MPSV bude znovu usilovat o prodloužení smlouvy s firmou OKSystem

ČTK , 07. September 2018 09:00 0 komentářů

Ministerstvo práce bude muset znovu řešit, jak od příštího roku zajistí fungování informačních systémů pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti.

Na konci roku vyprší resortu smlouva se společností OKSystem. Vedení ministerstva bude usilovat o prodloužení na další dva roky. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl politický náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Tomáš Martinec. Ministerstvo bude také dál pokračovat v projektech, které vzešly z tendrů za exministryně Michaely Marksové (ČSSD) a které zastavila její nástupkyně Jaroslava Němcová (ANO).

"Ke konci letoška končí smlouva se společností OKSystem. Nemůžeme dopustit, aby se zhroutil systém úřadů práce a České správy sociálního zabezpečení, proto teď budeme postupovat v rámci zákona a smluv a využijeme opce," uvedl Martinec. OKSystem má kontrakt právě s opcí na dva roky.

OKsystem zajišťuje systém pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993. Resort pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se je rozhodl vyměnit v roce 2012. Antimonopolní úřad nové aplikace po dvou letech ale úřadům práce kvůli pochybení při výběru dodavatele zakázal používat, a úředníci se tak ze dne na den vrátili k OKsystemu. V roce 2014 za tehdejší ministryně Michaely Marksové (ČSSD) končily na resortu tři desítky smluv na informační služby. Tehdejší vedení rozhodlo o vytvoření propojeného resortního systému za zhruba 1,5 miliardy, který měl začít fungovat od loňska. Termín se ale nestihl, takže se prodlužovala na dva roky smlouva s OKSystemem. Podle dřívějších informací dvouletý odklad vyjde asi na miliardu.

Prodloužení o dva roky by chtěl resort dosáhnout i teď. Měla by o tom jednat rada vlády pro informační technologie a poté i kabinet. Zabývat se budou také tím, že by přípravy projektů ke zřízení jednotného systému měly pokračovat. Při jejich zavádění by se pak postupně v příštích dvou letech služby od OKSystemu vypínaly, dodal Martinec. "Termíny záměrně uvádět nebudu. Pracujeme na tom, aby se zkrátily a nedošlo ke kolapsu," uvedl náměstek.

Za zpožděním je podle něj to, že vedení ministerstva za Marksové neodhadlo náročnost výměny a své schopnosti vše uřídit. Další odklad pak způsobil postup Němcové. "Bohužel letos za ministryně Němcové celých sedm měsíců nebylo uděláno rozhodnutí a nebylo postupováno v rámci uzavřených smluv. Veškeré postupy se zablokovaly, což znamená další posun termínu... Místo toho, aby se postupovalo, aby byly systémy spuštěny, podávala se řada trestních oznámení," řekl Martinec.

Němcová přípravu projektů, které resort odstartoval za Marksové, zastavila. Kvůli podezření na různá pochybení při zakázkách, která vyplynula z auditů, podala 11 trestních oznámení. Další dvě dal Nejvyšší kontrolní úřad. Tým Němcové za postup kritizovali už dřív poslanci Pirátů. Podle nich svým přístupem přípravy projektů ochromil, a to třeba u e-neschopenek.

Pokračovat v budování jednotného systému, v němž by si úřady údaje předávaly a nemuseli jim je opakovaně dokládat klienti, považuje za správné šéf sněmovního podvýboru pro informační systémy Lukáš Kolářík (Piráti). "Pro mě je priorita, aby to začalo co nejdřív fungovat a mohli to lidé využívat, až pak můžeme jít do minulosti a hledat, kdo za to (za pochybení a nedostatky) může," uvedl Kolářík.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů