Lékový záznam má být primárně nastavený na souhlas

ČTK , 30. November 2018 10:00 6 komentářů

Datanebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu.

Lékový záznam by měl být podle ministerstva zdravotnictví primárně nastavený na souhlas pacienta se sdílením, jinak bude málo používaný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes řekl na setkání pořádaném Institutem pro politiku a společnost na téma elektronizace zdravotnictví. Lékový záznam bude soupisem všech léků, které předepsali konkrétnímu pacientovi všichni lékaři. Bude součástí systému elektronických receptů, které lékaři povinně evidují od letošního ledna.

Zákon, který lékový záznam upravuje, v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Ministerstvo počítá s jeho platností od roku 2019. Největší diskuse se podle ministra Vojtěcha vede právě o tom, jestli by měl být nastavený primárně na souhlas nebo nesouhlas pacienta.

"My jsme došli k tomu, že lépe jít cestou opt-out, tedy primárního souhlasu s možností aktivně vyjádřit nesouhlas, aby byl lékový záznam rozšířen a používán. Myslíme si, že by používání (při nesouhlasu) bylo jen v řádu jednotek procent, a pak to asi nemusíme dělat," řekl ministr.

Vyjádření nesouhlasu se sdílením seznamu užívaných léků mezi lékaři a lékárníky musí být podle něj co nejjednodušší. Bude podle něj stačit několik kliknutí na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo zaslání písemné žádosti. Možné bude zakázat přístup nejen všem lékařům, ale i jen vybraným, nebo naopak vybraným povolit.

Data navíc podle něj nebudou sdílená prvních šest měsíců, během nichž se pacienti mohou rozhodnout o případném nesouhlasu. Zvláštní přístup budou mít podle novely záchranáři. Lékárníkům se záznam otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu.

V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Důvodová zpráva předlohy vypočítává, že v Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, například kvůli chybám v dávkování nebo kvůli nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků ale nejsou systematicky sledována.

Lékový záznam je součástí elektronického receptu. Od ledna 2018 mají lékaři všechny vydané recepty evidovat elektronicky. Po protestech ministerstvo deklarovalo, že první rok nebude za nevydání e-receptu lékaře pokutovat. Od ledna 2019 to bude možné jen ve výjimečných případech jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. V současné době je to asi 85 procent.


Komentáře

Antonia Cummins #0
Antonia Cummins 01. December 2018 08:24

This documentary was what really sucked me into watching other documentaries. Hands down one of my top 10 favorites. It's so interesting http://24hwritemyessay.com/, and they did a phenomenal job of presenting the story. I also like how they ended it, it made me respect the filmmakers so much more.

Arvind kumar #1
Arvind kumar 12. December 2018 12:28

I am also use this explorer http://fileexplorerwindows.com because it will be more advanced from the previous version of the explorer and also new features will be added.

avi40913 25. May 2019 09:08

This information is really good. Thanks for sharing this valuable information. Wonderful and helpful information. Keep up the good work. Thank you for this wonderful work. [url=https://www.oysmarto.website/]https://www.oysmarto.website/[/url]
[url=https://straighttalkcustomerservicephone.blogspot.com/]https://straighttalkcustomerservicephone.blogspot.com/[/url]

avi40913 25. May 2019 09:09

This information is really good. Thanks for sharing this valuable information. Wonderful and helpful information. Keep up the good work. Thank you for this wonderful work. <a href="https://www.oysmarto.website/">https://www.oysmarto.website/</a>

avi40913 25. May 2019 09:10

https://www.oysmarto.website/

avi40913 25. May 2019 09:13

It really helped me ton <a href="https://www.cccc.com/">https://www.ccc.com/</a>
www.ccc.com
https://www.cccc.com/
[url=https://www.ccc.com/]https://www.ccc.com/[/url]

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů