Volání ze zahraničí podle Evropské unie

Volání i přijímání hovorů na území mimo Českou republiku je věc do jisté míry finančně nákladná. Platí se nejenom za odchozí, ale také za příchozí hovory.
Do této problematiky se nyní pustila Evropská unie a začala vymýšlet účinné řešení. Podařilo se a nyní se už jen čeká na schválení parlamentem a členskými státy. To vše by mělo proběhnout bez větších komplikací a nové ceny, stejné pro všechny uživatele mobilních telefonů ve státech EU, by měly začít platit ještě před koncem letošního školního roku. To je však podle odborníků příliš brzy.

Evropský parlament má hlasování o tříletém snižování cen hovorů na plánu 24. května 2007 ve Štrasburku. Na rozhodnutí členských států si budeme muset počkat až do 7. června, kdy se koná zasedání ministrů dopravy a telekomunikací. Platnost dohody se počítá od jejího oficiálního otištění v žurnálu Evropské Unie.

Současná cena mezinárodních telefonátů se drží na částce 1 euro (28 korun) za minutu. V prvním roce platnosti dohody by se měla cena jedné minuty volání ze zahraničí snížit až na 49 eurocentů (zhruba 14 korun) a příchozí hovory by byly účtovány 24 eurocenty (7 korun). I v následujících dvou letech regulování cen volání by se měly taxy za poskytnuté mobilní služby plynule snižovat. Po třech letech by se měla cena hovorů ustálit na 43 eurocentech (12 korun) za minutu za odchozí hovory a 19 eurocentů (přes 5 korun) za přijaté hovory.

Přestože u uživatelů mobilních telefonů tento proces regulace cen získá úspěch, na druhé straně se setkává s velkým odporem operátorů. Ti by si přáli zavést ceny okolo 65 eurocentů za odchozí hovory. Podle asociace GSMA, zastupující téměř 700 mobilních operátorů v celé Evropě, je i hranice poplatku 50 eurocentů za minutu nevyhovující. Podle českých operátorů není důvod ke snižování sazeb. „Ceny za volání ze zahraničí trvale klesají, a to především díky konkurenčním nabídkám ostatních operátorů. Už dnes mohou naši zákazníci v rámci roamingové služby Vodafone Passport volat ze všech zemí EU za domácí sazby. V konečném výsledku jsou naše poplatky výhodnější než ceny navržené Evropskou unií,“ řekl pro iDnes.cz Jakub Hrabovský z Vodafonu. Stejného názoru je i Martina Kemrová z T-Mobile: „Konkurence v této oblasti funguje a operátoři dlouhodobě sami snižují ceny. O tom svědčí i fakt, že např. ceny roamingu u TMCZ v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 31 %.“

Rozkol nastává i v samotném centru dohody. Státy požadují, aby spotřebitelé žádali jednotlivě o zavedení nového eurotarifu. Výsledek pak bude kompromisem pro všechny, kdy si operátoři budou moci ponechat svoje zvýhodněné služby.

Zdroj: Volání ze zahraničí bude za 12 korun, dohodla se EU

Exit mobile version