Chytrá města se mohou stát díky cloudu realitou

Pavel Houser , 09. April 2019 17:08 0 komentářů

Model chytrého města demonstruje fungování osvětlení, nakládání s odpadem, bezpečnost a parkování.

Model chytrého města bude k vidění na Oracle Cloud Day
Model chytrého města bude k vidění na Oracle Cloud Day
Řešení pro chytrá města mají smysl pouze v případě, že pro podporu rozhodování využívají maximální množství dat, jako například záznamy z kamer a dalších zařízení Internetu věcí (IoT).

Překážku pro tato řešení dosud představovaly vysoké vstupní náklady a problémy s údržbou infrastruktury IT, která by dokázala zajistit potřebný výpočetní výkon a úložné kapacity. Nabídka pokročilých cloudových služeb mění situaci, protože starost s údržbou příslušné infrastruktury přenášejí na poskytovatele. Díky tomu se řešení typu Smart City stávají dostupnými i pro menší města.

Smart City z Lega

Model Oracle Smart City
Model Oracle Smart City
Na Veletrhu nápadů, který proběhne v rámci konference Oracle Cloud Day dne 11. dubna 2019 v Národní technické knihovně v Praze, představí Oracle na rozsáhlém modelu města, vytištěném na 3D tiskárně, svá Smart City řešení, která se díky cloudovým technologiím mohou snadno stát realitou. Základem řešení Oracle pro chytrá města je platforma Oracle Smart City Platform, doplněná o moduly Oracle Smart City Project Portfolio Management (PPM).

Fungování v praxi

„Díky našemu modelu města si zákazníci budou moci představit fungování chytrých služeb pro nakládání s odpadem, bezpečnost a parkování,“ uvádí Viktor Němec z české pobočky Oracle s tím, že služby dokáží nejen efektivně jednotlivé oblasti řídit, ale zajistit i značné úspory. Dobrým příkladem inteligentních služeb je řešení pro osvětlení, kdy se lampy zapínají až v reakci na senzory, které zaznamenají chodce nebo řidiče. „Data se přeposílají i analyzují v reálném čase, což umožňuje ihned vidět úspory energie i ekologické přínosy oproti dřívějšímu systému nepřetržitého osvětlení. Systém lze navíc řídit i s ohledem na aktuální počasí,“ vysvětluje Viktor Němec.

V případě nakládání s odpadem řídí služba svoz odpadu, kvalitu likvidace i výkonnost pracovníků. Chytrý odpadkový koš po vhození odpadků zkontroluje svůj obsah a odešle informace pro další analýzu. Je-li koš plný, systém upozorní subjekt odpovědný za odvoz. Toto upozornění může mít podobu například automaticky generované zprávy pro konkrétního řidiče v mobilní aplikaci. Po vyprázdnění koše přichází do systému další informace, která umožňuje monitorovat kvalitu poskytovaných služeb nebo i výkonnost konkrétního zaměstnance. Velký přínos představuje i řešení pro parkování, které pomáhá řidičům najít nejvhodnější aktuálně volné parkoviště. Díky kamerám integrovaným do systému je řidič směrován rovnou na volná parkovací místa, přičemž komunikace s řidičem se může odehrávat v přirozeném jazyce, protože na straně systému je nasazen chatbot. Kamerový systém spolupracuje s aplikací pro rozpoznávání obrazu (počítačové vidění), příslušné algoritmy byly vyvinuty pomocí strojového učení s využitím open source knihovny TensorFlow. „Na placených parkovištích si může řidič místo i rezervovat a zaplatit. Podle okolností pak lze transakci navázat i další akce, například u parkovišť na okraji města je možné objednat jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Systém zákazníky rovněž s předstihem upozorní, že objednaná doba parkování brzy vyprší, a nabídne jim prodloužení,“ popisuje Viktor Němec.

Model Oracle Smart City
Model Oracle Smart City
Velká města ocení i modul pro řízení bezpečnosti ve městě, který například dokáže zaznamenat problém na železniční trati, zastavit vlaky směřující na dané místo, dodat cestujícím příslušnou informaci a podle okolností nabídnout kompenzaci.

Pokud se města rozhodnou nasadit řešení Oracle, poskytovatel jim nabízí i řadu pokročilých funkcí pro řízení projektu, např. monitoring výkonnosti v reálném čase, integrované řízení rizik, řízení nákladů i plánování, správu dodavatelů i sledování až na úroveň jednotlivých transakcí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů