Jak danit výnosy z těžby i prodeje bitcoinů

ČTK , 23. březen 2018 09:00 8 komentářů

Zdanění virtuálních měn není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem, k dispozici je pouze vyjádření Finanční správy.

Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření Finanční správy na dotaz ČTK. Daň z příjmu je v takovém případě 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny. Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.

"Zdanitelným příjem z pohledu daní z příjmů je až zpeněžení vytěžených bitcoinů nebo jejich směna za jiné zboží nebo služby," uvedla správa.

Zdanění virtuálních měn přitom přitom není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem. K dispozici je podle odborníků pouze vyjádření Finanční správy, které ale podle nich nepostihuje všechny situace. V řadě případů tak lze očekávat ustálení praxe až na základě rozhodnutí soudů. Daňové přiznání k příjmu je přitom třeba letos odevzdat do 3. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 2. července.

"Názorů (na zdanění bitcoinů) je hodně, ale jen málo uslyšíte na trhu radu nedanit vůbec. Vždy by měl poradce říci, že by to bylo dobré nějakým způsobem zdanit," uvedl daňový expert společnosti Apogeo Jiří Žežulka.

Finanční správa upozornila, že otázka, kam zařadit virtuální měny, se řeší celosvětově. "Za Evropskou unii je to Evropská centrální banka, která by v okamžiku, kdy dojde ke shodě, měla vydat doporučení jednotlivým členským státům," uvedla.

Evropské dohledové orgány minulý týden varovaly před vysokými riziky spojenými s nákupem nebo držením virtuálních měn, jako je například bitcoin. ČNB již dříve uvedla, že v případě bitcoinu nejde o peněžní prostředky podle zákona o platebním styku, tedy ani o bezhotovostní peníze, ani o tzv. peníze elektronické. Výměna bitcoinů není ani směnárenským obchodem a bitcoiny nejsou považovány ani za investiční nástroj.

Finanční správa tak hodnotí virtuální měny jako věc. Nevztahuje se tak na ně ani takzvaný časový test, který platí u jiných investic. I po třech letech držení tak zisk z bitcoinu podléhá zdanění. Příjmy z virtuálních měn správa nepovažuje také za příležitostný příjem, který je do určité výše od daně osvobozen.

Od počátku letošního roku bitcoin ztratil výrazně na své hodnotě. V současnosti se obchoduje za zhruba 8400 dolarů (173.000 Kč). Ještě v prosinci se přitom virtuální měna prodávala za téměř 20.000 dolarů a za celý loňský rok zpevnila o více než 1300 procent.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.


Komentáře

Franta #0
Franta 23. březen 2018 11:20

Ad „riziky spojenými s nákupem nebo držením virtuálních měn“

Ty měny nejsou o nic víc virtuální než třeba EUR, CZK, USD. Naopak jsou to měny, které si vláda nebo centrální banka nemůže zadarmo natisknout, a naopak jsou kryptograficky zabezpečené, což je řádově vyspělejší technologie než papír a ochranné prvky bankovek/státovek.

Sten #3
Sten 26. březen 2018 02:24

EUR, CZK nebo USD mění hodnotu v řádu jednotek až desítek procent denně?

Myself #6
Myself 27. březen 2018 05:17

A když si pro virtuální paměť vyhradíte pevné místo na disku, takže se nebude měnit denně, stane se tím ta virtuální paměť méně virtuální?

A Aurel (gnome, NPC) http://www.el-cel.com/info/npc_detail.php?Det=137 nezměnil cenu cenu za Gold Ore už aspoň 10 let - znamená to, že zlato natěžené v Eternal Lands, stejně jako Gold Coins (za které se to zlato dá kupovat i prodávat) nejsou virtualní měnou, protože se jejich cena nemění?

Pak asi máte jinou definici slova "virtuální" ...

C #1
C 23. březen 2018 20:53

Staty nijako k existencii kryptomien neprispely (co je dobre), systematicky ich len sabotuju kde mozu, ale zrazu na daniach by sa prizivovat chceli. Nech uz si vyberu co chcu a dovtedy nech riesa vaznejsie financne problemy a zlodejov vo vlade.

Turban Legend #2
Turban Legend 24. březen 2018 12:26

Ve skutečnosti vzniku bitcoinu přispěly :-D Měnové reformy, rozpočtové podvody, tisk peněz, dluhy, neférové daně, narušování bankovního tajemství a soukromí obecně, omezování obchodu a dalších svobod… to všechno vytvořilo motivaci pro vznik a používání kryptoměn.

2018 #4
2018 26. březen 2018 02:26

Pro své převody kryptoměn nepoužíváte připojení k NIXu ani elektřinu dodávanou ČEPS?

Sten #5
Sten 26. březen 2018 02:29

Nějak v tom článku autor zapomněl uvést, kam je v daňovém přiznání dát. Uvádí se do položky „ostatní příjmy“.

Zakor #7
Zakor 28. březen 2018 08:19

Rád bych na vlastní oči viděl ty jedince, kteří to daňového přiznání zahrnou. Jednak je to blbost a o zákon se to reálně nikde neopírá, a ať si FU tvrdí, co chce. Jednak by si tím ten člověk na čelo nalepil nálepku "nepřítel státu a zločinec". Virtuální měny a všichni, kdo s nimi obchodují, nebo je těží jsou vnímáni jako hrozba.
Až se jednou objeví nějaká stabilnější kryptoměna, tak o nich možná budu taky uvažovat. Je hodně lákavé uniknout socialistické mašinérii, která člověku z vydělaných peněz 3/4 ukradne a čím je člověk úspěšnější, tím víc je okrádán.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 2 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů