MPSV neuzavře smlouvu na systém dávek, nabídku znovu posoudí

ČTK , 04. June 2019 09:00 0 komentářů

Ministerstvo práce (MPSV) se neodvolá proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který mu zakázal uzavřít smlouvu s vítězem tendru na systém dávek a nařídil znovu posoudit nabídku.

Vedení resortu nechce podáním rozkladu přípravu nových systémů dál zdržovat. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva.

Na antimonopolní úřad se obrátila v březnu společnost OKSystem jako neúspěšný účastník tendru poté, co se ministerstvo práce rozhodlo přidělit zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty firmě DXC Technology a odmítlo námitky. OKSystem, který zajišťuje resortu systémy pro agendu dávek a zaměstnanosti od poloviny 90. let, s cenou 829 milionů neuspěl. Úřad rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky z loňského prosince zrušil a vydal předběžné opatření, jímž zakázal uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem do ukončení správního řízení.

"Byť MPSV se závěry ÚOHS nesouhlasí, rozhodlo se rozklad proti jeho rozhodnutí nepodávat, a to zejména z důvodu, že podáním rozkladu a čekáním na rozhodnutí předsedy ÚOHS by se dále zdržel proces zadání veřejné zakázky - i v případě rozhodnutí o rozkladu ve prospěch MPSV - o minimálně tři měsíce, což je pro MPSV nežádoucí," uvedla Andrea Vašáková z tiskového oddělení ministerstva. Podle ní nyní resort nabídku znovu posoudí a doptá se, zda nabídková cena položek není "mimořádně nízká".

Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Ten měl původně fungovat už od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Přípravy ale od počátku nabraly zpoždění. Resort kvůli tomu už dvakrát o dva roky prodlužoval smlouvu s nynějším dodavatelem, jímž je OKsystem. Dvouleté prodloužení stojí asi miliardu.

Nynější ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně uvedla, že by nové systémy měly začít fungovat nejpozději do konce příštího roku, plně tedy od ledna 2021. Sněmovna před třemi týdny ale už schválila novelu o e-neschopenkách s doplňkem, že se spuštění jednotného resortního systému odsouvá na rok 2022. Zákon projedná Senát. "MPSV vyvíjí maximální úsilí, aby byly všechny nové systémy spuštěny nejpozději do konce roku 2020," uvedla Vašáková.

OKSystem se na antimonopolní úřad obrátil kvůli stejnému výběrovému řízení podruhé. Loni koncem července si společnost stěžovala na to, že ji ministerstvo z tendru vyřadilo. Případ skončil v prosinci poté, co resort vzal své stanovisko zpět. Za vítěze pak ale vybral DXC Technology.

Dvakrát se konalo i výběrové řízení. Poprvé ho ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Soudní jednání se nyní odročilo do září, obě strany jednají o mimosoudním řešení.

Dodavatele systémů vyměnilo ministerstvo už v roce 2012 za tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). ÚOHS ale po dvou letech úřadům práce zakázal nové aplikace používat kvůli pochybení při výběru dodavatele. Úředníci se tak vrátili k OKSystemu. V minulém volebním období začal nový systém chystat tým bývalé ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) přípravy zastavila, Maláčová v nich pokračuje.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů