Elektrotechnický průmysl loni dále rostl přes 5 %

ČTK , 20. March 2019 10:00 3 komentářů

Se zpomalením autoprůmyslu začnou firmy vymýšlet řešení pro zemědělství, farmaceutický průmysl a další obory.

Elektrotechnický průmysl loni pokračoval v poměrně rychlém růstu. Podle ředitele Elektrotechnické asociace ČR Jana Prokše to bylo o více než pět procent a některé statistiky uváděly až osm procent. Očekávané zpomalení se ho dosud nedotklo, i když se s ním počítá. Díky tomu, že české firmy vyrábějí převážně pro další firmy jejich výrobní prostředky, nemá být zpomalení zásadní a rozhodně se nečeká stagnace ani pokles, řekl Prokš v rozhovoru pro ČTK na brněnském veletrhu Amper.

Český elektrotechnický průmysl je úzce svázaný se strojírenstvím a z velké částí s automobilovým průmyslem, u kterého se zpomalení již projevuje. Pro něj elektrotechnický průmysl dodává velké množství automatizačních a robotických řešení.

"Dlouho se jednalo o tak dobrého zákazníka, že jsme jako elektrotechnici trochu zaspali a zlenivěli ve vymýšlení řešení pro jiné obory. Dnes, když budete chtít řešení pro usnadnění práci v cukrářství, pivovaru či dřevozpracujícím průmyslu, bude se na trhu hledat jen obtížně. Nejsou s tím velké zkušenosti, nejsou příliš odzkoušená. Možná právě se zpomalením autoprůmyslu začnou firmy vymýšlet řešení pro zemědělství, farmaceutický průmysl a další obory. Stále je kam jít, proto by náš obor nemělo zpomalení tolik zasáhnout," řekl Prokš.

Podle něj se z českého pohledu může zdát, že autoprůmysl je pro české firmy klíčový. "Osmdesát procent výroby ale míří do zahraničí, takže závislost není tak vysoká," řekl Prokš. Povzbuzením pro elektrotechniky může být i masivnější výroba elektromobilů, která se kvůli nařízení EU očekává od příštího roku.

Firmy se stejně jako všichni zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem zaměstnanců, a to jak manuálních dělníků, tak především kvalifikovaných technicky vzdělaných lidí.

"Postupně se naštěstí daří měnit ve společnosti vnímání průmyslu. S asociací se snažíme všem vysvětlovat, že elektrotechnika je variantou ve vzdělávání a může jít o stejně prestižní povolání, jako je ekonom, právník či lékař. Jde o čistá povolání a pracuje se na zajímavých projektech. Zejména na gymnáziích učíme o tom, co je průmysl 4.0 či digitální transformace. Stále je před námi spousta práce. Průmyslovka ještě není automatickou volbou pro nejchytřejší děti, ale už je to pomalu rovnoprávná volba, když se někdo rozhoduje. Člověk by měl mít objektivní informace ze všech oborů a rozhodnout se podle svých preferencí. Pak jsou rozhodnutí většinou správná," řekl Prokš.

Podhoubí technicky vzdělaných lidí je podle něj v Česku stále dostatečné a pořád vznikají inovativní firmy, které dokážou vymyslet nové dobré řešení konkrétního problému, které posléze se silným partnerem prosadí na trhu. A i když malou inovativní firmu pohltí korporace, stále vznikají další. "Podhoubí je dobře zalévané jak univerzitním, tak firemním prostředím," řekl Prokš.


Komentáře

LaurenceDuncan 21. March 2019 14:03

Získal jsem titul BS a MS v oboru elektrotechnika z Univ NM v letech 1990 a 1993. Nezískal jsem zkoušku EIT, která je nabízena na konci ročníku. Po 4 letech práce je člověk oprávněn absolvovat zkoušku PE. Zkoušku jsem nebral, protože je zaměřen více na mechaniky nebo stavební inženýry. Zkoušel bych, kdybych chtěl pracovat jako inženýr v užitkové nebo http://www.writemyessay24h.net stavební firmě.

LewisForeman #1
LewisForeman 21. March 2019 15:24

Can anyone recommend me the best product from the list mentioned in this site. https://musicalbuzz.com/best-digital-pianos/

Na ta 16. May 2019 04:38

Informace, které sdílíte, jsou velmi zajímavé.
http://raze3.co/dead-zed-2

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů