MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele systému dávek

ČTK , 15. February 2019 16:11 0 komentářů

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů Kč.

Ministerstvo práce bude rozhodovat o námitkách proti výběru dodavatele nového informačního systému pro vyplácení dávek. Podal je jeden z účastníků tendru. ČTK to sdělila mluvčí resortu Kristýna Křupková. Ministerstvo podle médií před nedávnem rozhodlo o přidělení zakázky za víc než čtvrt miliardy firmě DXC Technology a neuspěl dosavadní dodavatel, společnost OKSystem. Její ředitel Vítězslav Ciml ČTK podání námitky potvrdil.

"Můžeme potvrdit, že zadavatel (ministerstvo práce) ve veřejné zakázce obdržel poslední den zákonné lhůty pro jejich podání námitky jednoho z účastníků zadávacího řízení," uvedla mluvčí. Podle ní ministerstvo do 15 dnů od doručení námitek odešle stěžovateli své rozhodnutí. Uvede v něm, zda stížnost odmítá, nebo jí vyhoví.

Servery Ekonomický deník a E15.cz před nedávnem informovaly o tom, že ministerstvo rozhodlo o přidělení zakázky se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty společnosti DXC Technology. Podle médií nabídla projekt za 269 milionů. S cenou 829 milionů korun neuspěla firma OKSystem, která zajišťuje resortu systémy od první poloviny 90. let. DXC Technology vznikla v roce 2017 oddělením od společnosti Hewlett-Packard.

Ministerstvo práce nechtělo obsah nabídek do ukončení řízení přiblížit. Vedoucí tiskového oddělení Barbara Hanousek Eckhardová ČTK sdělila, že cena nebyla jediným kritériem hodnocení. Podle zadávací dokumentace suma měla při výběru váhu 50 procent, návrh řešení 20 procent a uživatelská přívětivost 30 procent.

Podle námitky OKSystemu vybraná firma DXC Technology nesplnila kvalifikační předpoklady a neměla by být vůbec hodnocena, řekl Ciml. Dodal, že pokud by ministerstvo výhrady neuznalo, obrátí se firma na antimonopolní úřad. Ředitel společnosti je přesvědčen o tom, že za zadávací cenu 270 milionů není možné zakázku za požadovaných podmínek dodat.

Tendr na systém dávek pořádá nyní resort podruhé. Poprvé ho vyhlásil před koncem roku 2014 a stanovil cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila společnost OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKsystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí.

Ministerstvo pak v prosinci 2017 vyhlásilo novou soutěž na systém dávek s předpokládanou hodnotou 270 milionů bez DPH. Podle původního plánu se smlouva s vítězem měla uzavřít loni v září. Prototyp měl být letos v červnu. Do konce příštího roku měl systém vzniknout a měl se ověřit jeho provoz, plně fungovat měl pak od roku 2021.

Nový resortní jednotný informační systém začal chystat v minulém volebním období tým exministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Ministerstvo tak muselo už dvakrát prodlužovat smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem. Naposledy to udělalo loni v listopadu. Dvouleté prodloužení vyjde zhruba na miliardu.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje nehospodárné výdaje pro státní rozpočet, uvedli kontroloři.

Přípravy nových systémů zastavila po svém nástupu do funkce ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) v projektu pokračuje. Opakovaně uvedla, že by nové systémy měly fungovat nejpozději do konce roku 2020.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019
20. 05.

22. 05.
VeeamON 2019
20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019RSS 

Zprávičky

Ministryně financí pošle resortům návrh na 7% digitální daň

ČTK , 18. May 2019 08:00

Kromě ČR vlastní digitální daň zavádí Francie, Rakousko, Španělsko nebo Itálie....

Více 0 komentářů

Policie obvinila muže v případu podvodného slevového portálu

ČTK , 17. May 2019 12:42

Klienti si přes portál www.slevyzhor.cz kupovali pobyty v různých hotelech, nemohli je ale čerpat....

Více 0 komentářů

Rychle rostou prodeje monitorů nad 25 palců

Pavel Houser , 17. May 2019 08:00

Trh s technickým spotřebním zbožím rostl v ČR v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o více než 6 %. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Macron: Cílem Francie není blokovat Huawei

ČTK , 16. May 2019 15:53

Nizozemský deník De Volkskrant mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společn...

Více 0 komentářů

Ministerstvo obchodu USA zařadilo Huawei na černou listinu

ČTK , 16. May 2019 12:24

Trump při vyhlášení stavu nouze využil zákona, který mu dává právo regulovat obchod v případě ohrože...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní tržby Alibaby stouply o polovinu, překonaly očekávání

ČTK , 16. May 2019 10:00

Firma těží i z růstu v oblasti cloudových služeb....

Více 0 komentářů

Google v ČR spustil placené YouTube Music a YouTube Premium

Pavel Houser , 16. May 2019 09:00

Placené verze jsou bez reklam, umožňují přehrávání na pozadí a stahování do off-line režimu....

Více 0 komentářů