité ventilátory a jejich umístění vzhledem k umístění a konstrukci samotného notebooku. Kromě aktivních chladicích podložek existuje také skupina pasivních, které se také na chlazení přímo podílejí. Jejich výhodou je absence nutnosti zapojení napětí pro ventilátory. Dále také nulová hlučnost a v neposlední řadě fakt, že chladí rovnoměrně na všech místech spodní části notebooku. To se rozhodně o aktivních chladicích podložkách říci nedá.

Za zmínku stojí také externí chladič umožňující připnutí na chladící mřížku po straně notebooku. Takové zařízení je pevně přichyceno a napájeno z USB portu. Jeho účinnost však je silně závislá na každém přenosném počítači zvlášť z důvodu vnitřního uspořádání komponent. V zásadě se připravte na zvýšenou hlučnost.

Závěrem

Možností prodloužení životnosti přenosných počítačů je několik. Vyjmenovali jsme si základní preventivní opatření a možná řešení v situacích, kdy to běžné už nestačí anebo nevyhovuje. Při použití kvalitního chladiče, důmyslného chlazení daného konstrukcí a dynamického přetaktování procesoru se nemusíte bát. Rozhodně však nečekejte zázraky a pokud používáte počítač k nenáročným aplikacím a na rovném stole, pak se nutnost dalšího příslušenství jeví jako zbytečná. V ostatních případech se však jedná o dobře investované peníze.

Přečtěte si také

HP uvádí nové ultra-přenosné notebooky
Chlazení tichých počítačů budoucnosti
AMD na trh uvedlo nový čip Shanghai
Tajemné komnaty technologie U3

Exit mobile version