MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele systému dávek

ČTK , 15. February 2019 16:11 0 komentářů

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů Kč.

Ministerstvo práce bude rozhodovat o námitkách proti výběru dodavatele nového informačního systému pro vyplácení dávek. Podal je jeden z účastníků tendru. ČTK to sdělila mluvčí resortu Kristýna Křupková. Ministerstvo podle médií před nedávnem rozhodlo o přidělení zakázky za víc než čtvrt miliardy firmě DXC Technology a neuspěl dosavadní dodavatel, společnost OKSystem. Její ředitel Vítězslav Ciml ČTK podání námitky potvrdil.

"Můžeme potvrdit, že zadavatel (ministerstvo práce) ve veřejné zakázce obdržel poslední den zákonné lhůty pro jejich podání námitky jednoho z účastníků zadávacího řízení," uvedla mluvčí. Podle ní ministerstvo do 15 dnů od doručení námitek odešle stěžovateli své rozhodnutí. Uvede v něm, zda stížnost odmítá, nebo jí vyhoví.

Servery Ekonomický deník a E15.cz před nedávnem informovaly o tom, že ministerstvo rozhodlo o přidělení zakázky se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty společnosti DXC Technology. Podle médií nabídla projekt za 269 milionů. S cenou 829 milionů korun neuspěla firma OKSystem, která zajišťuje resortu systémy od první poloviny 90. let. DXC Technology vznikla v roce 2017 oddělením od společnosti Hewlett-Packard.

Ministerstvo práce nechtělo obsah nabídek do ukončení řízení přiblížit. Vedoucí tiskového oddělení Barbara Hanousek Eckhardová ČTK sdělila, že cena nebyla jediným kritériem hodnocení. Podle zadávací dokumentace suma měla při výběru váhu 50 procent, návrh řešení 20 procent a uživatelská přívětivost 30 procent.

Podle námitky OKSystemu vybraná firma DXC Technology nesplnila kvalifikační předpoklady a neměla by být vůbec hodnocena, řekl Ciml. Dodal, že pokud by ministerstvo výhrady neuznalo, obrátí se firma na antimonopolní úřad. Ředitel společnosti je přesvědčen o tom, že za zadávací cenu 270 milionů není možné zakázku za požadovaných podmínek dodat.

Tendr na systém dávek pořádá nyní resort podruhé. Poprvé ho vyhlásil před koncem roku 2014 a stanovil cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila společnost OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKsystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí.

Ministerstvo pak v prosinci 2017 vyhlásilo novou soutěž na systém dávek s předpokládanou hodnotou 270 milionů bez DPH. Podle původního plánu se smlouva s vítězem měla uzavřít loni v září. Prototyp měl být letos v červnu. Do konce příštího roku měl systém vzniknout a měl se ověřit jeho provoz, plně fungovat měl pak od roku 2021.

Nový resortní jednotný informační systém začal chystat v minulém volebním období tým exministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Ministerstvo tak muselo už dvakrát prodlužovat smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem. Naposledy to udělalo loni v listopadu. Dvouleté prodloužení vyjde zhruba na miliardu.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje nehospodárné výdaje pro státní rozpočet, uvedli kontroloři.

Přípravy nových systémů zastavila po svém nástupu do funkce ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) v projektu pokračuje. Opakovaně uvedla, že by nové systémy měly fungovat nejpozději do konce roku 2020.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

ČTK , 23. March 2019 09:41

Seznam ztrácí podíl na trhu, protože na mobilních telefonech je jako výchozí nastaven vyhledávač od ...

Více 0 komentářů

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů

T-Mobile chce v ČR připojit až 1,5 mil. bytů k internetu optikou

ČTK , 22. March 2019 08:00

Obce nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení trvá 14 až 16 měsíců....

Více 0 komentářů

Evropský parlament bude hlasovat o změně směrnice o copyrightu

ČTK , 21. March 2019 10:00

Plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo půvo...

Více 0 komentářů

Vodafone a Liberty Global dostanou varování regulátorů

ČTK , 21. March 2019 09:00

EK se obává, že převzetí aktivit Liberty Global by v ČR mohlo vést k vytlačení některých telekomunik...

Více 0 komentářů