• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Tajemné komnaty technologie U3

Michal Polák
20. 11. 2008
| Články
Technologie

Pod pojmem technologie U3 si každý představuje trochu něco jiného. Před několika lety se stal především marketingovým lákadlem pro koupi nového flash disku. Přitom se nikde vyloženě nepíše, jaké parametry musí takové zařízení splňovat. V zásadě se jedná o technologii, o které mnoho lidí slyšelo a méně ji používá. I proto se ITBiz.cz podíval na pojem U3 trochu podrobněji a přináší řadu ucelených informací a praktických rad.

U3
U3 Launchpad; zdroj fotografie: Wikipedie.

Úvodem

Na rozdíl od jiných často používaných názvů není U3 žádnou zkratkou. Obecně se hovoří o mobilní technologii, jejíž hardwarové požadavky na zařízení nejsou přesně definovány. Na úplný začátek se ještě vraťme do minulých desetiletí. Vrcholem přenosných médií v těchto časech byly diskety, na které se nejčastěji ukládala hotová data. Po nástupu optických médií do segmentu počítačů se rozšířila takzvaná CD-RW (Compact Disk ReWritable). Jednalo se jak již z názvu vyplývá o úložiště s možností několikanásobného přepisu. Tato média nabízela nesrovnatelně vyšší kapacity. Počet přepsání byl limitován, stejně jako nutnost speciálních mechanik, a tak se vědci ve službách IT hardwarových společností pustili do nových technologií. Jednou z nich byl právě dnes tak běžný USB disk. V původním použití sloužil čistě k přesunu dat z počítače na počítač.

Technologie U3

Nejen v podnikovém prostředí si každý uživatel zvykl na určité aplikace. Přišel na jiné místo a svá data byl často nucen editovat v pro něj cizím softwaru. Často tak nebyla zajištěná kompatibilita, podpora funkcí a také efektivita práce. A právě z těchto důvodů přišla na svět technologie, kterou dnes známe asi nejvíce pod označením U3. Ve skutečnosti se jedná o samotnou společnost zabývající se tímto segmentem vývoje softwaru. Myšlenka není nijak složitá. Na přenosném disku má své vyhrazené místo zvláštní aplikace (Launchpad). Umožňuje na zařízení nainstalovat speciálně upravené aplikace, jež slouží k práci. Výsledné soubory, tedy data, se pak ukládají přímo na přenosné zařízení. Uživatel tak má na svém přenosném disku nejen data ale také aplikace, s nimiž je může na téměř jakémkoliv počítači editovat.

Hardwarové požadavky

Samotná zařízení nejsou po stránce hardwaru příliš definována. Je to dáno tím, že kromě Launchpadu od U3 existuje celá řada alternativ. Každopádně je několik důležitých bodů, kterých bychom se měli (v případě alternativ) anebo výrobců držet. Kromě těch základních o dodržení určité kapacity jich je několik. V prvé řadě se jedná o počet přepsání. Uvědomme si, že se chystáme flash disk používat stejně jako klasický pevný disk. Ze zařízení si počítač nenačítá pouze data, ale právě samotné aplikace. V tomto ohledu je řešení složité a není přímo známo, jak se s tímto faktem vyrovnávají výrobci. Jasné je určitě to, že levnější flash disky pro každodenní používání po dobu desítek měsíců mohou být poznamenány. To je dáno samotnou technologií flash pamětí.

Důležitým prvkem je LED dioda. Právě pomocí ní může každý jednoduše zjistit stav. Jednoduše řečeno: jestli se i po vypnutí aplikací nic neděje na cestě mezi počítače a přenosným zařízením. V tomto ohledu hrozí i ztráta dat anebo poškození fyzické. Z předchozího kontextu vyplývá, že vhodným přenosovým zařízením pro využití U3 se může stát téměř každé s LED diodou a dostatečnou kapacitou. A počet přepsání? Na trhu se objevuje mnoho levných U3 disků, které se vzhledem k ceně určitě od těch klasických příliš lišit nebudou.

U3
U3 Launchpad; zdroj fotografie: Wikipedie.

Jaké aplikace

Výběr samotných aplikací je nemalý. V zásadě se dělí do dvou kategorií. Samozřejmě máme na mysli komerční a nekomerční. I tak lze z bezplatného softwaru složit opravdu dobře fungující sestavu aplikací. K dostání je internetový prohlížeč, e-mailový klient, kancelářský balík, souborový manažer anebo editor fotografií. Volně ke stažení a použití je například internetový prohlížeč Mozilla Firefox anebo kancelářský balík OpenOffice.org. Instalace probíhá velmi jednoduše a v podstatě stejně jako ve Windows.

Z použitých aplikací vyplývá také nutná kapacita disku. Například posledně zmíněný OpenOffice.org zabere celých 230 MB. Později zmíněná alternativa PStart umožňuje nainstalovat například jakýkoliv software, který nevyžaduje zapsání do registrů. Jste sice ochuzeni o své nastavení, ale aplikace u sebe máte a především je nemusíte zdlouhavě lovit v adresářích média.

U3 Launchpad a další alternativy

Nejvíce rozšířeným zástupcem je aplikace Launchpad. Je většinou dodávána k zařízením, která mají v názvu přízvisko U3. Kromě celé řady funkcí nabízí zajištěnou kompatibilitu s daným zařízením a aplikacemi. Ve své podstatě vypadá prostředí podobně jako například nabídka Start ve Windows. Po instalaci (zapsání do registrů apod.) se v dolní liště objevuje ikonka. Po kliknutí se rozbalí nabídka s nainstalovanými aplikacemi, nastavením a možností zabezpečení. Některé aplikace jsou připraveny k instalaci, jiné je naopak možné vyhledat přes samotnou nabídku v aplikaci. Bohužel je tato aplikace podporována pro operační systémy Windows, a to nejčastěji 2000 a výše. Uživatelé systémů MAC OS a Linux mají prostě smůlu.

Pro uživatele systému Windows však ještě existuje celá řada alternativ. Nenabízejí podporu a jistotu kompatibility. Často ani tak široké možnosti, ale v základním principu jsou relativně dostatečné. Příkladem aplikace je například aplikace PStart, kterou není nutné instalovat na jiný oddíl na přenosném zařízení. Kromě možností instalace softwaru nabízí především jednoduché rozhraní a malý organizér poznámek.

A co Linux?

Situace v Linuxu, jak již bylo řečeno, je trochu jiná. Na této platformě rozhodně U3 jako takovou technologii, pokud tuto „věc“ tak budeme nazývat, nenajdete. Podle informací redaktora Abclinuxu.cz Luboše Doležela je spousta alternativních řešení. V prvé řadě je to skutečnost, že většina distribucí má již nainstalováno množství aplikací, na rozdíl od Windows. Další možností je takzvaná Live distribuce. Jedná se o řešení, kdy je operační systém nainstalován na přenosném médiu (CD, flash disk apod.). A když chci zamezit riziku, že omylem uložím svá data na disk hostitelského počítače? Vytvořím spouštěcí skripty na médium. V těch jasně definujeme, kam ukládat soubory.

Slovo závěrem

Úplně na závěr lze říci mnoho věcí. Nezůstali jsme pouze u suché teorie, ale samotnou technologii jsme vyzkoušeli. U3 jednoduše není pro každého a vyplatí se pouze při častějším používání. Pokud často využíváte vaše přenosné zařízení pouze na přenos dat, pak vás bude s největší pravděpodobností Launchpad otravovat. Spouští se defaultně při každém vložení. Jeho další použití je pak komfortní a velmi jednoduché. To se týká také alternativní aplikace PStart. Osobně ji mám na svém flash disku nainstalovanou. Bez nutnosti nastavení nabízí tu výhodu, že se po vložení ve Windows ukáže klasická nabídka, co provést. A na prvním místě je právě spuštění. V zásadě se jedná o rychlejší řešení než v prvním případě. Jaké máte zkušenosti s technologií U3 vy?

Přečtěte si také:
Kam ukládat data v roce 2008?
SSD disky výrazně zrychlí a budou spolehlivější, říká SanDisk
Jmenuje se poslední optické médium Blu-Ray?
Kdy je vhodné vybrat notebook nebo stolní počítač?

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Zprávičky

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15. 1. 2021
Články

České servery zažívají malou revoluci

15. 1. 2021
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí
Zprávičky

Nový nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

14. 1. 2021
Zprávičky

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

14. 1. 2021

Zprávičky

Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

ČTK
18. 1. 2021

Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. Na dva a

České i světové organizace čelí nejčastěji útokům malwaru Emotet

Pavel Houser
18. 1. 2021

Emotet začal jako bankovní trojan, nyní funguje univerzálněji. Následují škodlivé kódy Trickbot a FormBook.

Ripple 20 představuje nebezpečí pro stovky tisíc zařízení

EMA: Hackeři zveřejnili ukradené e-maily o vakcíně, pozměnili je

ČTK
17. 1. 2021

Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se pachatelům podařilo získat

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování podle asociace nevěděli

ČTK
15. 1. 2021

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

ČTK
15. 1. 2021

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami

Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

ČTK
15. 1. 2021

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia - tradičněji pojatou encyklopedii. Vybraná

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Nový nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

Pavel Houser
14. 1. 2021

Karolina bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 PFlop/s. V posledním čtvrtletí minulého roku proběhla soutěž

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

ČTK
14. 1. 2021

Poptávka po čipech je v poslední době tak vysoká, že továrny na celém světě

Telefónica se dohodla na prodeji svých stožárů za 7,7 mld. eur

ČTK
14. 1. 2021

Evropské telekomunikační firmy doposud spíše odmítaly ztrátu kontroly nad stožáry, které považovaly za strategicky

Tiskové zprávy

Český startup Memsource kupuje německou společnost Phrase

Alienware představil vylepšené herní stroje

Acer a PrinterLogic poskytují pro podniky řešení pro tisk bez serveru

IBM Cloud Pak pro integraci umožňuje digitální transformaci Komerční banky

Společnost Pure Storage byla v magickém kvadrantu Gartneru označena za lídra

Lenovo představuje nové modely ThinkBook pro mobilní profesionály

Zpráva dne

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Redakce
6. 1. 2021

Nabídka levného a hlavně legálního softwaru od GoodOffer24.com, od nástrojů produktivity od Microsoftu přes...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Inbound marketing

Area manager

HDTV

Nejpopulárnější články

Tajemné komnaty technologie U3

Michal Polák
20. 11. 2008

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Petr Zavoral
24. 12. 2020

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • VLC 3.0.12
  • Jak otevřít soubor v Emacsu
  • InstallFest 2021 – CFP

RSS Sciencemag.cz

  • V Brně budou vznikat nové typy elektronových mikroskopů
  • Elektronový mikroskop kombinovaný se světlem
  • U 8 z 25 druhů eurasijských netopýrů našli protilátky na vzteklinu

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.