Lékový záznam má být primárně nastavený na souhlas

ČTK , 30. November 2018 10:00 6 komentářů

Datanebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu.

Lékový záznam by měl být podle ministerstva zdravotnictví primárně nastavený na souhlas pacienta se sdílením, jinak bude málo používaný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes řekl na setkání pořádaném Institutem pro politiku a společnost na téma elektronizace zdravotnictví. Lékový záznam bude soupisem všech léků, které předepsali konkrétnímu pacientovi všichni lékaři. Bude součástí systému elektronických receptů, které lékaři povinně evidují od letošního ledna.

Zákon, který lékový záznam upravuje, v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Ministerstvo počítá s jeho platností od roku 2019. Největší diskuse se podle ministra Vojtěcha vede právě o tom, jestli by měl být nastavený primárně na souhlas nebo nesouhlas pacienta.

"My jsme došli k tomu, že lépe jít cestou opt-out, tedy primárního souhlasu s možností aktivně vyjádřit nesouhlas, aby byl lékový záznam rozšířen a používán. Myslíme si, že by používání (při nesouhlasu) bylo jen v řádu jednotek procent, a pak to asi nemusíme dělat," řekl ministr.

Vyjádření nesouhlasu se sdílením seznamu užívaných léků mezi lékaři a lékárníky musí být podle něj co nejjednodušší. Bude podle něj stačit několik kliknutí na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo zaslání písemné žádosti. Možné bude zakázat přístup nejen všem lékařům, ale i jen vybraným, nebo naopak vybraným povolit.

Data navíc podle něj nebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu. Zvláštní přístup budou mít podle novely záchranáři. Lékárníkům se záznam otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu.

V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Důvodová zpráva předlohy vypočítává, že v Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, například kvůli chybám v dávkování nebo kvůli nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků ale nejsou systematicky sledována.

Lékový záznam je součástí elektronického receptu. Od ledna 2018 mají lékaři všechny vydané recepty evidovat elektronicky. Po protestech ministerstvo deklarovalo, že první rok nebude za nevydání e-receptu lékaře pokutovat. Od ledna 2019 to bude možné jen ve výjimečných případech jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. V současné době je to asi 85 procent.


Komentáře

Antonia Cummins #0
Antonia Cummins 01. December 2018 08:24

This documentary was what really sucked me into watching other documentaries. Hands down one of my top 10 favorites. It's so interesting http://24hwritemyessay.com/, and they did a phenomenal job of presenting the story. I also like how they ended it, it made me respect the filmmakers so much more.

Arvind kumar #1
Arvind kumar 12. December 2018 12:28

I am also use this explorer http://fileexplorerwindows.com because it will be more advanced from the previous version of the explorer and also new features will be added.

avi40913 25. May 2019 09:08

This information is really good. Thanks for sharing this valuable information. Wonderful and helpful information. Keep up the good work. Thank you for this wonderful work. [url=https://www.oysmarto.website/]https://www.oysmarto.website/[/url]
[url=https://straighttalkcustomerservicephone.blogspot.com/]https://straighttalkcustomerservicephone.blogspot.com/[/url]

avi40913 25. May 2019 09:09

This information is really good. Thanks for sharing this valuable information. Wonderful and helpful information. Keep up the good work. Thank you for this wonderful work. <a href="https://www.oysmarto.website/">https://www.oysmarto.website/</a>

avi40913 25. May 2019 09:10

https://www.oysmarto.website/

avi40913 25. May 2019 09:13

It really helped me ton <a href="https://www.cccc.com/">https://www.ccc.com/</a>
www.ccc.com
https://www.cccc.com/
[url=https://www.ccc.com/]https://www.ccc.com/[/url]

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů