Elektrotechnický průmysl loni dále rostl přes 5 %

ČTK , 20. March 2019 10:00 2 komentářů

Se zpomalením autoprůmyslu začnou firmy vymýšlet řešení pro zemědělství, farmaceutický průmysl a další obory.

Elektrotechnický průmysl loni pokračoval v poměrně rychlém růstu. Podle ředitele Elektrotechnické asociace ČR Jana Prokše to bylo o více než pět procent a některé statistiky uváděly až osm procent. Očekávané zpomalení se ho dosud nedotklo, i když se s ním počítá. Díky tomu, že české firmy vyrábějí převážně pro další firmy jejich výrobní prostředky, nemá být zpomalení zásadní a rozhodně se nečeká stagnace ani pokles, řekl Prokš v rozhovoru pro ČTK na brněnském veletrhu Amper.

Český elektrotechnický průmysl je úzce svázaný se strojírenstvím a z velké částí s automobilovým průmyslem, u kterého se zpomalení již projevuje. Pro něj elektrotechnický průmysl dodává velké množství automatizačních a robotických řešení.

"Dlouho se jednalo o tak dobrého zákazníka, že jsme jako elektrotechnici trochu zaspali a zlenivěli ve vymýšlení řešení pro jiné obory. Dnes, když budete chtít řešení pro usnadnění práci v cukrářství, pivovaru či dřevozpracujícím průmyslu, bude se na trhu hledat jen obtížně. Nejsou s tím velké zkušenosti, nejsou příliš odzkoušená. Možná právě se zpomalením autoprůmyslu začnou firmy vymýšlet řešení pro zemědělství, farmaceutický průmysl a další obory. Stále je kam jít, proto by náš obor nemělo zpomalení tolik zasáhnout," řekl Prokš.

Podle něj se z českého pohledu může zdát, že autoprůmysl je pro české firmy klíčový. "Osmdesát procent výroby ale míří do zahraničí, takže závislost není tak vysoká," řekl Prokš. Povzbuzením pro elektrotechniky může být i masivnější výroba elektromobilů, která se kvůli nařízení EU očekává od příštího roku.

Firmy se stejně jako všichni zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem zaměstnanců, a to jak manuálních dělníků, tak především kvalifikovaných technicky vzdělaných lidí.

"Postupně se naštěstí daří měnit ve společnosti vnímání průmyslu. S asociací se snažíme všem vysvětlovat, že elektrotechnika je variantou ve vzdělávání a může jít o stejně prestižní povolání, jako je ekonom, právník či lékař. Jde o čistá povolání a pracuje se na zajímavých projektech. Zejména na gymnáziích učíme o tom, co je průmysl 4.0 či digitální transformace. Stále je před námi spousta práce. Průmyslovka ještě není automatickou volbou pro nejchytřejší děti, ale už je to pomalu rovnoprávná volba, když se někdo rozhoduje. Člověk by měl mít objektivní informace ze všech oborů a rozhodnout se podle svých preferencí. Pak jsou rozhodnutí většinou správná," řekl Prokš.

Podhoubí technicky vzdělaných lidí je podle něj v Česku stále dostatečné a pořád vznikají inovativní firmy, které dokážou vymyslet nové dobré řešení konkrétního problému, které posléze se silným partnerem prosadí na trhu. A i když malou inovativní firmu pohltí korporace, stále vznikají další. "Podhoubí je dobře zalévané jak univerzitním, tak firemním prostředím," řekl Prokš.


Komentáře

LaurenceDuncan 21. March 2019 14:03

Získal jsem titul BS a MS v oboru elektrotechnika z Univ NM v letech 1990 a 1993. Nezískal jsem zkoušku EIT, která je nabízena na konci ročníku. Po 4 letech práce je člověk oprávněn absolvovat zkoušku PE. Zkoušku jsem nebral, protože je zaměřen více na mechaniky nebo stavební inženýry. Zkoušel bych, kdybych chtěl pracovat jako inženýr v užitkové nebo http://www.writemyessay24h.net stavební firmě.

LewisForeman #1
LewisForeman 21. March 2019 15:24

Can anyone recommend me the best product from the list mentioned in this site. https://musicalbuzz.com/best-digital-pianos/

RSS 

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Pavel Houser , 20. April 2019 10:30

Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví...

Více

Kalendář

14. 05.

17. 05.
FESPA 2019
16. 05. Document Management Conference 2019
19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019RSS 

Zprávičky

Zisk Facebooku kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

ČTK , 25. April 2019 12:54

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o téměř 40 %....

Více 0 komentářů

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 mld. USD

ČTK , 25. April 2019 09:00

Ceny DRAM a NAND Flash se za první čtvrtletí 2019 snížily o 20 % z úrovně předchozího kvartálu....

Více 0 komentářů

Británie omezeně umožní Huawei účast na budování sítí 5G

ČTK , 25. April 2019 08:00

Mluvčí britské vlády sdělil, že kabinet dodavatelský řetězec pro 5G prověřil a zaměřil se při tom na...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Snapchatu vzrostl počet uživatelů, firma snížila ztrátu

ČTK , 24. April 2019 09:28

Firma snížila svou ztrátu o 20 % na 310 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Twitter zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl i počet uživatelů

ČTK , 24. April 2019 09:00

Tržby firmy se v prvním kvartálu zvýšily o 18 % na 787 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Dražba frekvencí pro síť 5G zatím v SRN vynesla 5,4 miliardy eur

ČTK , 24. April 2019 08:00

Spolková republika v nynější aukci draží licence k celkem 41 frekvenčním blokům v pásmech okolo 2000...

Více 0 komentářů

Kritická komunikace na nízkofrekvenční LTE

Pavel Houser , 23. April 2019 13:23

Nordic Telecom a Nokia spouštějí v Česku první LTE síť na světě pro kritickou komunikaci v pásmu 410...

Více 0 komentářů