• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

ČR patří v EU k průměru ve využívání a ochraně biometrických dat

ČTK
5. 12. 2019
| Zprávičky

Většina zemí shromažďuje data cestujících, všechny využívají i rozpoznávání obličejů kamerovými systémy.

Česká republika patří v Evropské unii k průměru, pokud jde o využívání biometrických dat a jejich ochranu. Vyplývá to z analýzy provedené společností Comparitech na základě údajů z 52 vybraných zemí, včetně všech členských států EU s výjimkou Chorvatska. Vůbec nejhůře v hodnocení dopadla Čína, avšak o moc lépe neskončily například ani Spojené státy.

Comparitech při svém průzkumu v jednotlivých zemích sledovala míru vyžadování biometrických údajů a také to, jak velká pozornost je věnována ochraně dat při jejich využívání a uchovávání. Většina zemí shromažďuje data cestujících, například při vydávání víz, nebo při kontrolách na hranicích. Řada států při různých postupech prověřuje otisky prstů. Všechny, ovšem v různé míře, využívají i rozpoznávání obličejů kamerovými systémy; nejvíc negativně je v tomto směru hodnocena Čína.

Comparitech se označuje za internetovou stránku poskytující informace, nástroje a srovnání, která pomáhají spotřebitelům v USA, Velké Británii i jinde při zkoumání a porovnávání technologických služeb.

Zpráva o výsledcích průzkumu, zveřejněná na webu Comparitech, poukazuje mimo jiné na to, že ač mnoho států považuje biometrická data za citlivá, jejich využívání je ve valné míře schvalováno. Členové EU podle společnosti v hodnocení dopadli celkově lépe díky unijnímu Obecnému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Pětici „nejlepších“ zemí tvoří členové EU. Z 25 základních hodnotících bodů (vyšší hodnota přitom znamenala horší výsledek) dostaly 11 bodů Irsko a Portugalsko a 12 bodů Kypr, Británie a Rumunsko. Česko je mezi jedenácti unijními státy, které jsou hodnoceny 13 body. Slovensku analýza přiřkla 15 bodů, zatímco Estonsku, které v EU skončilo nejhůře, 18.

Poslední příčku v celém žebříčku obsadila s 24 body jednoznačně Čína, kterou od plných 25 bodů „zachránilo“ jen to, že nemá biometrický volební systém, konstatuje zpráva. Comparitech v analýze poukazuje zejména na rozsáhlou celostátní biometrickou databázi, která se nyní rozšiřuje o záznamy DNA, na „rozšířené a invazivní“ využívání technologie rozpoznávání obličejů kamerovými systémy, zneužívané zejména ke sledování muslimské menšiny Ujgurů. V nejlidnatější zemi zcela chybí ochrana pracujících v zaměstnání.

Pro srovnání, USA, které skončily čtvrté „od konce“, analýza přiřadila 20 bodů. Technologická vyspělost Spojeným státům umožňuje rozsáhlejší využívání biometrických dat, než je tomu jinde, třeba v Rusku, které bylo ohodnoceno 16 body.

Rubriky: SecurityTechnologie

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější

9. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025
Články

Huawei představuje řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu

7. 5. 2025

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Off-trade

Autotypický rastr

Loajalita

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích
  • Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání na Měsíci
  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce
  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.