• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Lékový záznam má být primárně nastavený na souhlas

ČTK
30. 11. 2018
| Zprávičky

Datanebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu.
Lékový záznam by měl být podle ministerstva zdravotnictví primárně nastavený na souhlas pacienta se sdílením, jinak bude málo používaný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes řekl na setkání pořádaném Institutem pro politiku a společnost na téma elektronizace zdravotnictví. Lékový záznam bude soupisem všech léků, které předepsali konkrétnímu pacientovi všichni lékaři. Bude součástí systému elektronických receptů, které lékaři povinně evidují od letošního ledna.

Zákon, který lékový záznam upravuje, v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Ministerstvo počítá s jeho platností od roku 2019. Největší diskuse se podle ministra Vojtěcha vede právě o tom, jestli by měl být nastavený primárně na souhlas nebo nesouhlas pacienta.

„My jsme došli k tomu, že lépe jít cestou opt-out, tedy primárního souhlasu s možností aktivně vyjádřit nesouhlas, aby byl lékový záznam rozšířen a používán. Myslíme si, že by používání (při nesouhlasu) bylo jen v řádu jednotek procent, a pak to asi nemusíme dělat,“ řekl ministr.

Vyjádření nesouhlasu se sdílením seznamu užívaných léků mezi lékaři a lékárníky musí být podle něj co nejjednodušší. Bude podle něj stačit několik kliknutí na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo zaslání písemné žádosti. Možné bude zakázat přístup nejen všem lékařům, ale i jen vybraným, nebo naopak vybraným povolit.

Data navíc podle něj nebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu. Zvláštní přístup budou mít podle novely záchranáři. Lékárníkům se záznam otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu.

V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Důvodová zpráva předlohy vypočítává, že v Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, například kvůli chybám v dávkování nebo kvůli nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků ale nejsou systematicky sledována.

Lékový záznam je součástí elektronického receptu. Od ledna 2018 mají lékaři všechny vydané recepty evidovat elektronicky. Po protestech ministerstvo deklarovalo, že první rok nebude za nevydání e-receptu lékaře pokutovat. Od ledna 2019 to bude možné jen ve výjimečných případech jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. V současné době je to asi 85 procent.

Rubriky: České ITVeřejná správa

Související příspěvky

Zprávičky

AI pravidelně využívají více než tři čtvrtiny českých e-shopů

21. 5. 2025
Zprávičky

Spuštění systému varovných zpráv vyjde stát a operátory dohromady na 235 mil. Kč

19. 5. 2025
Zprávičky

Česká pobočka Foxconnu patří k největším exportérům z ČR

18. 5. 2025
Zprávičky

Informační systémy státní správy asi bude nově monitorovat vládní centrum

16. 5. 2025

Zprávičky

OpenAI kupuje firmu, kterou založil člověk stojící za úspěchem výrobků Apple

ČTK
21. 5. 2025

Americká společnost OpenAI kupuje start-up s názvem io Products, který založil Jony Ive stojící

AI pravidelně využívají více než tři čtvrtiny českých e-shopů

ČTK
21. 5. 2025

Umělou inteligenci (AI) pravidelně využívají více než tři čtvrtiny českých a slovenských provozovatelů e-shopů.

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

Google vylepšuje svůj vyhledávač o funkce AI, přichází s novým předplatným

ČTK
21. 5. 2025

Americká společnost Google vylepšuje svůj vyhledávač o funkce umělé inteligence (AI). Firma se snaží

EK navrhuje poplatek 2 eura za každý malý balík vstupující do EU

ČTK
20. 5. 2025

Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč)

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Více než polovina světového internetového provozu patří šesti značkám

Pavel Houser
20. 5. 2025

Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple,

Acer rozšiřuje řadu Aspire AI o šest nových notebooků Copilot+ PC s procesory nové generace

Acer rozšiřuje řadu Aspire AI o šest nových notebooků Copilot+ PC s procesory nové generace

Pavel Houser
20. 5. 2025

K dispozici jsou 14- a 16palcové modely notebooků s různými variantami procesorů. Společnost Acer

Spuštění systému varovných zpráv vyjde stát a operátory dohromady na 235 mil. Kč

ČTK
19. 5. 2025

Vybudování systému Cell Broadcast pro varování přes mobilní telefony při mimořádných událostech si na

Apple podle Epic Games blokuje přístup k její videohře Fortnite v USA a v EU, ten to popírá

ČTK
18. 5. 2025

Videohra Fortnite od firmy Epic Games je nedostupná na iPhonech americké firmy Apple. Ta

Tiskové zprávy

Synology představuje kompletní řadu pokročilých řešení pro správu dat na COMPUTEX 2025

Synology uvádí BeeStation Plus: Vysokorychlostní cloudový zážitek pro domácnosti a týmy s vyššími nároky

Plná automatizace a flexibilita bez kompromisů: Red Hat Summit 2025 otevřel své brány

PlanRadar  představuje revoluční funkci SiteView: Nový standard vizuální dokumentace ve stavebnictví

Acer Gadget na veletrhu COMPUTEX 2025 představuje nová AI nositelná zařízení

Acer uvádí grafické karty Nitro s čipy AMD a Intel pro nadšence do stavby herních PC

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Kvě 30
Celý den

Salesforce CzechDreamin 2025

Čvn 3
Celý den

CybernITy 2025

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Životopis

GSM

Web administrator

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Astronomové se snaží odhadnout, zda je naše Galaxie nějak výjimečná
  • V Česku vznikla biobanka dřeně dětských zubů pro uchování kmenových buněk
  • Rané galaxie přispívají k dosvitu vesmíru

RSS AbcLinuxu RSS

  • Erlang/OTP 28.0
  • ČTÚ zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024
  • Google spouští v Česku Přehledy od AI

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.