V Česku míra počítačového pirátství klesá, na Slovensku stagnuje

Softwarové pirátství je v Česku dlouhodobě na ústupu, alespoň to tvrdí statistiky BSA. V posledním meziročním srovnání klesla podle celosvětové studie Business Software Alliance míra pirátství v ČR o 1 %.

Českou republiku studie řadí mezi 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství vůbec, v top 20 zaujímá 13. místo. Zatímco v celosvětovém průměru je míra pirátství v ČR 5 % pod průměrem, v rámci EU naopak hřešíme o 2 procentní body více, než ostatní členské země. Průměrná míra pirátství v Evropské unii totiž činí 35 procent, zatímco celosvětová pouze 43 procent. Nejlépe jsou na tom co do počítačového pirátství Spojené státy s 20 % a Japonsko s 21 %. V obou případech má na situaci nepochybně značný vliv vedle ekonomické situace cenová politika těchto dvou zemí.

„Snížení míry pirátství je důsledkem dobré policejní práce při vymáhání práva a pravidelné osvětové činnosti BSA, která se zaměřuje zejména na firmy, kde se daří dlouhodobě pirátství potírat. Domácnosti nicméně stále ve velké míře užívají nelegální software a riskují tím právní postihy či ztrátu osobních dat,“ myslí si Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA, který dodává: „Díky tom, že se v Česku loni užívalo 37 % software nelegálně, přišli jeho výrobci o tržby v hodnotě více jak 3,5 miliardy korun“.

Mezi dalšími zeměmi střední Evropy si však česká republika stojí poměrně dobře. V sousedním Slovensku míra pirátství stagnuje na poměrně vysokých 47 %, v Polsku činí dokonce 54 %. V rámci celé EU se nejvíce pirátského softwaru užívá v Bulharsku, které má 67 % pirátského SW, Rumunsku s 65 % a Řecku s 58 %. Naopak vzorem nám může být Lucembursko či Rakousko, s mírou pirátství pod 25 %. Celosvětově nejhorší hříšníky pak můžeme nalézt v Gruzii, Zimbabwe a Moldavsku, kde míra pirátství přesáhla 90 %.

Celou studii a podrobnosti o metodologii je možné stahovat zde: www.bsa.org/globalstudy.

Exit mobile version