Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

ČTK , 15. leden 2018 19:07 0 komentářů
Deloitte: České banky jsou na PSD2 v regionu nejlépe připravené

Průzkum ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon nejsou ze strany bank příliš vnímány jako konkurence.

České banky jsou na evropskou směrnici o platebních službách PSD2 nejlépe připravené ve střední a východní Evropě. Čeští uživatelé zároveň využívají digitální bankovnictví nejvíce v celém regionu. Vyplývá to ze dvou průzkumů Deloitte mezi bankami v Evropě a mezi klienty bank ve střední a východní Evropě. Směrnice platí v ČR a většině evropských zemí od soboty 13. ledna.

PSD2 zakazuje například účtovat poplatky za platbu kartou a přináší řadu změn v ochraně klientů a jejich práv. Umožní lidem mít lepší přehled o jejich financích, protože banky budou muset zpřístupnit účty jiným finančním institucím. Největší dopad směrnice se proto očekává v retailovém bankovnictví, u platebních služeb a spotřebitelských úvěrů.

Banky sice vidí riziko v nových digitálních protějšcích, průzkum přesto ukázal, že velké technologické firmy jako Google či Amazon navzdory jejich schopnosti zavádět inovativní platební řešení nejsou jako konkurence příliš vnímány. Mnoho bank ale přesto zvažuje spolupráci s takzvanými fintech společnostmi či jinými třetími stranami. FinTech je odvětví finančního sektoru propojující moderní technologie se světem financí.

Přes vysoký průnik internetu a chytrých telefonů v řadě zemí je více než 11 milionů klientů ve střední a východní Evropě (z toho 1,3 milionu v Česku) nadále 'rukojmími' poboček či internetového bankovnictví. Jde o uživatele, kteří jednoznačně preferují dělat veškeré bankovní činnosti online nebo prostřednictvím mobilní aplikace, avšak musí využít pobočku nebo internetové bankovnictví, protože mnohé transakce dosud banky nedigitalizovaly či je v aplikaci mobilního bankovnictví nepodporují.

Celkem 42 procent klientů bank v regionu střední Evropy preferujících multikanálovou nebo digitální komunikaci přitom uvedlo pokročilejší nabídku digitálních služeb jako jeden z pěti hlavních důvodů pro přechod k jinému poskytovateli finančních služeb. Zároveň až 35 procent bankovních klientů uvedlo, že by jim nevadilo sdílet informace o svých účtech s jinou bankou výměnou za nabídku inovativních online služeb. Česko však v tomto ohledu s 18 procenty klientů představuje nejkonzervativnější zemi.

Většina bank z regionu i v západní Evropě očekává, že největší dopady nové směrnice PSD2 budou za jeden až tři roky od data účinnosti. Některé západoevropské banky jsou optimističtější a očekávají, že dopady budou patrné již během prvního roku, a to díky rozvinutějšímu fintech sektoru v regionu. "Neočekává se, že by směrnice PSD2 znamenala okamžitý 'velký třesk' v sektoru finančních služeb. Její tržní dopad bude spíše postupný, nicméně nezvratný. Agilní hráči s ambicí profitovat z možností nabízených PSD2 budou muset investovat do budování důvěry a obecného povědomí klientů o výhodách nových služeb, aby mohli využít nabízené tržní příležitosti," řekl ředitel PSD2 programu společnosti Deloitte Central Europe Petr Brich.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Podle Check Pointu malware těžící kryptoměny dominuje dál

Pavel Houser , 17. listopad 2018 08:00

Objevena byla rozsáhlá kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy....

Více 0 komentářů

Samsung Exynos 9 řady 9820 pro umělou inteligenci v mobilech

Pavel Houser , 16. listopad 2018 12:46

Jádro čtvrté generace a modem LTE Advanced Pro s rychlostí 2,0 Gb/s mají vylepšit rozšířenou a virtu...

Více 0 komentářů

BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD Cylance

ČTK , 16. listopad 2018 12:40

Cylance vyvíjí produkty na bázi umělé inteligence, které mají zabránit kybernetickým útokům....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Uber ve čtvrtletí prohloubil ztrátu na 1,07 miliardy USD

ČTK , 16. listopad 2018 08:00

Uber zvažuje, že posune primární nabídku akcií z druhé poloviny příštího roku na první polovinu....

Více 0 komentářů

Novým generálním ředitelem Autocontu je bývalý šéf Oracle Sameš

ČTK , 15. listopad 2018 12:44

Autocont se zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firmy a státní správu....

Více 0 komentářů

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

ČTK , 15. listopad 2018 08:00

Některé centrální banky, včetně švédské, kanadské a čínské, již uvažují o emisích digitálních měn ve...

Více 0 komentářů

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů