Dodavatelé nizozemské společnosti ASML Holding, která je důležitým výrobcem zařízení na produkci počítačových čipů, zvažují výstavbu závodů v jihovýchodní Asii namísto Číny. Vede je k tomu politické napětí mezi Západem a Pekingem. S odvoláním na obeznámené zdroje a dokumenty o tom dnes informovala agentura Reuters. Případné investice jsou součástí dlouhodobé strategie, jejímž cílem je snížit expozici vůči Číně, uvedly zdroje.
Zástupci více než desítky technologických společností příští týden navštíví Vietnam, Malajsii a Singapur, uvedla brabantská rozvojová agentura, která se na organizaci cesty podílí. „Většina společností se připojuje, protože zvažují zřídit nebo rozšířit výrobní závod ve Vietnamu, případně v Malajsii,“ uvádí se v poznámce, již agentura připravila společně se sdružením Brainport Industries, které zastupuje 200 technologických výrobců.
Firmy, které se cesty účastní, jsou téměř všechny dodavateli ASML. Některé z nich mají výrobní závody v Číně. Zahrnují mimo jiné společnosti Neways, NTS Group, Bestronics, AAE BV, BKB Precision, HQ Group, KMWE Group, Sempro, Sioux Technologies a VDL ETG. V poznámce se uvádí, že jako potenciální místo pro regionální ústředí se zvažuje Singapur.
Cena litografického systému ASML, který se používá k vytváření obvodů počítačových čipů, se pohybuje kolem 160 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč). Firma svá zařízení dodává výrobcům čipů, jako je tchajwanský TSMC, jihokorejský Samsung či americký Intel.
Nizozemská vláda nikdy neudělila společnosti ASML licenci na prodej jejích nejpokročilejších strojů zákazníkům v Číně. Přispěl k tomu nátlak Washingtonu, který se snaží omezit schopnost Číny vyrábět vlastní pokročilé počítačové čipy a zpomalit její vojenský pokrok. Obdobná jednání vede USA i s Japonskem.
Ve středu nizozemská vláda oznámila, že v zájmu národní bezpečnosti plánuje omezit vývoz polovodičových technologií.