
Protože jsou veškeré hlavní veletrhy a konference tohoto roku ještě před námi, podíváme se na plány organizátorů a podíváme se, co se chystá. Obecně lze říct, že hlavním programem letošních veletrhů jsou témata související s rozvojem podnikání a veřejné správy. Nechybí také představení nových technologií z oblasti telekomunikací nebo IT služeb.
Hlavními středoevropskými veletrhy tohoto roku budou hannoverský CeBIT a hned za ním brněnský Invex a Digitex. Zatímco loni byla hlavním tématem bezpečnost informací, letošní ročníky budou zaměřeny spíše na oblasti vývoje veřejné správy a podnikání, které nebyly v posledních letech příliš rozšířeny. Chybět ale rozhodně nebudou představitelé digitálních fotoaparátů Olympus, Canon, Sony či firmy prezentující nejnovější pokroky v oblasti komunikace, jejichž účast bývá každoročně nepostradatelná. Co se ale konkrétně chystá?
Již dnes, tedy 4. března, se otevřou dveře dalšího ročníku mezinárodního veletrhu CeBIT, který bude v Hannoveru probíhat až do 9. března. Některé nově zrekonstruované haly budou zaměřeny na webový management, online marketing a další online služby. Zatímco v hale číslo 5 budou vystavovat především softwaroví dodavatelé zaměření na informační systémy (ERP), v hale č. 7 budou představeny profesionální kancelářské systémy od společností jako Kyocera, Casio a Xerox. Jsou zde také dodavatelé technologií Auto ID a RFID. Neméně zajímavou bude hala s číslem 9, která bude zaměřena na budoucí architektonické a technologické trendy. Tam také vystoupí studenti některých vysokých škol a budou prezentovat výsledky svých výzkumů a vize do budoucnosti.
V loňském roce navštívilo CeBIT neuvěřitelných 6 059 vystavovatelů, z nichž sice většinu tvořily německé a tchaj-wanské společnosti, ale i českých IT firem bylo nejméně 30.
Brno je zlatá loď
Ve druhé polovině letošního roku bude na brněnském výstavišti zahájen již 18. ročník mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex, který bude probíhat 6. – 9. října. Přestože je tento veletrh podle údajů pořadatelů čtvrtým největším na světě co se počtu návštěvníků týče, otázkou zůstává, zda tomu tak bude i nadále.
Rok od roku se objevuje stále více ohlasů firem, které s Invexem nemají nejlepší zkušenosti a svoji účast v dalších letech bud zvažují nebo ji ruší. Problém je především v tom, že jej navštěvuje stále více středoškoláků, kteří firmám nepřinesou žádné konkrétní tržby. Dokonce se v posledních letech objevily úvahy o tom, zda nepořádat tuto akci každým druhým rokem či zda nepřesunout termín mimo datum podzimních prázdnin. Prozatím ale tento problém nebyl zcela vyřešen a budoucnost veletrhu zůstává v rukou pořadatelů.
Kam kráčí digitální Digitex
Současně s Invexem bude na brněnském výstavišti probíhat 4. ročník mezinárodního veletrhu spotřební elektroniky a digitální zábavy Digitex. V loňském roce byly prioritní hi-tech zařízení, technologie budoucnosti, ukázky robotů a mistrovství v počítačových hrách.
Přesto i letošní ročník nabídne mnoho informací o nových trendech v oblasti spotřební elektroniky, zpracování digitálního obrazu a zvuku, digitální domácnosti a ostatní digitální zábavy. Chybět nebude ani pavilon každoročně vyhrazený počítačovým hrám. Novinkou v letošním roce bude také nově přestěhovaný původně pražský veletrh Interkamera, který proběhne současně s Digitexem.
Jaké konference navštívit?
Mimo již zmíněné veletrhy se v tomto roce připravují neméně důležité konference. Jejich hlavními tématy je bezpečnost, informačních systémy, zálohování, práce s daty a také bankovnictví a telekomunikace.
Pro ty, kteří se zajímají o bezpečnost, jsou mimo jiné připraveny tyto tři: Security Upgrade, Security Aréna a Stop – Spam. První dvě přiblíží především problematiku ICT bezpečnosti, antivirů, elektronických podpisů, avšak Stop-Spam se zaměří především na oblast spamových útoků a přinese informace o nových současných metodách boje proti spamu. Zatímco Security Upgrade proběhne až 13. 11., Security Aréna bude hned začátkem jara, a to sedmnáctého dubna. Mezitím je ještě na 25. září připravena konference Stop – Spam.
Další kategorií jsou akce, jejichž hlavním cílem přinést návštěvníkům informace o nových informačních systémech, o způsobech zálohy dat či o jejich publikaci. 25. května na toto téma v Praze proběhne konference s názvem Groupware Platform. V nedalekém Nymburku budou o tomto tématu diskutovat účastníci konference s názvem ISTI forum, která proběhne 5 – 6. 3.
Zabýváte-li se telefonní či online komunikací, pak jsou právě pro vás připraveny konference Telefonie a World of Networking, které toto téma přiblíží a seznámí vás novými možnostmi nasazení bezdrátových technologií v podnicích či s novými online možnostmi pod heslem: „Být off-line už není in“. Na loňském ročníku konference Telefonie nechyběli ani odborníci jako Ing. Michal Menšík, Svatoslav Novák a mnoho dalších. Letos je plánována na 12. března. Po ní je připravena na 15. května World of Networking.
Neméně zajímavými jsou konference pod názvem CIO Forum a Podnikové aplikace 2.0, jejichž hlavním cílem je především prezentovat návštěvníkům přehled nejnovějších informací z oblasti ICT. Nahlédneme-li do jejich programu, zjistíme, že letošní CIO Forum proběhne 19. června a nabídne spíše krátké srozumitelné přednášky pod názvy: „Nebojte se Business Intelligence ,Nastupují instantní zprávy…“ a mnoho dalších týkajících se například ICT práva, licencí, vizualizace a podobně. Na letošní ročník se můžete těšit 14. října.