• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jak se používá wiki ve firmách

itbiz
17. 4. 2008
| Články
Muž

Weby s označením „wiki“ nalézají čím dál větší uplatnění ve firmách jako nástroj pro komunikaci a efektivní sdílení informací. V článku si podrobně popíšeme jejich vlastnosti, způsoby využití i přínos, který mohou firmám nabídnout. Dozvíte se, které známé společnosti z Čech a zahraničí už wiki používají i jaké využití pro ně volí.

Muž
Hledání dokumentů se může stát noční
můrou zaměstnanců.

Jako wiki tedy označujeme soubor webových dokumentů nebo častěji celé weby (přeneseně i softwarové nástroje k jejich tvorbě) založené na možnosti rychlé a snadné editace obsahu přímo jednotlivými uživateli. Wiki systémy jsou v prvé řadě používány jako komplexní databáze znalostí a fungují často velmi podobně jako Wikipedie. Ve firmách plní funkci firemních manuálů či dokumentací. Jednotliví zaměstnanci mohou například přetransformovat často strohé a několika způsoby vyložitelné informace pro své kolegy, doplnit je o vlastní zkušenosti a tipy apod.

Právě takový způsob využití zvolila například společnost Intel, a to k vybudování v současné době jedné z nejobsáhlejších firemních wiki na světě. Původně se však myšlenka volně editovatelné encyklopedie týkající se všeho kolem vnitřního chodu Intelu (kterou na interním blogu nahodil zaměstnanec John G. Miner) nesetkala ve společnosti s přílišným zájmem. Josh Bancroft, jeden ze systémových vývojářů Intelu, se ale pro nápad nadchl. Koncem roku 2005 jednoduše stáhl volně šiřitelný systém MediaWiki, čímž pohřbil obavy mnohých o složitosti zavádění takového systému, a stvořil Intelpedii.

Software je využíván také ve společnosti Cisco. „Centrálně zřizovanými wiki se Cisco snaží zejména podpořit dialog mezi zaměstnanci a vedením, ale i mezi různými útvary navzájem. Patří mezi ně například I-Zone wiki, prostřednictvím které se mohou zaměstnanci podělit o své nápady a vize v oblasti zajímavých produktů a řešení, které by mohly být pro Cisco zajímavé z hlediska obchodního potenciálu,“ říká Juraj Rakovský, marketing manager Cisco Systems ČR. „Další je například Ops Zone wiki, která zaměstnancům umožňuje přispívat svými návrhy k tématu firemních procesů, nástrojů a takzvaných best practises nebo Networking the World wiki, která umožňuje všem zaměstnancům zapojit se do obousměrného dialogu v oblasti strategie a vize technologického rozvoje společnosti.“

Wiki ve státní správě
Policie na Novém Zélandu umožnila místním občanům, aby pomocí jednoduché wiki stránky vznesli připomínky chystanému policejnímu zákonu z roku 1958.
Velké firmy i státní organizace objevují výhody wiki

Wiki nejen v IT

Wiki se nepoužívají zdaleka jen ve firmách spojených s IT, nýbrž celkově ve všech průmyslových oborech. Nalezneme je například u výrobců mobilů (Nokia, Motorola), poskytovatelů mobilních sítí (British Telecommunications), firem zábavního průmyslu (Disney Studios) nebo u nápojového giganta společnosti Coca-Cola. Jsou ovšem firmy, kde se ještě tato forma sdílené databáze znalostí nepoužívá. Příkladem může být společnost České aerolinie. „Uvažujeme o jejím zařazení mezi firemní systémy do budoucna, ale pravděpodobně ne v průběhu tohoto kalendářní roku,“ uvedla na náš dotaz Daniela Hupáková, ředitelka komunikace a tisková mluvčí firmy.

O sdílení informací tímto způsobem zatím neuvažuje František Kulvajt, Business Manager divize personální agentury CVO Technology Recruitment. Jako hlavní důvod uvádí malé zkušenosti firmy s oblastí řízení znalostí. Kriticky důležitá data o vlastních klientech navíc spravují pomocí jiných programů, ostatní sdílené materiály uchovávají ve společných složkách. „Pro personální agenturu jsou kriticky důležitá operační data o našich kandidátech, klientech a otevřených pracovních nabídkách,“ vyjmenovává potřeby firmy František Kulvajt.

Podobný přístup je také ze strany vedení společnosti Sun Microsystems, poskytovatele hardwaru, softwaru a služeb. Například ředitel české pobočky Zdeněk Pilz aktivně wiki nepoužívá a nemá ani informace, že by byla ve firmě k dispozici. Informace s kolegy sdílí osobně nebo telefonicky, pomocí konferenčních telefonátů, při kterých je k jednomu hovoru připojeno více lidí současně. Dalším zdrojem informací je intranet. Podobných nástrojů pro sdílení existuje v Sunu celá řada a patří mezi ně také e-mailová komunikace.

Je naprosto jasné, že v různých společnostech naleznou wiki odlišná uplatnění odpovídající specifickým požadavkům dané firmy. Často až v průběhu několika měsíců po nasazení firma zjišťuje, jaký způsob využití se k jejímu charakteru a oblasti podnikání hodí. To potvrzuje i Šárka Beránková, manažerka PR oddělení společnosti Anect: „Nelze samozřejmě okamžitě vyhovět všem požadavkům a zmapovat veškeré firemní procesy do funkcionality portálu. Jejím postupným rozšiřováním jsme ale zahájili vývoj na řešení specifických požadavků tak, aby se pokud možno co nejvíce přiblížily potřebám jeho jednotlivých uživatelů.“

Hodně rozsáhlá je databáze znalostí ve společnosti Ignum, která se zabývá poskytováním webhostingových a serverhousingových služeb a je registrátorem internetových domén. Pro správu a sdílení technických údajů používají open source MediaWiki, kterou můžete nalézt „pod kapotou“ úspěšné otevřené encyklopedie Wikipedia. Dva roky před zavedením této formy sdílení informací využívali klasické sdílení pomocí složek a dokumentů. Celkem se takto spravuje 1 500 – 2 000 různých záznamů, především o pravidlech pro různé internetové domény a technických údajů pro správce i zaměstnance zákaznické podpory. Zatím neuvažují o spuštění databáze znalostí přístupné v této formě zákazníkům, ti mohou najít své odpovědi na internetových stránkách v sekcích věnovaným často kladeným otázkám.

České úřady wiki nepoužívají
Česká vláda schválila v srpnu minulého roku pilotní projekt veřejné diskuse. Přestože státní organizace mohly použít například internetové diskuse, omezily se zatím pouze na využití e-mailu.
Wiki zatím vede hlavně ve firmách

Netradiční školení jako zdroj znalostí

Existují také firmy, které místo sdílení informací pomocí wiki využívají různé nástroje pro školení zaměstnanců nebo si vyvinuly vlastní systém. Takovou společností je například Kvintech, jejíž pracovníci vytvořili systém znalostních databází založený na programovacím jazyku pro vývoj internetových stránek ASP (technologie Microsoft Active Server Page). Informace v něm se vztahují hlavně k obchodní nabídce firmy a slouží především pro zaměstnance. Technicky je však možné některé sekce zcela zpřístupnit zákazníkům. Ti potom mohou přidávat své komentáře do diskuse, přičemž někdy do těchto diskusí zaměstnanci Kvintechu nezasahují, protože jsou v nich řešeny interní požadavky firmy. Pokud je vyžadována odpověď přímo zaměstnance ohledně dodávaných služeb nebo produktů, vystupuje v diskusi většinou projektový manažer. Ten se také stará o vlastní hesla, zadává úkoly jednotlivým členům týmu a kontroluje jejich práci.

Pavel Ponížil, výkonný ředitel společnosti Kvintech, ovšem neuvažuje o zavedení wiki pro správu informací o samotné firmě. Zaměstnanec tak příliš často neuslyší žádost, aby se podíval do dokumentů či firemních směrnic – projde totiž počítačovým školením, včetně závěrečného testu, který ověří, zda probíranou problematiku správně pochopil. Takový postup se nazývá e-learning a je podle Ponížila daleko efektivnější než klasické zpřístupnění informací pomocí firemní databáze znalostí. Správce IT ve firmě totiž nemůže jednoduše ovlivnit, aby pracovníci tyto zdroje informací používali. Vlastní kurz obvykle trvá dvacet minut, zatím se takto školí například postup pro zabezpečení firmy při odchodu zaměstnanců z práce. Výhoda takového postupu bude v možnosti následného ověření, jestli zaměstnanec všechno správně pochopil. Tato zpětná vazba v případě wiki zcela chybí. Nevýhodou je délka přípravy a absolvování takového e-learningového školení, které zabere jeden týden až čtrnáct dní. Wiki stránku s informacemi vytvoříte mnohem rychleji.

Jak vytvořit ve firmě wiki
Vzhledem k tomu, že wiki jsou založeny právě na textech mnoha lidí, je pro zachování vysoké kvality obsahu bezpodmínečně nutné všechny, kdo s wiki přijdou do styku, naučit, jak do nich psát.
Vytvořte si ve firmě encyklopedii

Součást informačního systému

Netradičně vznikla firemní wiki ve firmě Abra Software, protože ji vytvořil programátor jako cvičnou úlohu po svém přijetí do firmy. Je přímou součástí informačního systému Abra v podobě vlastního modulu s názvem Wiki a umožňuje uživatelům vytvářet stránky a celé tematické sekce. Rozdíl oproti běžně využívaným řešením a určité omezení spočívá v nemožnosti přistupovat do wiki pomocí webového rozhraní – informační systém samozřejmě podporuje vzdálený přístup, ale uživatel musí vlastnit příslušnou licenci. Ovládání je záměrně pomocí mnoha různých dialogových oken informačního systému, což může být na první pohled překážkou pro nové uživatele.

Zatímco ovládání klasické webové podoby wiki by měl bez problémů zvládnout začátečník nebo mírně pokročilý (za předpokladu, že rozumí internetovým prohlížečům), pochopit postupy firemního informačního systému bude uživateli trvat zřejmě trochu déle. Na druhou stranu by podobný problém mohli mít jeho stávající uživatelé, kteří by se museli pouze pro wiki učit zcela jiné postupy, a tak je zvolené řešení docela pochopitelné. Ztraceni ovšem nebudou ani lidé, kteří znají důvěrně různé zkratky pro formátování wiki stránek. Mohou je bez problémů používat.

Jak nám prozradil Tomáš Kubelka, vedoucí divize služeb společnosti Abra Software, zákazníci zatím o modulu příliš neví. Samotná firma s ním má ovšem poměrně zajímavé plány. Chystá se například zavést možnost sledování změn, schvalování stránek podle předem určeného firemního postupu (marketingové materiály musí schválit vždy ředitel marketingu) a možnost přístupu z jiných programů pomocí OLE rozhraní. Funkční je vlastnost umožňující exportovat wiki stránky do statických HTML souborů a použít je pro tvorbu jednoduchého firemního webu. Ve společnosti Abra Software využívá wiki většina oddělení, například vývojáři si tam ukládají dokumentaci nebo píší nápovědu k jednotlivým funkcím vlastního informačního systému. Přitom není nutné je nijak finančně motivovat, protože výhodu sdílení informací sami dobře chápou.

Také výrobce informačního systému Helios společnost LCS International využila ve svém systému možnost propojení s wiki. Není jako samostatný modul, ale je možné již existující wiki propojit s informačním systémem, přičemž z databáze znalostí se potom přenášejí požadované údaje do informačního systému. Firma také uvažuje o vytvoření opačné funkce, která by umožnila přenášet zadaná data z informačního systému do wiki.

Rubriky: Internet

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Zprávičky

Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci

7. 2. 2023
Zprávičky

Čtvrtletní zisk majitele Googlu klesl o třetinu, tržby zaostaly za očekáváním

3. 2. 2023
Zprávičky

Twitter podniká kroky směřující k zavedení platebních služeb

31. 1. 2023
Cisco představuje portfolio řešení pro Wi-Fi 6
Zprávičky

Některé služby Microsoftu postihly výpadky

25. 1. 2023

Zprávičky

Nejvýkonnější evropský superpočítač je plně k dispozici

Nejvýkonnější evropský superpočítač je plně k dispozici

Pavel Houser
7. 2. 2023

Třetí nejvýkonnější superpočítač na světě a jednička v Evropě je od února 2023 plně

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci

ČTK
7. 2. 2023

Společnost Alphabet, pod kterou spadá i Google, spustí chatovacího robota a do vyhledávání na

Technologické firmy plánují investovat v Saúdské Arábii 9 miliard dolarů

ČTK
7. 2. 2023

Přední světoví technologičtí giganti investují v Saúdské Arábii více než devět miliard USD (200

Dell propustí 6 650 lidí, asi 5 % zaměstnanců

ČTK
6. 2. 2023

Americká počítačová společnost Dell Technologies celosvětově propustí 6650 lidí, což je zhruba pět procent

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Novela zákona zřejmě zpřesní povinnosti operátorů a zpřísní opatření proti spamu

ČTK
6. 2. 2023

Novela zákona o elektronických komunikacích, která upravuje nárok na levnější volání pro sociálně slabé

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Itálie varuje před rozsáhlým útokem hackerů na zařízení se systémem VMware ESXi

ČTK
5. 2. 2023

Tisíce počítačových serverů po celém světě se staly terčem hackerského útoku vyděračským softwarem (ransomware).

Chatovací robot ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikace v historii

ČTK
5. 2. 2023

Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v

Američané silně investují do čínských firem na umělou inteligenci

ČTK
4. 2. 2023

Američtí investoři, včetně investičních divizí firem Intel a Qualcomm, se v letech 2015 až

Tiskové zprávy

Společnost i-PRO představuje první aplikaci pro detekci změny scény s umělou inteligencí

Jacob Ringler povede českou pobočku i vývoj ve společnosti Vendavo

Uvolnění potenciálu střední a východní Evropy

Ness v O2 Czech Republic pomáhá s přechodem do cloudu

Společnost vshosting dosáhla loni obratu téměř čtvrt miliardy Kč

Finanční výsledky NETGEAR za rok 2022

Zpráva dne

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Redakce
2. 2. 2023

Zdaleka ne každý má stovky dolarů na upgrady svého počítačového softwaru. To je také...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování

Pavel Houser
27. 12. 2022

Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení...

Nadcházející akce

  1. Virtuální konference Kyberbezpečnost pro zdravotnictví

    23. února
  2. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

VBA

Výkonný ředitel

DTMF

Nejpopulárnější články

Kde se v podnicích uplatní metaverzum?

Redakce
2. 1. 2023

Trendy: předplacené služby, kontejnery, vliv rostoucích cen energií a experti se širším záběrem

Redakce
28. 12. 2022

Nová směrnice NIS 2 se bude týkat tisíců firem. Připravte se na bezplatné virtuální konferenci

Nová směrnice NIS 2 se bude týkat tisíců firem. Připravte se na bezplatné virtuální konferenci

Redakce
20. 1. 2023

Podařilo připravit husté křemíkové nanodrátky pro aplikace s vysokými frekvencemi

Při vzniku chyby by kvantové počítače mohly data automaticky mazat

Pavel Houser
3. 1. 2023

Vybudujte linii obrany pro zastavení vlny ransomwarových útoků

Redakce
23. 12. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Nový amorfní led dál rozšiřuje naše chápání vody
  • Připravili elektricky vodivou modelínu
  • Sonda Lucy letos navštíví svůj první objekt

RSS AbcLinuxu RSS

  • Fedora 38 nabídne celý Flathub
  • Memtest86+ 6.10
  • Open Assistant, konverzační umělá inteligence pro každého

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.