Banky musí umožnit třetím stranám přístup do svých systémů

ČTK , 19. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: Ekomerce, Právo, Byznys

Lidé budou prostřednictvím aplikací třetích stran např. zadávat příkazy a zjišťovat výpisy z učtu.

Nová evropská směrnice o platebních službách (PSD2) přinese klientům bank v příštím roce lepší přehled o svých financích na jednom místě, protože ty budou muset umožnit přístup k účtům jiných finančních institucí. Další výhodou bude širší nabídka služeb od nebankovních poskytovatelů, například správy financí, míní experti. Peněžní ústavy budou náhled na účty u jiných bank zavádět postupně.

Směrnice přinese bankám a finančním institucím povinnost umožnit poskytovatelům finančních služeb přístup do svých interních systémů. "Umožní, aby lidé mohli prostřednictvím aplikací, tedy IT řešení třetích stran, například zadávat pokyny, zjišťovat výpisy z učtu i informace o stavu svého majetku. Lidem tak usnadní ovládání všech účtů přes mobil, přes jednu aplikaci, i když je mají vedené u více bank či finančních institucí," řekl ČTK šéf právního oddělení Partners Stanislav Holeš.

Nevýhodou může být to, že pokud si klient dostatečně neověří kvalitu a důvěryhodnost poskytovatele aplikace, riskuje, že se údaje o jeho účtech dostanou, kam nemají. Manažerka bankovních služeb Partners Dagmar Prajzlerová upozornila na to, že směrnice má ambici dát poskytovatelům platebního styku jednotná pravidla, posílit bezpečnost celého systému a zajistit transparentnost pro spotřebitele (například jednotné poplatky za platby kartou). Novými hráči na trhu mohou být třeba Google, Amazon nebo Apple, podotkla.

Analytik Broker Consulting Martin Novák uvedl, že z pohledu koncových uživatelů se očekává rozvoj a vývoj nových platebních služeb, které by měly přinést ještě vyšší ochranu dat. Mělo by podle něj také dojít ke sjednocení a snížení poplatků. Toho by se mohlo docílit zvýšením subjektů na trhu, které budou moci nabízet platební operace.

Česká spořitelna v příštím roce klientům umožní přístup k účtům jiných bank. "Služba George umožní klientům spravovat všechny jejich bankovní účty jednoduše z jednoho místa. Ušetří tak čas i stres a získají lepší přehled nad svými výdaji," uvedl ředitel digitálního bankovnictví spořitelny Filip Zeman.

Komerční banka v souvislosti se směrnicí koncem února představí novou službu pro malé podniky, kterou bude zajišťovat ve spolupráci s Fintech společností Fakturoid. Dále podle mluvčího Pavla Zúbka zpřehlední ovládání internetového bankovnictví a zavede nové způsoby přihlašování do něj. "Později také umožníme klientům správu účtů z jiných bank v prostředí internetového a mobilního bankovnictví KB," dodal.

Také další banky přístup k účtům jiných bank postupně chystají. "Tuto možnost do budoucna nevylučujeme. Chceme, aby klient mohl spravovat více účtů jednodušeji, ale zároveň měl všechny data dobře zabezpečeny, což je nejvyšší prioritou," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Náhled na účty u jiných bank v internetovém nebo mobilním bankovnictví Raiffeisenbank plánuje až po zavedení všech regulatorních požadavků vyplývajících ze zákona o platebním styku, tedy nejdříve ve druhé polovině příštího roku doplnila mluvčí banky Petra Kopecká.

Primárním cílem směrnice PSD2 je vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby prostřednictvím standardizace regulace bank a nových poskytovatelů platebních služeb, kteří přicházejí na trh v důsledku nové digitální éry. Chce odstranit vstupní bariéry, čímž má přispět k posílení bezpečnosti platebního systému a poskytování nových platebních služeb.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Podle Check Pointu malware těžící kryptoměny dominuje dál

Pavel Houser , 17. listopad 2018 08:00

Objevena byla rozsáhlá kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy....

Více 0 komentářů

Samsung Exynos 9 řady 9820 pro umělou inteligenci v mobilech

Pavel Houser , 16. listopad 2018 12:46

Jádro čtvrté generace a modem LTE Advanced Pro s rychlostí 2,0 Gb/s mají vylepšit rozšířenou a virtu...

Více 0 komentářů

BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD Cylance

ČTK , 16. listopad 2018 12:40

Cylance vyvíjí produkty na bázi umělé inteligence, které mají zabránit kybernetickým útokům....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Uber ve čtvrtletí prohloubil ztrátu na 1,07 miliardy USD

ČTK , 16. listopad 2018 08:00

Uber zvažuje, že posune primární nabídku akcií z druhé poloviny příštího roku na první polovinu....

Více 0 komentářů

Novým generálním ředitelem Autocontu je bývalý šéf Oracle Sameš

ČTK , 15. listopad 2018 12:44

Autocont se zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firmy a státní správu....

Více 0 komentářů

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

ČTK , 15. listopad 2018 08:00

Některé centrální banky, včetně švédské, kanadské a čínské, již uvažují o emisích digitálních měn ve...

Více 0 komentářů

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů