Tajemné komnaty technologie U3

Michal Polák , 20. listopad 2008 06:29 1 komentářů
Rubriky: Hardware

Technologie
Pod pojmem technologie U3 si každý představuje trochu něco jiného. Před několika lety se stal především marketingovým lákadlem pro koupi nového flash disku. Přitom se nikde vyloženě nepíše, jaké parametry musí takové zařízení splňovat. V zásadě se jedná o technologii, o které mnoho lidí slyšelo a méně ji používá. I proto se ITBiz.cz podíval na pojem U3 trochu podrobněji a přináší řadu ucelených informací a praktických rad.

U3
U3 Launchpad; zdroj fotografie: Wikipedie.

Úvodem


Na rozdíl od jiných často používaných názvů není U3 žádnou zkratkou. Obecně se hovoří o mobilní technologii, jejíž hardwarové požadavky na zařízení nejsou přesně definovány. Na úplný začátek se ještě vraťme do minulých desetiletí. Vrcholem přenosných médií v těchto časech byly diskety, na které se nejčastěji ukládala hotová data. Po nástupu optických médií do segmentu počítačů se rozšířila takzvaná CD-RW (Compact Disk ReWritable). Jednalo se jak již z názvu vyplývá o úložiště s možností několikanásobného přepisu. Tato média nabízela nesrovnatelně vyšší kapacity. Počet přepsání byl limitován, stejně jako nutnost speciálních mechanik, a tak se vědci ve službách IT hardwarových společností pustili do nových technologií. Jednou z nich byl právě dnes tak běžný USB disk. V původním použití sloužil čistě k přesunu dat z počítače na počítač.

Technologie U3


Nejen v podnikovém prostředí si každý uživatel zvykl na určité aplikace. Přišel na jiné místo a svá data byl často nucen editovat v pro něj cizím softwaru. Často tak nebyla zajištěná kompatibilita, podpora funkcí a také efektivita práce. A právě z těchto důvodů přišla na svět technologie, kterou dnes známe asi nejvíce pod označením U3. Ve skutečnosti se jedná o samotnou společnost zabývající se tímto segmentem vývoje softwaru. Myšlenka není nijak složitá. Na přenosném disku má své vyhrazené místo zvláštní aplikace (Launchpad). Umožňuje na zařízení nainstalovat speciálně upravené aplikace, jež slouží k práci. Výsledné soubory, tedy data, se pak ukládají přímo na přenosné zařízení. Uživatel tak má na svém přenosném disku nejen data ale také aplikace, s nimiž je může na téměř jakémkoliv počítači editovat.

Hardwarové požadavky


Samotná zařízení nejsou po stránce hardwaru příliš definována. Je to dáno tím, že kromě Launchpadu od U3 existuje celá řada alternativ. Každopádně je několik důležitých bodů, kterých bychom se měli (v případě alternativ) anebo výrobců držet. Kromě těch základních o dodržení určité kapacity jich je několik. V prvé řadě se jedná o počet přepsání. Uvědomme si, že se chystáme flash disk používat stejně jako klasický pevný disk. Ze zařízení si počítač nenačítá pouze data, ale právě samotné aplikace. V tomto ohledu je řešení složité a není přímo známo, jak se s tímto faktem vyrovnávají výrobci. Jasné je určitě to, že levnější flash disky pro každodenní používání po dobu desítek měsíců mohou být poznamenány. To je dáno samotnou technologií flash pamětí.

Důležitým prvkem je LED dioda. Právě pomocí ní může každý jednoduše zjistit stav. Jednoduše řečeno: jestli se i po vypnutí aplikací nic neděje na cestě mezi počítače a přenosným zařízením. V tomto ohledu hrozí i ztráta dat anebo poškození fyzické. Z předchozího kontextu vyplývá, že vhodným přenosovým zařízením pro využití U3 se může stát téměř každé s LED diodou a dostatečnou kapacitou. A počet přepsání? Na trhu se objevuje mnoho levných U3 disků, které se vzhledem k ceně určitě od těch klasických příliš lišit nebudou.

U3
U3 Launchpad; zdroj fotografie: Wikipedie.

Jaké aplikace


Výběr samotných aplikací je nemalý. V zásadě se dělí do dvou kategorií. Samozřejmě máme na mysli komerční a nekomerční. I tak lze z bezplatného softwaru složit opravdu dobře fungující sestavu aplikací. K dostání je internetový prohlížeč, e-mailový klient, kancelářský balík, souborový manažer anebo editor fotografií. Volně ke stažení a použití je například internetový prohlížeč Mozilla Firefox anebo kancelářský balík OpenOffice.org. Instalace probíhá velmi jednoduše a v podstatě stejně jako ve Windows.

Z použitých aplikací vyplývá také nutná kapacita disku. Například posledně zmíněný OpenOffice.org zabere celých 230 MB. Později zmíněná alternativa PStart umožňuje nainstalovat například jakýkoliv software, který nevyžaduje zapsání do registrů. Jste sice ochuzeni o své nastavení, ale aplikace u sebe máte a především je nemusíte zdlouhavě lovit v adresářích média.

U3 Launchpad a další alternativy


Nejvíce rozšířeným zástupcem je aplikace Launchpad. Je většinou dodávána k zařízením, která mají v názvu přízvisko U3. Kromě celé řady funkcí nabízí zajištěnou kompatibilitu s daným zařízením a aplikacemi. Ve své podstatě vypadá prostředí podobně jako například nabídka Start ve Windows. Po instalaci (zapsání do registrů apod.) se v dolní liště objevuje ikonka. Po kliknutí se rozbalí nabídka s nainstalovanými aplikacemi, nastavením a možností zabezpečení. Některé aplikace jsou připraveny k instalaci, jiné je naopak možné vyhledat přes samotnou nabídku v aplikaci. Bohužel je tato aplikace podporována pro operační systémy Windows, a to nejčastěji 2000 a výše. Uživatelé systémů MAC OS a Linux mají prostě smůlu.

Pro uživatele systému Windows však ještě existuje celá řada alternativ. Nenabízejí podporu a jistotu kompatibility. Často ani tak široké možnosti, ale v základním principu jsou relativně dostatečné. Příkladem aplikace je například aplikace PStart, kterou není nutné instalovat na jiný oddíl na přenosném zařízení. Kromě možností instalace softwaru nabízí především jednoduché rozhraní a malý organizér poznámek.

A co Linux?


Situace v Linuxu, jak již bylo řečeno, je trochu jiná. Na této platformě rozhodně U3 jako takovou technologii, pokud tuto "věc" tak budeme nazývat, nenajdete. Podle informací redaktora Abclinuxu.cz Luboše Doležela je spousta alternativních řešení. V prvé řadě je to skutečnost, že většina distribucí má již nainstalováno množství aplikací, na rozdíl od Windows. Další možností je takzvaná Live distribuce. Jedná se o řešení, kdy je operační systém nainstalován na přenosném médiu (CD, flash disk apod.). A když chci zamezit riziku, že omylem uložím svá data na disk hostitelského počítače? Vytvořím spouštěcí skripty na médium. V těch jasně definujeme, kam ukládat soubory.

Slovo závěrem


Úplně na závěr lze říci mnoho věcí. Nezůstali jsme pouze u suché teorie, ale samotnou technologii jsme vyzkoušeli. U3 jednoduše není pro každého a vyplatí se pouze při častějším používání. Pokud často využíváte vaše přenosné zařízení pouze na přenos dat, pak vás bude s největší pravděpodobností Launchpad otravovat. Spouští se defaultně při každém vložení. Jeho další použití je pak komfortní a velmi jednoduché. To se týká také alternativní aplikace PStart. Osobně ji mám na svém flash disku nainstalovanou. Bez nutnosti nastavení nabízí tu výhodu, že se po vložení ve Windows ukáže klasická nabídka, co provést. A na prvním místě je právě spuštění. V zásadě se jedná o rychlejší řešení než v prvním případě. Jaké máte zkušenosti s technologií U3 vy?

Přečtěte si také:

Kam ukládat data v roce 2008?
SSD disky výrazně zrychlí a budou spolehlivější, říká SanDisk
Jmenuje se poslední optické médium Blu-Ray?
Kdy je vhodné vybrat notebook nebo stolní počítač?


Komentáře

Tomas #1
Tomas 21. listopad 2008 10:36

No nevím, sice co Vám Luboš Doležel řekl, ale Vaše vysvětelní pro zabránění zápisu na lokální disk je poněkud zavádějící. Live distribuce linuxu lze nastavit tak, že lokální disky vůbec nepřipojí nebo disky připojí jen pro čtení. Ve výsledku pak nelze na lokální disky zapisovat.

Provozuji takové řešení na USB disku, se standarní distribucí Debian. Připojíte USB disk, zapnete počítač a máte svoje prostředí, svoje data a software který používáte.

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů