Český telekomunikační úřad vydal varovné upozornění ohledně čím dál populárnějších asijských rádiem řízených modelů. Ty totiž často nerespektují místní pravidla, která říkají, že přístroje mohou být provozovány pouze na vyhrazených kmitočtech.
V ČR se jedná o kmitočtová pásma 35 MHz (pro létající modely) a o pásma 27 a 40 MHz (pro všechny ostatní modely). Využíváno je i kmitočtové pásmo 2,4 GHz.
Pokud RC model pracuje mimo stanovené kmitočty, způsobuje často rušení v kmitočtových pásmech vyhrazených například rozhlasu (45 až 85 MHz), pohyblivým sítím a spojům pro necivilní využití, to z části platí i pro výše uvedené pásmo 35 MHz. Je-li právě v tomto pásmu provozován jiný, než letecký model, hrozí riziko poranění osob či poškození majetku, důvodem je možný nekontrolovatelný pád leteckého modelu.
Uživatel, který provozuje neschválené zařízení může teoreticky dostat pokutu až 1 000 000 Kč.
Úřad doporučuje řídit se při výběru RC modelu následujícími radami:
-
Nekupovat anonymní hračky. Před koupí jakékoliv modelu si ověřit, zda je opatřen informací o výrobci nebo dovozci, případně distributorovi.
-
Nekupovat rádiem řízené hračky bez označení CE a bez přiloženého prohlášení o shodě (v originále Declaration of Conformity), či bez funkčního odkazu na internetové stránky, kde lze plnou verzi prohlášení o shodě získat.
-
Při výběru hračky na dálkové ovládání si ověřit, na jakém kmitočtu pracuje. Nekupovat výrobky bez označení vysílacího kmitočtu nebo s deklarovaným kmitočtem mezi 45 a 85 MHz či u neleteckých modelů 35 MHz.