Kybernetičtí zločinci se spojují do kartelů

Kartely v aukcích nabízejí ukradená data obětí, které odmítly zaplatit výkupné.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku na celém světě výrazně přibylo různých kybernetických podvodů spojených s koronavirem a e-mailových hrozeb. Rostl také objem útoků na mobilní zařízení s operačním systémem Android. Nejkritičtějším obdobím byl květen, kdy analytici detekovali 13 milionů různých internetových hrozeb denně. Vyplývá to z pravidelné globální kvartální zprávy společnosti ESET.

Útočníci se v minulém čtvrtletí zaměřili především na útočné kampaně šířené přes e-mail. Celkově objem těchto hrozeb narostl o 9 %. Útočníci škodlivé zprávy vydávají za účetní nebo logistické dokumenty, zprávy spojené s licencemi k různým programům a v 1,5 % případů také za informace o koronaviru.

Detekce ransomware v minulém čtvrtletí nadále mírně klesaly. Změnilo se chování skupin útočníků, kteří se specializují na tento typ útoku. V květnu ukončila své aktivity skupina vývojářů ransomware Shade a svým obětem poskytla přes 750 000 dešifrovacích klíčů. Jiní naopak zkoušeli zpeněžit ukradená data mnohem agresivnějším způsobem. Vyhrožovali tzv. doxingem – tedy tím, že citlivá data zveřejní. Týkalo se to především inovací, patentů nebo zákaznických dat.

Mimo to se nově začaly formovat kartely, tedy spojení vícero kyberzločineckých skupin. Ty v aukcích nabízely (a stále nabízejí) ukradená data obětí, které odmítly spolupracovat a zaplatit výkupné. Jedním z prvních, který se takto začal označovat, je kartel Maze. Kartely vytvářejí vlastní aukční síně. Pro oběti je pak prakticky nemožné vystopovat všechny aukční stránky a kupce a dosáhnout toho, aby data z internetu byla stažena.

Nejběžnějším typem detekovaného ransomware zůstal, podobně jako v prvním čtvrtletí, WannaCryptor (WannaCry).

Oproti minulému čtvrtletí o 22 % výrazně ubylo také pokusů o nelegální těžbu virtuálních měn. V polovině dubna kvůli situaci na globálních trzích klesla hodnota Bitcoinu téměř na polovinu. Cryptojacking se tak útočníkům méně vyplácel.

Namísto pracovních stanic se útočníci zaměřili na mobilní zařízení s operačním systémem Android. Počet detekcí těchto hrozeb se oproti začátku roku zvýšil o pětinu. Od poloviny května ale počet detekcí začal klesat k hladinám z počátku roku. Výrazným rizikem byl v Česku i po celém světě reklamní malware Hiddad. Ten zobrazuje nevyžádanou reklamu a často z inzerce odkazuje na infikované stránky.

Exit mobile version