Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

ČTK , 15. leden 2018 19:07 0 komentářů
Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

Průzkum ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon nejsou ze strany bank příliš vnímány jako konkurence.

České banky jsou na evropskou směrnici o platebních službách PSD2 nejlépe připravené ve střední a východní Evropě. Čeští uživatelé zároveň využívají digitální bankovnictví nejvíce v celém regionu. Vyplývá to ze dvou průzkumů Deloitte mezi bankami v Evropě a mezi klienty bank ve střední a východní Evropě. Směrnice platí v ČR a většině evropských zemí od soboty 13. ledna.

PSD2 zakazuje například účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv. Umožní lidem mít lepší přehled o jejich financích, protože banky budou muset zpřístupnit účty jiným finančním institucím. Největší dopad směrnice se proto očekává v retailovém bankovnictví, u platebních služeb a spotřebitelských úvěrů.

Banky sice vidí riziko v nových digitálních protějšcích, průzkum přesto ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon navzdory jejich schopnosti zavádět inovativní platební řešení nejsou jako konkurence příliš vnímány. Mnoho bank ale přesto zvažuje spolupráci s takzvanými fintech společnostmi či jinými třetími stranami. FinTech je odvětví finančního sektoru propojující moderní technologie se světem financí.

Přes vysoký průnik internetu a chytrých telefonů v řadě zemí je více než 11 milionů klientů ve střední a východní Evropě (z toho 1,3 milionu v Česku) nadále 'rukojmími' poboček či internetového bankovnictví. Jde o uživatele, kteří jednoznačně preferují dělat veškeré bankovní činnosti online nebo prostřednictvím mobilní aplikace, avšak musí využít pobočku nebo internetové bankovnictví, protože mnohé transakce dosud banky nedigitalizovaly či je v aplikaci mobilního bankovnictví nepodporují.

Celkem 42 procent klientů bank v regionu střední Evropy preferujících multikanálovou nebo digitální komunikaci přitom uvedlo pokročilejší nabídku digitálních služeb jako jeden z pěti hlavních důvodů pro přechod k jinému poskytovateli finančních služeb. Zároveň až 35 procent bankovních klientů uvedlo, že by jim nevadilo sdílet informace o svých účtech s jinou bankou výměnou za nabídku inovativních online služeb. Česko však v tomto ohledu s 18 procenty klientů představuje nejkonzervativnější zemi.

Většina bank z regionu i v západní Evropě očekává, že největší dopady nové směrnice PSD2 budou za jeden až tři roky od data účinnosti. Některé západoevropské banky jsou optimističtější a očekávají, že dopady budou patrné již během prvního roku, a to díky rozvinutějšímu fintech sektoru v regionu. "Neočekává se, že by směrnice PSD2 znamenala okamžitý 'velký třesk' v sektoru finančních služeb. Její tržní dopad bude spíše postupný, nicméně nezvratný. Agilní hráči s ambicí profitovat z možností nabízených PSD2 budou muset investovat do budování důvěry a obecného povědomí klientů o výhodách nových služeb, aby mohli využít nabízené tržní příležitosti," řekl ředitel PSD2 programu společnosti Deloitte Central Europe Petr Brich.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018

Starší zprávičky

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů